• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hesaba açık olmanın huzurunu yaşıyoruz
18 Ocak 2014 Cumartesi 18:01

"Hesaba açık olmanın huzurunu yaşıyoruz"

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bugün Türkiye ile ilgili algı operasyonu yapmaya çalışanlar, aslında Türkiye'nin ortaya koyduğu küresel vizyondan rahatsız olanlardır" dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mersin'de devam eden 6. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Mersin'in Kürt, Türk, Sünni ve Alevisiyle toplumun bir yansıması olarak bugünkü sosyo kültürel yapıyı aktardığını belirterek, Mersin'i anlatmak için doğrudan denizi anlatmak ve Tarsus'u unutmamak gerektiğini dile getirdi. Davutoğlu, Tarsus'un, bütün Ortadoğu'nun erdeminin doğuya-batıya doğru yürürken bir anda durak yaparak büyük bir kültürel dönüşüme zemin olduğunu belirtti.
 
Mersin'de ise Tarsus'tan farklı olarak modern bir tarihin izlerinin olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Süveyş'in açılmasının birçok açıdan Mersin'i etkilediğini ve buranın Afrika'ya kadar ilerleyen ticaret güzergahının merkezi olduğuna dikkati çekti.
 
"Anadolu'da olacaksınız, üç tarafınız denizlerle kuşatılmış olacak ve siz deniz ticareti düşünmeyeceksiniz" diyen Davutoğlu, hangi stratejik perspektifle kentlere anlam yüklendiğinin önemli olduğunun altını çizdi. 
 
Yerelden ulusala, bölgesele ve küresele olan her adımı planlamak gerektiğinin önemine değinen Davutoğlu, "Türkiye'nin küresel bir aktör olmasını benimsemişseniz, geri adım atmayacaksınız. Bugün Türkiye ile ilgili algı operasyonu yapmaya çalışanlar, aslında Türkiye'nin ortaya koyduğu küresel vizyondan rahatsız olanlardır" diye konuştu. 
 
Türkiye'nin dış politikasının 15 sene önceki gibi olmasını isteyenlerin olduğunu belirten Davutoğlu, kendilerini böyle bir defansif anlayışa kimsenin götüremeyeceğini ifade etti. Davutoğlu, Türkiye'nin küresel vizyonunu daha büyük bir perspektifle ortaya koyması gerektiğini vurguladı.
 
Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
"Kuzey Akdeniz gelişmiş olacak; Akdeniz'in güneyi, Kuzey Afrika ve doğusu krizler içinde olacak. Bu iki dünya yan yana yaşayamaz. Biz o iki dünyanın da içindeyiz, bizim sözümüz dinlenmeden de Akdeniz'de kalıcı barış sağlanamaz. Biz bunun parçasıyız. Onun için bir taraftan Akdeniz'de, Akdeniz'in kuzeyinde, Avrupa'da ekonomik krizler yaşayan bir kuşak varken; Akdeniz'in güneyinde büyük devinimler yaşanırken, Türkiye'nin ortaya koyacağı siyasi perspektif başlı başına önem taşımaktadır. Nihayetinde Akdeniz'de bir barış havzası oluşacaksa bundan en çok istifade edecek biziz."
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Ankara'da detaylı görüşmeler yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, şu anda Kıbrıs konusunda Türk tarafından gösterilen iyi niyetli çabalardan kimsenin şüphesi olmadığını vurguladı. Bu konuda kalıcı bir barışı temin etmek ve zarar veren statükonun sonunu getirmek gerektiğini kaydeden Davutoğlu ayrıca, Rum tarafında bir irade eksikliği varsa alternatif yolları da hep beraber düşünmek gerektiğini belirtti. Davutoğlu, "Kıbrıs adasına gelecek barış, Doğu Akdeniz'e gelecek daha kapsamlı bir barışın ilk adımı olur. Ama şunu da söyleyeyim on sene önceki KKTC yoktur. Ekonominiz iyiyse başınız dik olur. Müzakerenizi daha sağlam yaparsınız" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Anadolu ile Kıbrıs'ı kalıcı bir şekilde birleştirecek su projesinin de hayata geçeceğini kaydetti.
 
"Güçlü demokrasi, dinamik ekonomi ve etkin diplomasi"
 
Bir ülke yükseliş eğilimine girdiğinde önce mekan ve şehrin etkileneceğini belirten Davutoğlu, son 10 yıl içinde hükümetin yapmaya çalıştığı şeyin, dinamik bir süreçle Türkiye’yi yükselen güç haline getirmek olduğuna işaret etti.
 
Türkiye’nin 10 yıl içinde büyük bir yükselişi yaşadığını ve bunun herkesin malumu olduğunu vurgulayan Davutoğlu, büyük tarihi dönüşümlerde kendi coğrafyasını, tarihini, mekanını, zamanını doğru değerlendiren siyasi hareketlerin büyük çığır açtıklarını ifade etti.
 
“Bütün tarihin aktığı Afro-Avrasya’nın merkezindeyseniz 'biz varız' demeniz lazım. Biz varız demediğiniz bir coğrafyada varlığınızı sürdüremezsiniz” diyen Davutoğlu, kendilerinin "biz varız" diyebilmelerinin arkasında güçlü demokrasi, dinamik ekonomi ve etkin diplomasi olduğunu vurguladı.
 
"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın"
 
Türkiye’ye son 12 yıl içinde bir özgüven aşısı yapıldığını belirten Bakan Davutoğlu, “Ortadoğu halklarının istekleri doğrultusunda yeni bir bölge anlayışı geliştirdiğimiz zaman, işte o zaman siz Adana’yı görün” ifadelerini kullandı. Bunun arkasındaki en önemli faktör olarak demokrasinin bundan sonra da güçlendirilmesinin zaruret olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, son 12 yılda ulaşılan noktada bir güç kaynağı varsa bu kaynağın insan olduğunu söyledi.
 
“Ben Konya’da köyden kente gidemediği için hayatını kaybeden bir annenin çocuğuyum, 4 yaşında annemi kaybettim” şeklinde konuşan Davutoğlu, öyle bir Türkiye’den, bir haber geldiğinde kısa bir sürede ambulans uçağın hareket ettiği ve Somali’nin ortasından Türk vatandaşının alınıp sağ-salim Ankara’ya getirildiği bir Türkiye olduğuna işaret etti.
 
Türkiye’de bir kişinin başına bir şey geldiğinde gündem olduğunu, çünkü demokrasilerde bir kişinin bile önemli olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, Suriye gibi 150 bin kişinin katledildiği otoriter rejimlerde bu kişilerin kıymetinin olmadığını belirtti.
 
Demokrasinin olduğu yerde hesap verilebilirlik olduğunu ve hesap verme erkinin sadece ve sadece millet olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Herhangi bir şekilde hukuki bir mesele varsa, o meseleyle ilgili de mesela dün sayın Başbakanımızın vurguladığı gibi en yakınlarımızla ilgili olsa da her türlü hesaba açık olmanın vicdani huzurunu yaşamak durumundayız” değerlendirmesinde bulundu.
 
İnsana değer verildiğinde dünyada da değer görüleceğine dikkati çeken Davutoğlu, insana değer veren demokratik anlayışın, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” kadim devlet anlayışıyla birleşmek olduğunun altını çizdi.
 
"Artık borcu hatırlatılacak ülke yok, IMF’ye bütün borçlarını kapatmış bir ülke var”
 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Eğer borçluysak, eğer hayatımızı idame ettirecek para cebimizde yoksa, sokakta yürüyüşümüz değişir, başımız eğilir. Bakkala, manava borçluysak onlarla karşılaşmayalım diye başka yollar ararız. Ama borcumuz yoksa başımız dik dolaşırız. Bu nasıl bireyler için böyleyse devletler için de böyledir. 2002-2003 yıllarında başbakanın başdanışmanı olarak görevlendirildiğimde onun acısını o kadar çok hissetmiştim ki. En kritik anlarda borcunuz hatırlatılır size. Elhamdülillah artık borç hatırlatılacak bir ülke yok. Artık 14 Mayıs’ta IMF’ye bütün borçlarını kapatmış bir ülke var” diye konuştu.
 
Akdeniz havzasında son dönemlerde yaşanan büyük tarihi dönüşümde, batıya doğru Yunanistan’dan İzlanda’ya kadar ekonomik kriz kuşağı, doğuya dönüldüğünde Afganistan’a ve oradan Fas’a kadar büyük bir hareketlilik olduğunu ancak bunun ortasında Türkiye’nin istikrarıyla göz kamaştırdığını belirten Davutoğlu, “İşte bundan rahatsızlık duyanlar olabilir ama ne olursa olsun bu artık tarihi bir vakadır bu kervan yola çıkmıştır ve menziline ulaşacaktır. Menzil ne derse desin. Bizim için bayrağımızın dalgalanmadığı bir ülke kaldıkça menzile ulaşılmış sayılmaz” dedi.
 
"Mültecilerin standardı değişti"
 
Şanlıurfa’da insanların mutlu, sokakların tertemiz olduğu 14 bin kişilik bir konteyner kenti kurulduğunu ifade eden Davutoğlu, dün oradaki temasları sırasında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’in kendisine “İşimizi o kadar zorlaştırdınız ki bundan sonra mültecilerin standardı değişti” dediğini aktardı.
 
Suriye konusuna da değinen Davutoğlu, terörizme karşı en şiddetli mücadeleyi vereceklerini ama onu üreten bataklığı yok etmeden terörizme çare bulmanın mümkün olmadığını ifade etti.
 
Oradaki zulme sessiz kalındığında, o zulmü yapanlar gibi tarihe geçildiğine işaret eden Davutoğlu, “Elhamdülillah bizim tarihimizde böyle bir kara leke yok. Geriye de böyle bir tarihi leke bırakmayacağız” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA