• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hitit anıtı, kültür komisyonu tarafından inceledi
28 Aralık 2009 Pazartesi 16:41

Hitit anıtı, kültür komisyonu tarafından inceledi

2700 yıllık tarihi Hitit İvriz Kaya Anıtının korunması için Konya İl Genel Meclisi'ne verilen önergeyi değerlendiren Kültür Komisyon, incelermelerde bulundu...
2700 yıllık tarihi Hitit İvriz Kaya Anıtının korunması için Konya İl Genel Meclisi'ne verilen önergeyi değerlendiren Kültür Komisyonu, Halkapınar ilçesine bağlı İvriz köyüne gelerek incelemelerde bulundu.
Kültür Komisyonu üyeleri Doğan Çiftkat, Turan Peker, Safinaz İğneli ve Kamil Akkoyun'un yanı sıra Konya Müze Müdürü Yusuf Benli'nin de katıldığı incelemeler sonucunda tarihi kaya anıtın yıprandığı ve koruma altına alınması gerektiği kaydedildi. Konya İl Genel Meclisi'ne anıtın korunması için önerge veren Meclis Üyesi İshak Acar, “Komisyonumuz bugün İvriz'e gelerek gerekli incelemeleri yaptı. Anıtın kurşun ve sapan taşlarına maruz kaldığı görüldüğü gibi korunmasının da mutlaka sağlanması gerektiği kanaatindeyim. Bölgenin turizme açık olması ve tarihi dokunun korunması adına gerekli çalışmaların yapılacağı inancındayım” dedi. Kültür Komisyonunda yer alan İl Genel Meclis Üyesi Doğan Çiftkat da, ülkemiz için büyük önem arz eden anıtın korunma altına alınması gerektiğini ifade ederek, “Bugün yaptığımız incelemeler sonucunda anıtın korunmasın sağlıklı olarak yapılması kanaatine vardık. Gerekli projelerin oluşmasıyla kısa sürede ödenek çıkmasını sağlayıp projeyi hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.
Konya Müze Müdürü Yusuf Benli ise, bölgenin Etiler için önemli bir yerleşim yeri olduğunu ifade ettiği konuşmasında, “Kaya Anıtı 10 yıl öncesine göre önemli bir tahribat yaşamış. Mantar ve ot problemleri yaşanan anıtın korunma altına altına alınması için gerekli çalışmaların başlatılması gerekiyor. Bu çalışmaların ön ayağı olan projelerin hazırlanması ve Kültür ve Tabiat Müdürlüğünden onaylanması gerekiyor. Olumlu ve güzel bir projeyle anıt korumaya alınacaktır” dedi. Tarihi ve kültürel varlıkların korunması gerektiğini vurgulayan Ereğli Müze Müdürü Haydar Atalay, kaya anıtında görülen çatlakların kayaya uygun kapatılması gerektiğini, doğa olaylarına karşı korunmanın ise uzay şemsiyesi kurularak yapılması gerektiğini kaydetti.
Halkapınar Belediye Başkanı Fatih Şentürk ise, İvriz Kaya Anıtının Etilerden kalan bir hazine olduğunu belirttiği konuşmasında, “Bugüne kadar koruma altına alınmadan 2700 yıldır ayakta kalan Hitit Kaya Anıtı artık doğa şartlarına karşı özelliğini kaybediyor. Konya İl Genel Meclisi'ne verilen önerge korunmanın lokomotifi olmuştur. Umarım bu konuda İl Genel Meclisi kısa sürede bir ödenek ayırıp korumanın sağlanmasını gerçekleştirmiş olur. Bu konuda yerel yönetimler olarak biz de üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.
Basın mensuplarının bölgenin turizme kazandırılması konusunda soru yönelttikleri Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, “Bölge tam bir turizm merkezi. Ancak burada yeni bir çevre projesinin yapılması şart. Konya'dan Kapadokya'ya uzanan yol güzergahında Meke Gölü, İvriz gibi tarih kokan yerlere turist çekmek için bir takım çalışmalar devam ediyor” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA