• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her türlü kayıtdışılığa karşıyız
22 Şubat 2010 Pazartesi 10:08

'Her türlü kayıtdışılığa karşıyız'

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, her türlü kayıt dışılığa karşı olduklarını söyledi.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, her türlü kayıt dışılığa karşı olduklarını söyledi. Vergi Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Başkan Üzülmez, “Kayıt dışı dürüstçe çalışan ve vergisini ödeyenlerin moralini bozuyor. Kayıt dışılık; üreten, istihdam sağlayan, devlete zamanında vergisini ödeyen mükelleflerin maruz kaldığı haksızlıktır. Vergide adaletin sağlanabilmesi için birinci derecede kayıt dışı ile mücadele edilmelidir. OECD ülkelerinde kayıt dışı ortalaması yüzde 18’lerde iken, ülkemizde bu rakam yüzde 30-40’lara kadar çıkmaktadır” dedi.

           

Gerek vergisel gerek de istihdam anlamında, iş hayatının hemen her aşamasında ‘kayıt dışı’ sorunu ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden Üzülmez, “Vergisel anlamda kayıt dışı, ‘vergi kaçırma’ veya ‘vergiden kaçınma’ güdüsü ile Vergi İdaresi’nin bilgi alanı dışında bırakılmış faaliyetlerin bütünüdür. Kayıt dışı ekonominin büyüklüğünü tespit etmekte oldukça güçtür. Bunun temel nedeni, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin gizlilik içerisinde olmasıdır. Kayıt dışı faaliyetler haksız rekabete yol açtığı için de iş dünyasını huzursuz etmektedir” şeklinde konuştu. 
 
 Üzülmez, Türkiye’de vergide kayıt dışılığın çeşitli nedenlere dayandığını belirterek, “Vergi oranları ve sigorta primleri çok yüksek, harcamaların büyük bir kısmı gider yazılmamaktadır, vergi yükü adil değil, yasallık ilkesi ihlal edilmektedir, etkin denetim yapılmıyor, vergi cezaları caydırıcı olmaktan çok uzak, vergi düzenlemeleri toplumsal uzlaşmaya dayanmıyor, basit usule göre vergilendirme, vergi kaybını ve kayıt dışılığı körüklemektedir, vergi yasaları çok sık değişiyor ve reform yerine yamalar yapılıyor” dedi.
 
Verginin tabana yayılmasının büyük önem taşıdığına dikkati çeken KTO Başkanı Üzülmez, “Üreten, istihdam sağlayan kesime ödeyebileceğinden fazla vergi yükü yüklendiğini görüyoruz. Hammadde ve üretim maliyetlerinin yüksekliği zaten reel sektörün rekabet gücünü yeterince azaltmaktadır. Reel sektörün omzuna dolaylı ve dolaysız vergiler de yüklendiğinde istihdam ve üretim olumsuz etkilenmekte; işletmelerimiz ayakta durmakta güçlük çeker hale gelmektedir. Konya Ticaret Odası olarak biz, verginin tabana yayılmasını ve kazanca göre vergi alınmasından yanayız” dedi.
 
KTO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, Türkiye’de ki dolaylı vergilere dikkati çekerek şunları kaydetti:  “Dolaylı vergilerin çokluğu, işletmelerde vergi takibini güçleştirmektedir. Vergisini ödeyen kesimin değil ödemeyenlerin takip edilmesi ve bunun üzerine gidilmesi gerekir. Bu alanda mücadele edilirken vergide sadeleştirmeye gidilmesi yüzlerce değişik ad altında alınan vergilerin anlaşılabilir ve toplumsal anlamda makul karşılanabilecek düzeylere getirilmesi gerekir.”
 
Üzülmez, ayrıca Vergi Haftası etkinliklerinin daha mutlu, daha huzurlu ve daha aydınlık bir Türkiye için sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılmasına vesile olmasını diledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA