• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hindistanın Ankara Büyükelçisi Konyada
14 Mart 2013 Perşembe 18:22

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Konya'da

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Susmita Gongulee Thomas, Aktif işadamları ve Sanayiciler Derneğinin( AKTİSAD) davetlisi olarak onuruna verilen akşam yemeğine ve Hindistan tanıtım programına...

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Susmita Gongulee Thomas, Aktif işadamları ve Sanayiciler Derneği’nin( AKTİSAD) davetlisi olarak onuruna verilen akşam yemeğine ve Hindistan tanıtım programına katılmak üzere Konya’ya geldi.

Akşam saat 18.30 da AKTİSAD salonunda kendisi için verilen akşam yemeğine ve ülke tanıtım programına iştirak eden Thomas, sempatik tavırları ile dikkatleri üzerine çekti.AKTİSAD üyesi yaklaşık 140 işadamının iştirak ettiği program iki saat sürdü.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk’ün yanı sıra MÜSİAD’ın Konya temsilcisi ve ASKON Konya şubesi başkanı Yakup Yıldırım’ın hazır bulunduğu yemekte çok sayıda tanınmış Konyalı işadamı bir araya gelme fırsatı buldu.

İncerdible İndia(İnanılmaz Hindistan)sloganıyla kürsüye gelen ve Hindistan’ın bilinmeyen yönlerini konukları ile paylaşan Büyükelçi Thomas, Hindistan’ın gelişmiş ekonomisi ve inanılmaz iş gücü ile dünyanın sayılı ülkelerinden olduğuna dikkatleri çekti. Thomas, dünyada pazarlanan birçok ürünün Hindistanlı üreticiler tarafından imal edildiğini söyledi.

Hindistan'da orta sınıfın gelir seviyesinin hızla yükseldiğini ve bu sınıfta yer alan nüfusun genç olup renkli mobilyalara ilgi duyduğunu anlatan Gongulee Thomas, Türk üreticileri Hindistan'a yatırım yapmaya ve ihracatlarını artırmaya davet etti.
                     
Hindistan'da orta sınıfın yaklaşık 400 milyon kişiden oluştuğunu kaydeden Thomas, "Ülkemizde çok büyük bir pazar var. Yalnızca bu kesim için yılda ortalama 8-9 milyar dolarlık mobilya ihtiyacı var. Oysa bu ihtiyacın yalnızca 3 milyar dolarlık bölümü karşılanıyor" dedi.
 
Hindistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin yıllık 6 milyar dolar düzeyinde olduğunu ve bu ticaretin büyük kısmını Hindistan'ın gerçekleştirdiğini anlatan Thomas, bunu yeterli görmediklerini, Türkiye'nin de Hindistan'a ihracatını artırmasını beklediklerini söyledi. Hindistan'ın Türkiye'ye ağırlıklı olarak petrol bazlı ürünler, pamuk elyaf, pamuk ipliği, bazı antibiyotikler, motor parçaları ve granit gönderdiğini kaydeden Thomas, Türkiye'den ise mermer, tekstil makine ve ekipmanları ile bazı sarf malzemelerini aldığını söyledi. İki ülke ticareti arasında çok büyük sorunlar bulunmadığını, bir dönem Türkiye'nin pamuk ipliği ve granit için kota koyduğunu ifade eden Thomas, yapılan ikili görüşmeler sonunda gelecek yıl ocak ayında pamuk ipliğine konulan kotanın kaldırılacağını, granitte de çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Bu düşünceyle TUSKON ile yıl boyu devam edecek bir çalışma içine girdiklerini anlatan Thomas, bu kapsamda Türkiye'deki endüstrisi gelişmiş şehirleri ziyaret ederek Hindistan'ı tanıtıp ikili ilişkileri artırmak istediklerini belirtti.
 
2023 hedefi için Hint pazarı iyi değerlendirilmeli
 
"Hindistan dünyada en hızlı büyüyen 2. ekonomi ve 2050'de de Amerika ve Japonya'dan sonra dünyanın en güçlü 3. ekonomisi olmaya aday. Dünya Bankası'nın açıkladığı verilere bakınca dünyanın geri kalanında küresel kriz olmasına rağmen ve diğer ülkelerin ekonomilerinde düşüş görülürken Hindistan'da yüzde 6'lık büyüme olduğu açıklandı. Görüldüğü gibi ne politik ne siyasi ne ekonomik bir sorunumuz gözükmemekte. Türkiye 2023 ihracat hedefine ulaşmak için bu büyük ve giderek ekonomisi güçlenen pazarı iyi değerlendirmeli."
 
Hindistan ekonomisinin büyümesi ve gelir düzeyinin artmasına paralel olarak her türlü ihtiyacının da arttığını vurgulayan Susmita Gongulee Thomas, şunları söyledi:
 
"Bizim öncelik verdiğimiz konu mobilya sektörü. Çünkü bu alanda ciddi ithalat yapıyoruz. 2008'de mobilya ithalatımız 1,8 milyar dolar düzeyindeyken bu rakam 2010'da 3,7 milyar dolara yükseldi. İtalya, Almanya, İspanya ve Malezya'dan yaptığımız ithalatın yanı sıra yine İtalya, İspanya, Amerika ve Brezilya'dan mobilya parçaları ithal edip ülkemizde monte ediyoruz. Bu pazarda Türkiye'yi de görmek en büyük isteğimiz."
 
Thomas, Türk yatırımcının Hintli ortağa ihtiyaç duymadan yatırım yapabileceğini söyledi. Elde edilecek kârın yüzde 100'ünün Türkiye'ye taşınabileceğine işaret eden Thomas, yatırım alanı olarak da Hindistan'daki ticaret parklarını gösterdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA