• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her talebi karşılayacak bir parlamentomuz var
05 Kasım 2012 Pazartesi 12:48

Her talebi karşılayacak bir parlamentomuz var

Başbakan Yardımcısı Arınç, cezaevlerinde açlık grevindekilerin taleplerinin kendi konumlarıyla ilgili değil siyasi olduğunu belirterek, bu grevi sona erdirmelerini istedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Kütüphane'deki ''Hiç'ten Gelenler'' hat ve tezhip sergisinin açılışının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Arınç, açlık grevleri konusunda şöyle konuştu: ''Bu grevi yaparken dayandıkları konular, kendi konumlarıyla ilgili değildir. Cezaevi şartlarının iyileştirilmesi, kötü muamele veya fena muamele, işkence... Buna yönelik olumsuzlukların kaldırılması değildir. Üç noktada siyasi talepte bulunuyorlar. Bu siyasi taleplerin hemen hemen ikisi esasen bugün için çözülmüş durumda. Diğer konu ise üzerinde çalışılması ve zaman içerisinde değerlendirilmesi gereken konulardır. Özetle şunu söylemeliyim. Bu üç talebin de karşılığı açlık grevi değildir. Dolayısıyla bu grevi sürdürme niyetinde olan içerideki yurttaşlarımıza seslenmek istiyorum. Bu grevleri lütfen sona erdirin. Eşleriniz, aileleriniz, sizi sevenler var. Bütün bir Türkiye sizin bu grevleri bir an önce sonlandırmanızı istiyor. Bundan vücut bütünlüğünüz ve sağlığınız zarar görmesin.'' Başbakan Yardımcısı Arınç, konuşmasına şöyle devam etti: ''BDP'li milletvekili arkadaşlarımıza da açlık grevlerine bırakın kendilerinin başlamasını, mevcutların sona erdirilmesi konusunda girişimlerde bulunmalarını istiyorum. Onlardan beklediğimiz, polisle çatışmak veya sokaklarda kamu malına zarar verecek eylemlerde bulunmak değil. Türkiye'de her haklı talebi veya haklı olsun, olmasın her demokratik talebi değerlendirebilecek, sonuçlandırabilecek bir parlamentomuz ve bir hükümetimiz var.  Bize ulaşan talepleri konusunda hükümetimiz gereken çalışmaları yapar ve sonuçlarını açıklar.'' Arınç, bir basın mensubunun, ''Başbakan Erdoğan'ın idam cezasıyla ilgili açıklamaları vardı. o açıklamaları nasıl değerlendirmek gerekiyor. İleri vadede hükümetin bir çalışması olabilir mi?'' sorusu üzerine, ''Hayır. Sayın Başbakanımızın dünkü sözleri kamuoyunda idam cezasının yeniden geri gelmesine yönelik bir beklenti olduğu yönündedir. Bu hükümetimizin bir kararı değildir. Parlamentomuzun da bir kararı değildir. Meclis Grubumuzun da bir kararı değildir'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA