• Konya8 °C

Hakan Bahçeci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hızlı Tren mi? Ne Gerek

28 Aralık 2010 13:01

Kaşla göz arasında Ankara-Konya arasında bir hızlı tren projesi tamamlandı gitti. Bizim insanımız yapılanı: “Zaten yapılacaktı, ben mi yapaydım?” yaklaşımıyla küçümsemeyi ya da “Haydi şunu da yapsınlar göreyim!” diyerek yok saymayı pek sever.

 

Politik çekişmelerin ve siyasi kavgaların gölgesinde kalıyor birçok çalışma ve üzerinde konuşulmadan geçiyor. Şu hızlı tren meselesi de buna benziyor. Medyanın pek de üzerine düşmediği, ötelediği ve hatta itelediği bir husus bence.

 

Bu kadar önemli mi? Evet önemli. Demiryolları, bir ülkenin ulaşımdaki başat faktörlerden biridir. Tarihinde kan ve vahşet olan Amerika, kızıl derili insanın topraklarına trenle gitmişti. Dört bir yanı demiryollarıyla ördü. “Ördü de ne oldu?” sorusu konunun fiziki tarafını ve o toprakların geldiği noktadaki tesirini yadsımaz.

 

“Demir ağlarla yurdu örmek” ifadesi havada kaldı yıllarca. Eski usul tren de kalmadı artık. Hız, güvenlik, konfor ve ekonomi yeni dünyanın olmazsa olmazlarından.

 

Konya-Ankara hattında yapılan hızlım tren, belki de ülkeyi demir ağlarla birbirine örme yolunda önemli bir dönüm noktası olacak. Çünkü bu hat, Eskişehir’e oradan İstanbul’a bağlanacak. Projenin diğer ayağı Antalya.

 

Konya, gerek coğrafyasının uygunluğu, gerekse ticaret, turizm gibi alanının merkezi olması dolayısı ile bu projenin ana noktası durumundadır. Bundan Konya fayda görecektir.

 

Hızlı tren projesinin çok önemli yönleri var. İlk olma özelliğini taşıdığı bir çok yön var. Bunlardan en önemlisi belki de tamamen yerli üretim olması. Tasarısı, trenin şekli ve imalatı, proje, yapımı tamamen yerli, yani Türk mühendis ve müteahhitlerin yapımı. Bu haliyle, hızlı tren konusunda yol almak isteyen sayılı ülkeler arasında yerini aldı çoktan.

 

Başlangıç ve bitirilme süreci ile de en hızlı zamanda bitirilen bir proje hızlı tren. Gerek alt yapı çalışması, gerekse yol ve güzergah bakımından örnekleri arasında en kısa sürede tamamlanan bir çalışma olduğu kesin.

 

Bu hat aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz Anadolu içindeki hızlı tren bağlantılarını toplayacak merkezin de ilk adımı durumundadır.

 

Her beş dakikada yaklaşık 500 yolcuyu taşıyabilecek bir kapasite ve yolun süresini üçte bir oranına düşüren bir ulaşım pek çok kimsenin yakın tarihte hayal edemeyeceği bir durum olsa gerek.

 

Konya için büyük nimet.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA