• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her şey kızını hayatta tutabilmek için
04 Nisan 2013 Perşembe 13:53

Her şey kızını hayatta tutabilmek için

Konya'da bir anne, doğuştan nadir görülen kemik iliğinin yetersizliği sendromu nedeniyle ilik nakli yapılmazsa yaşamı tehlikeye girecek 7 aylık kızı Ebrar için, hastalıklı dokuları ayıklanmış...
Konya'da bir anne, doğuştan nadir görülen kemik iliğinin yetersizliği sendromu nedeniyle ilik nakli yapılmazsa yaşamı tehlikeye girecek 7 aylık kızı Ebrar için, hastalıklı dokuları ayıklanmış genetik tüp bebek tedavisiyle hamile kaldı.
     Anestezi teknisyeni 22 yaşındaki Şeyda ile 32 yaşındaki Yener Ceylan çiftinin 7 ay önce çocukları Ebrar dünyaya geldi.
     Doğumundan bu yana sürekli kan değerleri düşük olan Ebrar'ın kemik iliğinin yeteri kadar çalışmadığından şüphelenildi.
     Kemik iliği nakli yapılmadığında hayatını kaybedecek Ebrar bebek için anne ve babada doku uyumu arandı. Yapılan tahliller olumsuz çıkınca aile, hematoloji doktorlarının tavsiyesiyle Ebrar için bir çocuk daha dünyaya getirmeye karar verdi.
     Bebeğini hayatta tutmak için Konya Eurofertil Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran genç kadın, hastalıklı dokuları ayıklanmış genetik tüp bebek tedavisiyle bir ay önce hamile kaldı.
     Şeyda Ceylan doğum yaptıktan sonra Ebrar'a, kardeşinden alınacak ilik nakledilecek.
    
     -Her şey kızını hayatta tutabilmek için-
    
     Şeyda Ceylan, yapılan açıklamada, kızında doğduktan sonra sarılık başladığını, birkaç defa tedavi gördüğünü söyledi.
     İdrar ve kakasındaki çıkışlar yetersiz olunca tahlil yapıldığını belirten Ceylan, tahlillerde kanındaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin düşüklüğünün fark edildiğini bildirdi.
     Kızına sürekli kan verildiğini anlatan Ceylan, şunları kaydetti:
     ''Ebrar'ın kan değerleri bir türlü istenilen seviyeye ulaşmadı. Çocuk hematoloji doktorları tedaviye başladı. Kırmızı ve diğer kan hücrelerinde düşüklük devam etti. Kemik iliğinde farklı hücreler görüldü. Enfeksiyon ve kanama açısından çok korkuluyordu. Almanya'ya tahliller gönderildi. Sonrasında bize HLA doku uyumlu kardeş önerdiler. Biz de genetik tüp bebek tedavisine başvurduk. Aylardır kızımın iyileşmesi için mücadele veriyoruz. Hamile olduğumu öğrendiğimde çok mutlu oldum. Kızım doğduğundan bu yana vücuduna kan aldı. Ebrar çok zor şeyleri kaldırdı.''
    
     -Genetik haritası çıkarıldı-
    
     Tüp bebek merkezinin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Sami Gürbüz de ailenin ikinci çocuklarının da hastalığı taşıyabileceği ihtimaline karşı kendilerine başvurduğunu ifade etti.
     Genetik tüp bebek tedavisine karar verdiklerini belirten Gürbüz, bebeğin sürekli kan aldığı için, kandan genetik yapısını bilemediklerine dikkati çekti.
     Anne ve babanın kan hücreleri, küçük Ebrar'ın da yanak içi ve saç dokusundan örnek alındığını aktaran Gürbüz, ''Ebrar'ın genetik haritası çıkarıldı. Daha sonra ortaya çıkan embriyolar mikroskop altında uzun süre incelendi. Genetik olarak Ebrar bebek ile uyumlu olanı anneye naklettik. Genç kadın, kemik iliği uyumlu bir çocuğa hamile'' dedi.
    
     -''Doğuştan görülmesi nadir bir durum''-
    
     Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Hematoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümran Çalışkan, Ebrar bebeğe, hastalığının kesin teşhisinin konulamadığını bildirdi.
     Ancak çocukta doğuştan kemik iliği yetersizliği sendromunun bulunduğunun altını çizen Çalışkan, ''Erişkinlerde görülebilen hastalığın bir çocukta, üstelik doğuştan görülmesi nadir bir durumdur. Çocuk, ilik nakli yapılmadıkça sürekli bir hayati risk taşıyor. Bu yüzden kardeşten yapılacak ilik nakli daha uyumlu olacağından aileye yeni bir çocuk önerisinde bulunduk. Ailenin başka çocuğu da yok. Ebrar'a HLA doku grubu uyumlu kök hücresi olan kardeşten nakil yapılacak'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA