• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hız, ‘ölüm’ olmasın
05 Eylül 2010 Pazar 18:27

Hız, ‘ölüm’ olmasın

Bölünmüş yollarda hız sınırı Yeni Karayolları Trafik Yönetmeliği'nce 110 kilometre/saate çıkarken, uzmanlar hızın kazalara yol açmaması için yollarda gerekli tedbirlerin alınmasını istiyor
110 KM NE GETİRİR?
Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 1 Eylül 2010 tarihinde resmi gazetede de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre otomobil, yerleşim yeri içinde 50, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90, bölünmüş yollarda 110, otoyollarda ise 120 kilometre hız ile gidebilecek. Yönetmelikte en dikkat çeken nokta ise bölünmüş yollarda hız sınırının 110 kilometreye çıkartılması.
110’DA GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI
Trafik Kazalarını Önleme Derneği Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Osman Nuri Çelik, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün gerekli tedbirleri aldığı takdirde hız sınırının 110 kilometreye çıkarılmasının bir sorun oluşturmayacağını ifade etti. Doç. Dr. Osman Çelik, bölünmüş yollarda yol hatasından oluşacak kazalardan yönetmeliğe göre ilgili kuruluşların sorumlu olacağını da bildirdi. 
 
ŞEHİR İÇİNDE SABİT RADARLAR KURULUYOR
Yönetmelikte yerleşim yeri içinde hız sınırının 50 yazıldığını fakat bu kurala da çok fazla uyulmadığına dikkat çeken Çelik, şehir içinde hız sınırını kontrol altına almak için yollara sabit radarların konulacağını kaydetti. İstanbul yolu üzerine sabit radarların kurulduğunu anlatan Çelik, “Hız sınırına uymayan araçlar radarlar tarafından belirleniyor. Radar önden aracın sürücüsüyle birlikte fotoğrafını da çekecek” dedi.
 
110’un tedbiri alınsın

Yeni Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre bölünmüş yollarda hız sınırı 110 kilometre/saate çıkarken konunun uzmanları bu hız sınırı için yollarda gerekli tedbirlerin alınmasına dikkat çekiyor.
 
Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 1 Eylül 2010 tarihinde resmi gazetede de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin bazı maddeleri değiştirilirken, yollarda da yeni hız sınırları belli oldu. Yeni yönetmeliğe göre otomobil yerleşim yeri içinde 50, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90, bölünmüş yollarda 110, otoyollarda ise 120 kilometre hız ile gidecek.  Yeni kanunda en dikkat çeken nokta ise bölünmüş yollarda hız sınırının 110 kilometreye çıkartılması.
 
 Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Osman Nuri Çelik, bölünmüş yollarda gerek sürücülerin gerekse karayolları müdürlüğünün gerekli tedbirleri aldığı takdirde hız sınırının 110 kilometreye çıkarılmasının bir sorun yaratmayacağını söyledi. Değişiklikte ‘İlgili bütün kuruluşlar, yapımı, bakımı, işletilmesi ile görevli ve sorumlu oldukları karayollarında; a) Karayolu yapısını, b) Trafik işaretlerini, trafik güvenliğini sağlayacak şekilde yapmak ve bulundurmakla yükümlüdürler’ şeklinde belirtilen 19. maddesinin önemli olduğunu aktaran Çelik, “Bu şekilde bir kaza anında suç sadece sürücülere değil yolu yapanlarda suçlu duruma düşecektir. Kazaların yüzde 95’i sürücülerden kaynaklanıyor. Yolu yapanda insan olduğuna göre kazalarda yüzdü yüz insan kusuru var” dedi.
 
Çelik, yönetmelikte yerleşim yeri içinde hız sınırının 50 yazıldığını fakat bu kurala da çok fazla uyulmadığına dikkat çekti. Yerleşim yeri içinde büyük ana arterlerin bulunduğunu anımsatan Çelik, şöyle konuştu: “Şehir içinde çevre yolları artmaya başladı. Özellikle trafik akışını hızlandırmak için yapılan köprülü kavşaklar da araçların hızını arttırmasına yol açıyor. Örneğin İstanbul yolunda 65’e kadar izin veriyorlar. Fakat İstanbul yolu da şehir içinde kalıyor. Ayrıca belediyelerde yol yapım konusunda inşaat mühendisi yok. Şehir Bölge Daire Başkanlığı var.
 
Konya’da yeni bir şehir planlaması yapılması ve palana göre araçların gidecekleri hız sınırları belirlenmeli.” Yol kenarlarına hız kontrolü için sabit radarların konulduğunu da dile getiren Çelik, böylece şehir içinde yüksek hızın önüne geçileceğini bildirdi. İstanbul yolu üzerine sabit radarların kurulduğunu belirten Çelik, “Konya kaza sayısı açısından üçüncü bölge. Kazaların büyük çoğunluğu da aşırı hız ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor. Şehir içinde hız sınırına uymayan araçlar radarlar tarafından belirlenmektedir. Ayrıca radar önder aracın sürücüsüyle birlikte fotoğrafını da çekiyor. Bu sayede sürücünün itirazı kalmıyor. Ayrıca bu sabit radarların çektikleri görüntüler sürücülerin adreslerine fotoğraflarla birlikte gönderilecek” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA