• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hindistan Başkonsolosu, işadamlarına yatırım çağrısı yaptı
02 Şubat 2009 Pazartesi 16:35

Hindistan Başkonsolosu, işadamlarına yatırım çağrısı yaptı

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneğinin (AKTİSAD) davetlisi olarak Konyaya gelen Hindistanın İstanbul Başkonsolosu Praveen Verma, Konyalı işadamlarına yatırım çağrısı yaptı.

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği’nin (AKTİSAD) davetlisi olarak Konya’ya gelen Hindistan’ın İstanbul Başkonsolosu Praveen Verma, Konyalı işadamlarına yatırım çağrısı yaptı.

 

Selçuk Otel’de yapılan yemekli toplantının açılış konuşmasını yapan AKTİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akın, ülke tanıtım toplantılarıyla üyelerini dünya pazarları hakkında bilgi sahibi yapmayı hedeflediklerini kaydetti. Hindistan’ın dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip olduğunu hatırlatan Akın, bu ülkeye yatırım yapmayı düşünen işadamı ve sanayicilere destek olmayı amaçladıklarını belirtti.

 

AKTİSAD üyesi işadamlarıyla birlikte olan Başkonsolos Verma, Hindistan’daki ticaret potansiyeli hakkında bilgiler verdi. Hindistan’da tarım sektöründe çok büyük miktarda üretim olduğunu vurgulayan Verma, “Ülkemizde zirai olarak hammadde bol miktarda bulunuyor. Fakat bu tarım ürünleri işleme üniteleri konusunda Hindistan çok zayıf durumdadır. Gıda maddeleri ve tarım ürünlerini işlemede yeterli kapasitede endüstriye sahip değiliz. Konyalı işadamları bu alanda Hindistan’a yatırım düşünebilir” dedi.

 

İşadamı ve sanayicilerin sorularını cevaplayan Verma, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önemine işaret etti. Son iki yılda Hindistan ve Türkiye arasında çok güzel paylaşımlar olduğuna dikkat çeken Verma, “Daha önce Hindistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 6 bin iken bu rakam geçen yıl 90 bin olarak gerçekleşti. Sizin Devlet Bakanınız, Kültür Bakanınız ve Dışişleri Bakanınız Hindistan’ı ziyaret etti. Son olarak Başbakan Erdoğan’ın ziyareti bizi çok gururlandırdı. Hâlbuki bizim Dışişleri Bakanımız en son 3 yıl önde Türkiye’yi ziyaret etmişti.”şeklinde konuştu.

 

Kurtuluş Savaşı’nda Hindistanlı Müslümanların Türkiye’ye yardım yaptığını hatırlatan Verma, “Sosyal ve kültürel olarak tarihten gelen önemli bağlılıklarımız, ortak değerlerimiz bulunuyor. Güzel ilişkilerimiz devam edecektir” dedi.

 

Türkiye ve Hindistan arasına 3 milyar dolar civarında ticaret hacmi olduğunu dile getiren Praveen Verma, özellikle inşaat alanında büyük projeler gerçekleştiren Türk müteahhitlerin Hindistan’da yatırım çalışmaları yapabileceği bilgisini verdi.

 

Toplantının sonunda AKTİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akın, Başkonsolos Praveen Verma’ya Mevlana’nın yedi öğüdünün yazılı olduğu bir plaket hediye etti. Başkonsolos Verma’da, Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yatırımcı işadamı ve sanayicilere her zaman yardımcı olacakları sözünü verdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA