• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her şey kanseri yenmek için!
30 Temmuz 2012 Pazartesi 14:50

Her şey kanseri yenmek için!

Konyada yaşayan 29 yaşındaki Sezer Karaca, başında çıkan benin büyümesi üzerine gittiği hastahanede kanser olduğunu öğrendi. Tedavi için ise Türkiye yetersiz kaldı. Sezer için tek umut Almanya.
Başında çıkan ben'in büyümeye başlaması üzerine gittiği doktorda cilt kanseri teşhisi konulduğunu söyleyen Sezer Karaca, 3 kez Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, bir kez de Ankara Onkoloji Hastanesi'nde ameliyat olduğunu kaydetti. 6 ay içerisinde 4 kez ameliyat olduğunu ancak kanserli hücrelerin yeniden oluştuğunu ifade eden Karaca, "Işın ve kemoterapi tedavileri de aldım. Ancak hücrelerin ilerlemesi engellenmedi. Ameliyatın artık çare olmayacağı belirtildi." dedi. 29 yaşında cilt kanserine yakalanan Karaca, askerden geldikten 10 gün sonra vücudunda kanser belirtilerinin ortaya çıktığını söyledi.
AMELİYAT YANIT VERMEDİ
Konya'da 4 kez ameliyat olmasına rağmen vücudundaki kanserli hücreler temizlenmeyen ve son çare olarak Almanya'da üretilen özel bir iğne ile vücudundaki kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemesi gereken cilt kanseri 29 yaşındaki Sezer Karaca için facebook'ta 'Kanser mi? O da neymiş?' adı altında grup oluşturuldu. 15 bin 500 üyenin bulunduğu guruptaki arkadaşları Sezer Karaca'nın ilaç parasını karşılayabilmesi için destek olmaya başladı. Guruba üye olanlar tarafından Sezer için ilk olarak Deniz ve Dağcılık Kulübü’nde yardım konseri düzenlendi.
İLAÇ PARASI ÇOK YÜKSEK
Son 2 aydır herhangi bir tedavi görmediğini ve vücudundaki lekelerin hızla yayıldığını belirten Karaca, yaşama umudunu kaybetmediğini söyledi. Yaptığı araştırmalar sonrası rahatsızlığı ileri düzeyde olan cilt kanseri hastalarına verilen Amerikan menşeyli ‘Yervoy’ isimli ilacın vücudun bağışıklık sisteminin tümörü yok etmesine yardımcı olduğu ve ileri düzeydeki kanser hastalarının ömrünü 4 ay uzattığı yönünde bilgilere ulaştığını anlatan Karaca, enjeksiyon yöntemiyle vücuda verilen ilacın bir dozunun ise 30 bin dolar olduğunu söyledi. Bu yıl itibariyle ilacın SGK tarafından karşılaşacak olan ilaçlar listesine girdiğini de ifade eden Karaca, "Ancak ilacın parasını SGK hemen karşılamıyor. İlacı kendi paramla satın almam gerektiği daha sonra da paranın SGK tarafından ödeneceği söyleniyor. Tam olarak tedavi içinse 4 doz almam gerekiyor. Ama 120 bin dolar verip ilacı almam mümkün değil." dedi.
İKİNCİ BİR ÇARE VAR
Yakalandığı cilt kanserinin 3'üncü aşamasında olduğunu ve başka bir tedavi yönteminin de Almanya'nın Köln şehrindeki Medical Center Cologne'de hastalar üzerinde kullanılmaya başlanan kanser aşısının, olduğunu ifade eden Karaca, şunları söyledi:  "Yakalandığım cilt kanserinin tedavi olmadığım takdirde çok kısa sürede kalbime ve beynime sıçrama ihtimali çok yüksek. Almanya'da Prof. Dr. Robert Gorter tarafından geliştirilen aşı ise kanseri durdurarak başka organlara sıçrama riskini ortadan kaldırıyor. Ancak bu aşı için de 36 bin Euro para isteniyor."
SANAL ÂLEMDEN DESTEK YAĞIYOR 
Tüm bu tedavileri karşılayacak maddi imkânın bulunmadığını ve arkadaşlarının kendisine destek olduğunu kaydeden Karaca, ölmek istemediğini ve yaşama sıkı sıkı sarıldığını belirtti. Moralini her zaman yüksek tutmaya çalıştığını da ifade eden Karaca, "Arkadaşlarım hep benim yanımda oldular. Kanser tedavisi için gerekli paranın toplanması adına facebook'ta 'Kanser mi? O da neymiş' adı altında grup oluşturdular. Şu ana kadar 15 binin üzerinde üye oluştu. Her geçen gün bu sayı yükseliyor. Her biri kendi çaplarında yardımda bulunuyorlar. Son olarak bir yardım konseri düzenlendi. Ancak henüz yeterli para toplanmadı." diye konuştu.
 

BİR UMUTTA SİZ OLABİLİRSİNİZ
Sezer için bir umutta siz olmak istiyorsanız Yapı Kredi Bankası Konya 80917673 hesap numarasına Sezer KARACA adına desteğinizi sağlayabilirsiniz. Hayat kurtarmak için “ben varım!” diyorsanız ailesinin gözü önünde gün geçtikçe eriyen Sezer için umut olabilirsiniz.
 
SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA