• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hiçbir ön şartımız yok
13 Temmuz 2015 Pazartesi 10:30

'Hiçbir ön şartımız yok'

Başbakan Davutoğlu, "Hiçbir ön yargı ve ön kabulümüz yok. Hiçbir ön şartımız da yok. Hükümet etmenin gerektirdiği bütün ana unsurları, muhtevi konuları görüşmeye hazırız" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nca Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Başbakan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, "Buradan bütün siyasi partilerimize seslenmek istiyorum. Ben onların misafiri olduğum her anda siyasi nezaket, siyasi basiret ve feraset duyguları içinde götüreceğimiz bütün teklifleri, düşüncelerimizi, kanaatlerimizi açık yüreklilikle ve bu ülkenin sadece başbakanlık görevini, sorumluluğunu almış bir vatandaş olarak değil, bütün diğer vatandaşlarıyla eşit haklara sahip, bu ülkeye en derinden aidiyet hisseden bir kardeşiniz olarak bunları konuşacağız" ifadelerini kullandı.

"Gece gündüz çalışmak zorundayız"

"İntikam hisleriyle yoğrulan, intikam hisleriyle yeni katliamlara yönelenlere karşı Türkiye her zamankinden daha fazla güçlü olmak zorundadır" diyen Davutoğlu, "Türkiye her zamankinden daha onurlu başı daha dik olmak zorundadır. Etrafımızda tarihin hesabını görmek isteyenlere karşı hiçbir zaman başımızın eğilmemesi için hiçbir zaman gelecek nesillere herhangi bir zilleti bırakmamak için gece gündüz çalışmak zorundayız" şeklinde konuştu.

"Gün gerilimleri yok etme günüdür"

Başbakan Davutoğlu, "Gün farklılıkları derinleştirme günü değil, gün gerilimleri azaltma, farklılıkları asgariye indirme, mümkünse yok etme günüdür. Farklılıkları sadece özgürlük alanlarının yansıdığı güzel bir çeşitlilik, güzel bir zenginlik olarak görmek gereken günlerdeyiz. Hepimizin bu ağır sorumluluğu var" dedi.

"Hiçbir ön şartımız yok"

"Hiçbir ön yargı ve ön kabulümüz yok. Hiçbir ön şartımız da yok" diyen Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hükümet etmenin gerektirdiği bütün ana unsurları, muhtevi konuları görüşmeye hazırız. Sadece hükümetle ilgili olmayan hususları bütün bu tartışmaların dışında tutmak gerektiğini düşünüyoruz, başta Cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere. Bu tür tartışmaların ötesinde, iyi niyetle masaya oturacağız. İnşallah hayırlı bir netice hasıl olur."

"Suriye'de böyle bir iftarda omuz omuza verilmiş olsaydı Şam yanıyor olmazdı"

Başbakan Davutoğlu, "Suriye'de böyle bir iftarda 5 sene önce devlet adamları, iş adamları, aydınlar omuz omuza verebilmiş olsalardı, insanlık onuruna yakışan bir tavır sergilemiş olsalardı, bugün Şam ve Halep yanıyor olmazdı. Eğer Irak'ta bundan 15 yıl önce, tam da Irak savaşı sonrasında, Sünni'si, Şii'si, Arap'ı, Türkmen'i, Kürt'ü el ele verebilmiş olsalardı, bugün DEAŞ diye bir terör örgütü oralarda at koşturuyor olmaz ya da Şii bazı akımlar Sünni-Şii çatışmasını körüklemiş olmayabilirlerdi" dedi.

"Türkiye her zamankinden daha güçlü olmak zorunda"

Başbakan Davutoğlu, Srebrenitsa'daki katillerin oradaki insanları öldürürken 'biz sizden, Türklerden, Kosova'nın intikamını almak için sizi öldürüyoruz" şeklinde söylemde bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Asırların intikam hisleriyle katliam peşinde koşanlara karşı biz asırlardan gelen bir muhabbetle ramazanın deruni sesiyle barış diyoruz, barış diyoruz, barış diyoruz."

Davutoğlu, intikam hisleriyle yoğrulan, intikam hisleriyle yeni katliamlara yönelenlere karşı Türkiye'nin her zamankinden daha fazla güçlü ve her zamankinden daha onurlu, başı daha dik olmak zorunda olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Etrafımızda tarihin hesabını görmek isteyenlere karşı, hiçbir zaman başımızın eğilmemesi için, hiçbir zaman gelecek nesillere herhangi bir zilleti bırakmamak için gece, gündüz çalışmak zorundayız."

"Ortak tavır sergileyelim"

"Ramazanın bu bereketli günlerinde hep beraber toplumsal alanda kim karşıtlık doğuruyorsa, kim gerilim dili konuşuyorsa, kim sivil toplumu şu veya bu yönde ifrat ve tefrit noktalarına çekiyorsa ona karşı ortak tavır sergileyelim" diyen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnşallah son 12 yıl içinde Türkiye'nin kazanımları konusunda elde ettiğimiz mesafenin herhangi bir şekilde riske edilmeyeceği, tehlikeye atılmayacağı, Türkiye'nin 2023 hedeflerine doğru kararlı yürüyüşünü sürdüreceği, yeni bir hükümetle birlikte güzel, aydınlık bir geleceğe yürürüz"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA