• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her Yerde Adalet Platformundan yapı denetimi uyarısı
04 Kasım 2011 Cuma 12:56

Her Yerde Adalet Platformu'ndan yapı denetimi uyarısı

Her Yerde Adalet Platformu üyeleri, mevcut Yapı Denetim Yasası'nda, güvenli yapıların ön şartı olan zemin etüt araştırmalarının daha sıkı denetim altına alınması gerektiğini bildirdi
Her Yerde Adalet Platformu üyeleri, mevcut Yapı Denetim Yasası'nda, güvenli yapıların ön şartı olan zemin etüt araştırmalarının daha sıkı denetim altına alınması gerektiğini bildirdi.
     Her Yerde Adalet Platformu adına Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde açıklama yapan Avukat Özkan Öztürk, terör saldırısı sonucu şehit olan askerlere ve Erciş'te meydana gelen depremde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diledi.
     Deprem ve doğal afetlerle mücadelede alınan önlemlerin bir devletin ve toplumun gelişmişlik düzeyi ile eşdeğer olduğunu vurgulayan Öztürk, ''Ülkede binlerce insanın yaşamlarını yitirmesine, yaralanmasına ve maddi kayıplara sebep olan depremler ve afetler karşısında ne kadar aciz kaldığımız ortada iken hala devlet olarak ve toplum olarak ders almadığımız açıkça ortadadır'' dedi.
     Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığını, bir çok acı tecrübe yaşanmış olmasına rağmen sağlıklı ve güvenli yapıların inşa edilmediğini savunan Öztürk, şunları kaydetti:
     ''1999 Gölcük depreminden sonra yürürlüğe giren ve alel acele hazırlanan Yapı Denetim Yasası da baştan aşağı hatalarla doludur. Bu mevzuat yaşanacak yeni acılara gebedir. Mevcut yasal düzenlemede güvenli yapıların ön şartı olan zemin etüt araştırmalarının daha sıkı denetim altına alınması ve ayrıca inşaat ruhsatı ve iskan ruhsatlarının formalite bir işlem olarak görülmemesi gerekmektedir.
     Projelerin uygulayıcıları olan betoncu, tesisatçı, elektrikçi, sıvacıların odalarca belirli bir eğitimden geçmeleri ve sertifikalandırılması gerekmektedir. 4734 sayılı Kamu İhale Yasası yeniden ele alınmalı ve idarenin aşırı rekabetçiliği önleyerek ihaleleri en fazla fiyat kırana değil işin ehli olana verilmesi gerekmektedir.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA