• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Herkes daha hassas olmalı
20 Şubat 2014 Perşembe 16:57

Herkes daha hassas olmalı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Tartışmaların içinde dini mübini İslam varsa, dindarlık varsa dinin bundan zarar görmemesi için herkesin daha hassas olması gerekiyor" dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Bütün tartışmalarda, özellikle tartışmaların içinde dini mübini İslam varsa, dindarlık varsa, din adına sözler, açıklamalar varsa dinin bundan zarar görmemesi için gençlerdeki din algısının, toplumdaki Müslümanlık algısının zarar görmemesi için herkesin daha hassas olması gerekiyor" dedi. 
 
 
Görmez, makamında Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş'i kabul etti.
 
 
Dost, komşu ve kardeş Bulgaristan'ın başmüftüsünü ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Görmez, Bulgaristan Başmüftülüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki ilişkilerin birçok ülkeye örnek nitelikte olduğunu belirtti.
 
 
Bulgaristan Başmüftülüğünün aynı zamanda Bulgaristan'ın iç huzurunun da teminatı olduğunu ifade eden Görmez, "Orada yaptığınız hizmetler sadece Müslümanlara yönelik bir hizmet değil aynı zamanda Bulgaristan'da farklı dinlere mensup olan bütün insanların da barışını sağlayan, farklı inançları, farklı toplulukları birleştiren çok kapsamlı bir bakış açınız olduğunu biliyor, takip ediyorum" diye konuştu. 
 
 
İki ülke, iki diyanet arasındaki ilişkilerin sadece Bulgaristan'daki Müslümanlar için değil, Balkanlar'daki tüm Müslümanlar için önemli olduğunu vurgulayan Görmez, yeni bir sürece girildiğini söyledi. Görmez, artık AB üyesi olan Bulgaristan'da yeni süreçte yapılan çalışmaların son derece önemli olacağını da belirtti .
 
 
"Muradiye Camisi'nin saldırıya uğraması bizi son derece üzdü"
 
Son dönemde yaşanan bir üzüntüyü de paylaşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle konuştu:
 
"Bu ay içinde Filibe'de Muradiye Camisi'nin doğrusu saldırıya uğramış olması bizi son derece üzdü. Çünkü biz biliyoruz ki sizin bütün çalışmalarınız barış eksenli, toplumun bütün kesimlerini birleştiren bir çalışma. Bulgaristan'da caminin varlığı 10-20 sene önceye dayanmıyor, Bulgaristan'da camilerin varlığı 4-5 asır öncesine dayanıyor. 4-5 asır camiyi, kiliseyi birlikte barış içinde yaşatmış bir toplulukta İslam mabedine yapılan bu saldırı doğrusu bizi son derece üzdü. Bugün sizlerle görüşmelerimizde, hiç beklemediğimiz bu olaylar neden meydana geldi doğrusu öğrenmek istiyorum. İnşallah geçici ve bireysel bir yanlışlıktır. Bir an önce bu tür yanlışlıkların ortadan kalkması en büyük temennimizdir. Çünkü mabede saldırı, o mabedin içinde ibadet eden, o mabedin kaynağına iman eden bütün topluluğun kutsal değerlerine karşı bir saldırıdır. Küçümsenecek bir olay değildir. İnşallah bir defaya mahsus yapılan bir yanlışlık olur asla Bulgaristan'daki iç barışı, huzuru zedelemez diye umut ediyorum."
 
 
Bulgaristan Başmüftüsü Aliş
 
 
Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş ise Diyanet İşleri Başkanlığında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
 
 
Bulgaristan'daki hizmetlerinin Türkiye ve Diyanet İşleri Başkanlığının yardımıyla ayakta kaldığını belirten Aliş, "Türkiye'de din anlayışı neyse Bulgaristan Müslümanlarında da din anlayışının aynı olması dolayısıyla tüm dini meselelerimizi Türkiye diyanetiyle beraber yürütmeye çalışıyoruz" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA