• Konya4 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hızlanıyor!

14 Ocak 2015 Çarşamba 14:10

               Bol karlı bir hafta yaşadı tüm ülke. Konya son yılların en şiddetli kışını gördü, okullar tatil oldu. Özellikle Çarşamba günü 45 yıldır görülmeyen tipiden bahsedildi. Yaşı yetenler o günkü fırtına ile şimdikini karşılaştırdı. Tabi ulaşım tam anlamıyla çöktü. Özellikle hava ve kara yolu ulaşımında büyük aksaklıklar yaşandı. Küçük rötarlar dışında hızlı tren ise hizmet vermeye devam etti.

                O günlerde MÜSİAD heyetiyle Ankara’da bazı ziyaretlerde bulunduk. Hava şartları soğuk olsada Anakara’daki Konyalı bürokratlarla oldukça sıcak temaslarımız oldu. Başbakanlık müsteşarı Kemal Madenoğlu, göreve yeni başladı ancak yılların tecrübesiyle hareket ediyor. Bugünlerde faaliyete geçecek olan Seydişehir MÜSİAD da görev yapan arkadaşlarında eşlik ettiği ziyarette “Birlikte Konyayız” teması ana konuydu. Bir Seydişehirli olan Madenoğlu’nun Konya’ya yapacağı önemli katkılar olduğunu tekrar gördük.

                Maden Genel Müdürü olarak uzun süre görev yapan Hamdi Yıldırım’ın yeni görevi Ulaştırma Bakanlık Müsteşar yardımcılığı. Olayları çok pratik ve hızlı bir şekilde çözmesiyle tanınan Yıldırım’ın yeni işi Konya’ya çok fayda sağlayacak görünüyor. Yeni dönemde Konya’da başta Büyükşehir olmak üzere diğer belediyelerinde fiziki yatırımlarında hızlı karar ve rasyonel yardım konusunda Hamdi Yıldırım’ın büyük katkısı olacağı kesin. Konya’nın yeni çevre yolu, lojistik köy, Mersin demiryolu, yeni uçuş lokasyonları gibi konularda biz ne düşünüyorsak, Hamdi Yıldırım’ında aynı çabalar içinde olacağına eminiz.

                Bu arada Lütfi Elvan’ın Ulaştırma Bakanı olmasından sonra önemli gelişmeler devam ediyor. Geçen hafta giriş yapmıştık, İstanbul-Konya-Mekke Hızlı tren hattının hem Türkiye’ye hem bölgeye nasıl bir sinerji sağlayacağını paylaşmıştık. Bu günlerde aldığımız bilgilere göre ise Mekke- Medine hızlı tren setlerinin Konya’da üretilmesi konusunda önemli gelişmeler var. Yakın bir zamanda bu konuda detaylı bilgiler alacağımızı sanıyorum.

                Ankara’da akşam ziyaret ettiğimiz Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül’ün yeni dönemle ilgili projeleri çok etkileyici. Burada eğitim gören yabancı öğrencilere özel önem veriyor Bülbül, onlara nitelikli eğitim vererek ülkelerinin inşasında nasıl katkı sağlanacağının planlanması gerektiğini savunuyor. Tabi dünyanın her yeriyle temas halinde olunca, Türkiye’nin 17 ve 15 Aralık’ta  nasıl bir tehlikeden döndüğünü de en iyi bilenlerden biri O. Paralel yapının yurt dışında etkin olduğu ülkelerde Türkiye aleyhinde nasıl çalıştığını anlatıyor bize. Paralelcilerle, hem içerde hem dışarıda sıkı bir mücadele içinde.

                 O gün Dışişleri Bakanlığı Büyükelçileri Ankara’da toplamıştı. Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok, Kulu’dan çıkıp danışmanlıktan, konsolosluğa şimdide dünyanın en zengin ülkesine büyükelçiliğe giden yolda önemli bir isim. Türk Hariciyesinin monşerlerden kurtulmaya başladığının önemli işareti kendisi. Gecenin ilerleyen saatlerinde uzun uzun Katar’ı ve yatırım imkanlarını konuştuk. Katar Emiri’nin Türkiye’ye ilgisi ve Konya’da yapacağı yatırımları aktardı. Yakın zamanda Konya’ya 500 milyon dolarlık bir tarım yatırımı için Katar heyeti gelecek. Büyükelçi Demirok, Konya’yı öyle güzel anlatmış ki, bu 500 milyon dolarlık yatırım, diğer sektörlerle üçe dörde katlar. Tabi MÜSİAD Konya heyetinin uzun zamandır planladığı Katar ziyaretinin de vakti gelmiş oldu.

                Bugünlerde Konya için güzel adamlar güzel işler yapıyorlar. İyi bir takım oyunuyla, bundan sonra kim tutar Konya’yı?

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’ya şehit ateşi düştü
  • ‘Yarını İnşa Et’ projesi Konya’da yapıldı
  • Yanındaki tavuk alınınca çılgına dönen horoz adamı kovaladı
  • Öztürk şiirleriyle Akşehirlilerle buluştu
  • Hasan Kılca Buğday Pazarı esnafını ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA