• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her türlü olasılığa hazır olunmalı
11 Nisan 2013 Perşembe 09:43

'Her türlü olasılığa hazır olunmalı'

ABD Savunma Bakanı Hagel, ''Kuzey Kore öngörülemeyen bir ülke, Kim Jong Un öngörülemeyen biri, bu nedenle de her türlü olasılığa hazır olmanız gerekir'' dedi.
Chuck Hagel, basın toplantısında Kuzey Kore ile ilgili soruları yanıtladı.
Kuzey Kore'nin ''kavgacı'' söylemlerinin tehlikeli çizgiye yaklaştığı konusunda ABD ve müttefiklerinin gayet açık olduğunu belirten Hagel, ''Kuzey Kore'nin sözleri ve eylemlerinin bu alevlenen durumu yatıştırmaya yardım etmediğini'' söyledi. Hagel, ABD olarak bu söylem ve davranışların sona ermesi istediklerini kaydetti.
Hagel, Kuzey Kore'yi ve lideri Kim Jong Un'u ne yapacağı "öngörülemeyen" biri ve ülke şeklinde tanımlayarak, bu nedenle de ABD olarak her türlü olasılığa hazırlık yaptıklarını bildirdi.
ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de Kim'in askeri öncelikleri ortaya koyarak halkını açlığa mahkum ettiğini söyledi.
AB, Kuzey ve Güney Kore'deki büyükelçiliklerini boşaltmayacak
Avrupa Birliği (AB) de üye ülkelerin Kore Yarımadası'ndaki gerilime rağmen ne Kuzey ne de Güney Kore'deki büyükelçiliklerini boşaltmayacağını açıkladı. 
AB Sözcüsü Maja Kocijancic, birliğe üye ülkeler adına İsveç büyükelçiliğinin, Kuzey Koreli yetkililere büyükelçilikleri tahliye etmeyecekleri konusunda bilgi verdiğini söyledi.
Kocijancic, AB'nin Kuzey Kore'ye, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi uyarınca büyükelçilikleri ve AB vatandaşlarını korumakla yükümlü olduğunu hatırlattığını da belirtti.
AB, Kuzey Kore'ye provokatif açıklamalar ve eylemlerden kaçınması, Kore Yarımadası'ndaki sorunları diyalog yoluyla çözmesi çağrısını da yineledi.
Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini gerçekleştirmesi, tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti.    
Karara tepki gösteren Kuzey Kore, ABD'ye karşı ''önleyici nükleer saldırı'' düzenleme hakkını kullanacağını ve Güney Kore ile ''savaş durumuna'' girdiğini açıklamıştı. Güney Kore'deki tüm diplomatlar, yabancı şirket çalışanları ve turistlerin ülkeyi terk etmesini istemişti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA