• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hitleri geçtiler
20 Temmuz 2014 Pazar 08:55

Hitler'i geçtiler

Gazze'de katliama imza atan İsrail'i sert bir dille eleştiren cumhurbaşkanı adayı, Başbakan Erdoğan, 'Barbarlıkta Hitler'i dahi geçtiler' dedi. 'Bütün Filistinli anneler ölmeli' diyen kadın Musevi milletvekilinin insanlıktan nasibini almadığını dile getiren Erdoğan, Pensilvanya'ya ise 'Oradaki zat ipini tutan efendisini eleştiremez' diye seslendi.

 

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ordu'da halka seslendi. İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliama sert tepki gösteren Erdoğan, İsrail'in barbarlıkta Hitler'i geçtiğini söyledi. Erdoğan, 'Terör devleti İsrail, bir kez daha Gazze'ye saldırdı, bir kez daha masum çocukları, plajda oynayan çocukları vurdu. Masum kadınları, insanları katletmeye başladı. Bunların gözü o kadar dönmüş ki bir İsrail kadın milletvekili çıktı, 'bütün Filistinli anneler ölmeli' dedi. Sen ne biçim kadınsın. Kadın hakları derneklerinden ses çıkıyor mu? Çıkmadı, niye çıkmıyor, çünkü aynı zihniyetin mensupları bunlar. Bunlar analığa da karşı olanlar. 'Müslüman kadının karnına ateş et, bir kurşun ile iki can' diye tişört yaptırmışlar. Bunların insanlıktan nasibi yok, bu adiliktir, bu alçaklıktır, bu namussuzluktur. İnsanlık adına nefret ediyorum, lanet ediyorum. Bunlarda vicdan şeref izzet yok. Sabah akşam Hitler'e söverler ama şu anda barbarlıkta Hitler'i dahi geçtiler' ifadelerini kullandı. Erdoğan şunları söyledi:

AMERİKA, NE ALAKAN VAR?

'Amerikalıların bazıları, 'Sayın Başbakan niye Hitler ile böyle bir benzetme yapıyor' diyor. Size ne, size ne! Sen Amerikasın, Hitler'den sana ne, ne alakan var? Bu insanlar öldürülecek, sen koskoca Amerika, adaleti arayacağın yerde, kalkacaksın hâlâ 'İsrail'in savunma hakkı' var. Ne savunması, orantısız güç kullanıyor. Ben vatandaşlarıma sesleniyorum; vatandaşımız olan, Türkiye'deki Musevilere yönelik herhangi bir tavrı ben doğru bulmuyorum. Niye? Onlar bu ülkenin vatandaşıdır, bu ülkenin vatandaşı olmaları hasebiyle onlar şu anda bizim güvencemiz altındadır. Bizim hedefimiz İsrail'in zalim yönetimidir, terör estiren yönetimidir, biz onu hedef alarak konuşmalıyız, onu hedef alarak uluslararası çalışmalarımızı yönetmeliyiz ve İsrail halkını kendi yönetimine karşı tavır almaya davet etmeliyiz.'

İPİNİ TUTAN EFENDİSİNİ...

'İsrailli çocuklara ağlıyordu, İsrailli çocuklar için taziye yayınlıyordu, Mavi Marmara'nın Gazze'ye gidişini eleştiriyordu. Kim? O, Pensilvanya'daki zat. Şimdi ne yapıyor? Gazzeli çocuklar için ağladığını gördünüz mü, duydunuz mu, Gazzeli çocuklar için taziye yayınladığını duydunuz mu, İsrail'i eleştirdiğini gördünüz mü? Yapamaz, ipini tutan efendisini eleştiremez. Biz Ortadoğu'da her zaman barış istedik. İsrail zulmünün sona ermesi için mücadele ettik. Ben gece sahurda eve gittim. Dışişleri bakanım tüm ekiplerimiz beraber sürekli değişik ülkelerle telefon görüşmeleri yaptık. Ne gibi adımlar atabiliriz. Bugün özel temsilcimi aynı şekilde ilgili ülkelere gönderdim. Neden? Acaba biz ne yapabiliriz? Türkiye'yi bu ateşin içine atmayacak ama ateşin sönmesi için yaraların sarılması için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız.'

Çankaya'ya saksı vazo seçilmiyor

10 Ağustos'ta milletin Çankaya Köşkü'ne devletin başını göndereceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, 'Bu millet Çankaya'ya saksı seçmiyor, vazo seçmiyor. Devletin başı, başkumandan seçiyor. Anayasanın verdiği yetkiler var, bunları kullanacak. Sırtında yumurta küfesi taşımayanlardan bir şey olmaz. Damdan düşmedikleri sürece bunlardan bir şey olmaz. Biz damdan düştük. Ömrümüz 40 yıl siyasette geçti' dedi. Direklere tırmanarak bayrak indirme eylemine girişenlerin bunun bedelini ağır ödeyeceğini söyleyen Erdoğan, 'Tırmananlar vardı, şimdi direklerden iniyorlar mı? İniyorlar. Devam ederlerse, inmeye devam edecekler' diye seslendi. HDP'nin kongrede bayrak asmamasına da tepki gösteren Erdoğan, 'Türk bayrağını kongresinde asamayanların bu Parlamento'da ne işi var? Bu Parlemento Türkiye Cumhuriyeti'nin Parlamentosu. Beyler rahatsız olmuşlar, sağda solda verip veriştiriyorlarmış, kesenizde ne varsa söyleyin. Bu millet hiçbir zaman sizi affetmez. Bizim millet anlayışımızı, bizim bayrak anlayışımızı, kimsin sen sorgulamaya kalkıyorsun. Pensilvanya partilerine milletim gerekeni sandıkta söyleyecektir. Dedim ya tek millet tek vatan tek bayrak. Bunları rahatsız ediyor' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA