• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hiçbir Kapıyı kapatmadık
31 Ekim 2012 Çarşamba 08:58

'Hiçbir Kapıyı kapatmadık'

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Muhalefete mazeret olmasın diye seçilme yaşı konusunda bütün formüllere açık olduklarını söyledi.
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, bir grup gazetecinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Canikli, seçilme yaşını 18'e düşüren anayasa değişikliği teklifinin, diğer partilerin desteğine açık olduğunu söyledi.
Canikli, ''Kapıları kapatmayız. Kapıyı kapatmasınlar, mazeret olmasın diye bütün formüllere açık olduğumuzu söyledik; buna 21 yaş da dahil'' dedi.
Canikli, ''Onların da karşı çıkacaklarını çok zannetmiyorum. Onlar için siyasi bir faturası olabilir. Bir adım attık, komisyonda görüşülecek. 18 yaş dedik ama biri örneğin, '18 değil, 20, 21 olsun' diyorsa, bunların hepsi konuşulabilir. Hepsini değerlendirebiliriz. Mevcuttan daha iyiye, bir adım daha ileriye götüren şeye açığız'' diye konuştu.
"HİÇBİR KAPIYI KAPATMADIK"
Canikli, bütün formüllere açık olduklarını ifade ettiklerini anımsatarak, şöyle devam etti: ''Kabul etmeleri halinde, askerlik şartı kalabilir de kaldırabiliriz de... Hiçbir kapıyı kapatmadık. Önemli olan bu imkanın sağlanması.
İktisattaki kurala göre, herhangi bir kişinin, grubun gelirinde, diğerlerinin gelirinde azalmaya yol açmadan bir artı sağlanabiliyor, iyileşme sağlanabiliyorsa bu güzel bir şeydir. Hiç kimsenin pozisyonunda, haklarını kullanma noktasında geriye gitmeye neden olmadan; bir iyileşme sağlanıyor, yeni bir hak veriliyorsa bu iyi bir şeydir.
Muhalefetin buna hassasiyeti varsa, öbürüne de varız. Askerlik şartı kalsın. Kimler yararlanabilir, yarın profesyonel askerliğe geçişte herkes yararlanır. Bugün bayanlar, engelliler ya da askerlikten muaf olanlar faydalanır. Yarın profesyonel askerliğe geçildiği zaman da zaten sorun kalmaz. Önemli olan ilkesel yaklaşım.''
"YERİM DAR DEMEMELERİ İÇİN"
Canikli, ''21 yaşa evet der misiniz '' sorusunu, ''Konuşuruz bunu, kapıları kapatmayız. Söylenen sakıncalar 21 yaş için de geçerli. Bu kapıyı kapatmasınlar, mazeret olmasın diye bütün formüllere açık olduğumuzu söyledik; buna 21 yaş da dahil. Yerim dar dememeleri için her şeyi söyledik'' diye yanıtladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA