• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her şey çocuklar için
07 Nisan 2012 Cumartesi 11:17

Her şey çocuklar için

Türkiye Çocuk Zirvesi'nin 16. Yılı kutlama toplantısında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin: Çocuklarımızın önündeki bütün fırsatları eşitlemek, eğitimdeki...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Çocuklarımızın önündeki bütün fırsatları eşitlemek, eğitimdeki, sağlıktaki bütün fırsatları eşitlemek birinci vazifemiz” dedi.
Şahin, Türkiye Çocuk Zirvesi'nin Çorum Anitta Otel'de düzenlenen 16. yılı kutlama programında yaptığı konuşmada, çocuk hakları konusunda uluslararası bütün anlaşmalara imza atmış, çocuklar için yapılabilecek her türlü uygulamada irade kullanmış bir hükümetin bir bireyi olarak programa katıldığını söyledi.

Çocukların en önemli temel hakkının hayat hakkı olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti: “Çocuklarımızın önündeki bütün fırsatları eşitlemek, eğitimdeki, sağlıktaki bütün fırsatları eşitlemek birinci vazifemiz. Onlar kendileri için ne talep ediyor, onlarla birlikte bir politikayı bakanlığımızın ana merkezi haline getiriyoruz. Çocuklar için son 10 yılda pek çok şey yaptık. Eğitimin önündeki engel yoksulluksa çocuğun annesine maddi destek verdik. Kız çocuklarına erkek çocuklarından daha fazla destek vererek 990 bin anneye 2,6 milyar lira temel eğitim için destek verdik. Kız ve erkek çocuklarımızda temel eğitimde yüzde 98,5'i yakaladık.”

Türkiye'nin en büyük sermayesinin gençliği olduğunu ifade eden Şahin, “Yeni eğitim modelimizle ortaöğretimde düşen eğitim düzeyini de yüzde 98'lere taşımayı hedefliyoruz. Eğitimi 12 yıla çıkarınca, diploma 12 yıl sonra verilince üniversitelileşme ve okullaşma oranımız da hızla yükselecek. Beşeri ve sosyal sermayemizin en önemli kısmı çocuklarımız. Makamlarımız ne olursa olsun çocuklarımız iyi yetişsin muradıyla yolumuza devam ediyoruz” dedi.
Bakan Şahin, eğitimin yanında çocukların sağlık hakkı için de yeni uygulamalar başlatıldığını anlatarak, şöyle konuştu:
“Her doğan çocuğun sigortalı doğduğu, 18 yaşına kadar sosyal güvencesi olan bir Türkiye'den bahsediyoruz. Doğum sırasında anne ve bebek ölümlerinin 90'lı yıllara göre çok çok azaldığı bir Türkiye'den bahsediyoruz. UNICEF Başkanımız burada, 1 Haziran'da sınava çıkacağımızı söylüyorlar. Biz sınavdan korkmuyoruz. Ne yaptığımızı da ne yapacağımızı da biliyoruz. Göreve gelir gelmez aileyi merkez alarak çocukları yanlarına almalarını sağladık. 7 bin çocuğa mali destek vererek annesine kavuşturduk. Sevgi evlerinden çocuk evlerine geçiyoruz. Özgüveni olan, adresi olan, hedefi olan, ideali olan bir kadroyla yeni hedeflere gidiyoruz. Ama biz 74 milyonun çocuğunu hedeflemek ve hayata geçirmek zorundayız.”
Sivil anayasanın en önemli gündemleri olduğunu vurgulayan Şahin, meclise yeni anayasadan beklentilerini ileten ilk ekibin çocuk komisyonu olduğunu belirtti.
2023 vizyonuna hukuk devleti olmakla ulaşılabileceğini ifade eden Şahin, “Büyüyen ekonominin yolu, hızla kalkınmanın yolu hukuk devleti olmaktan geçmekte” dedi.
Şahin konuşmasına şöyle devam etti: “Küresel dünyaya uyum sağlayan, aynı zamanda güzel ahlaklı gençler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bütün yaptığımız uygulamalara rağmen eğer birileri çocukları istismar etmeye devam ediyorsa onların karşısındayız, çocuklar söz konusu olunca ‘evet' tarafız. Anne ve babalar ise istismar eden, onların da karşısındayız. Rehabilitasyon merkezlerimizde yeniliklere gidiyoruz. Ödevimizin ve sorumluluğumuz farkındayız. Amacımız ve muradımız Hakk'ın ve halkın huzuruna çıktığımızda emanetin hakkını verebilmektir. O yüzden Çorum'un çocuk zirvesi konusunda yaptığı bu program için bakanlığım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı geminin içinde hızlı bir şekilde yol alırken Allah istikametimizi açık etsin. "İlk Adım ve Çocuk Dostu" ödülleri kutlama programında, çocuklara ve haklarına dair, ilk ve önemli adımları atan ve katkılarda bulunanlara “İlk Adım ve Çocuk Dostu” ödülleri verildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin'e, göreve geldiği günden itibaren aile, kadın, çocuk ve haklarına verdiği katkıdan dolayı “Çocuk Dostu” ödülü takdim edildi.
Programa, Bakan Şahin'in yanı sıra Çorum Valisi Nurullah Çakır, TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu ve Cahit Bağcı, eski Bakanlardan Hikmet Sami Türk ile çok sayıda davetli katıldı.

YORUMLAR
AÇ TİMSAHLAR
ahmetyasindursun
PKK DENEN AÇ TİMSAH SÜRÜLERİYLE MÜCADELE EDEN KAHRAMANCA HALKINI KORUYAN VE SINIRLARIMIZI SAVUNAN GÜVENLİK GÜÇLERİMİZE KORUCULARIMIZA ,BÖLGE İNSANINA HİZMET ETMET İÇİN ORALARDA BULUNAN DİGER GÖREVLİLERİMİZE( ögretmen ,saglık çalışanlarına...)bölge sivil toplum örgütleri ''''özellikle yerel basın'''''DESTEK VERMELİDİR.SAHİP ÇIKMALIDIR.YALNIZ BIRAKMAMALIDIR.BİR VE BERABER OLURSAK BATAKLIGI KURUTUR,AÇ TİSAHLARI(PKK)BERTARAF EDERİZ.
88.252.226.84
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA