• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her oturumda Türkiye konuşuldu
21 Kasım 2010 Pazar 10:45

Her oturumda Türkiye konuşuldu

NATO Zirvesi'ne Türkiye damgasını vurdu!
Cumhurbaşkanı Gül, Lizbon'daki NATO zirvesinin, Türkiye'nin saygınlığını artırarak sonuçlandığına dikkat çekti.
 
Her bir oturumda en çok Türkiye'ninkonuşulduğunu belirten Gül, "İsteklerimizi karşılamayıp diretselerdisorun büyürdü." dedi. Cumhurbaşkanı, Fransa'ya rağmen kendi tezlerininkabul görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, önemli birayrıntının daha altını çizdi: "Batılı liderler, Kıbrıs ve AB sürecindeTürkiye'ye haksızlık yapıldığını itiraf etti."

Portekiz'dekikritik NATO zirvesinde ele alınan füze savunma sistemi konusundaAnkara'nın bütün isteklerinin karşılanması başta Cumhurbaşkanı AbdullahGül olmak üzere Türk heyetinde sevince yol açtı. Zirvenin ardından gecegeç saatlerde Lizbon'a birlikte geldiği gazetecilere sıcağı sıcağınadeğerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı, sürecin Türkiye'ninsaygınlığını artırarak sonuçlandığına dikkat çekti. Kabul edilenstratejik konsept için de, "Arzu ettiğimiz çerçevede çıktı, bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.'' ifadesini kullandı. Her bir oturumda en çokTürkiye'nin konuşulduğunu belirten Gül, "Ben 3 kez konuştum. Afganistan, NATO-AB ilişkileri, füze sistemi gibi bütün konularda herkesinkonuştuğu ülke Türkiye idi. Türkiye olmasa zirve 10 dakikada biterdi."dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, neşeli bir şekilde, Avrupa'daTürkiye'nin olmadığı yerde hareket olmadığını vurgularken, tümkaygılarının giderildiğine işaret etti. Gül, Kıbrıs sorunundan ABsürecine, enerji meselesinden güvenliğe kadar birçok konuda başta NATOGenel Sekreteri Rasmussen olmak üzere Batılı liderlerin Türkiye'yehaksızlık yapıldığını itiraf ettiklerinin de altını çizdi.

Bizzat NATO Genel Sekreteri tarafından dile getirilen haksızlıklardan biri,Bosna'da en fazla asker bulunduran ülke olmasına rağmen Türkiye'nin ABgüvenlik kurumlarının karar mekanizmasında yer almaması.

Zirveöncesi kaygıları olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, enbüyük endişesini şöyle açıkladı: "İsteklerimizi karşılamayıpdiretselerdi sorun büyürdü. Biz de süreci engellemek zorunda kalırdık.Bu da bizi NATO'yu tıkayan ülke konumuna düşürürdü. Ama sorun çözülüncebu kaygılar geride kaldı. Süreç, Türkiye'nin saygınlığını artıraraksonuçlandı." Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, hem Kıbrıs hem de füze meselesinde itiraz sesleri Fransa'dan yükseldi. FransaCumhurbaşkanı Sarkozy'nin, son dakikaya kadar İran'ın füze sistemininmuhatabı olarak zikredilmesinde ısrar ettiği, ancak sonunda itirazınıgeri çektiği öğrenildi. Zirveden çıkan sonuç, Sarkozy'nin bu tezinekarşılık Türkiye'nin "İsim belirtmeye gerek yok. Burada kimin NATO'yakarşı düşman amaçlı kullanılacak balistik füze kapasitesi varsa, onların hepsi kastediliyor. Bugün füzesi olanın yarın olmayabilir veya bununtersi olabilir." görüşünün kabul gördüğünü ortaya koydu.

YineFransa'nın, toplantıda Kıbrıslı Rumların NATO-AB ilişkilerinitıkanmasına yol açan tutumunu AB'yi belli değerleri olan 27 üyeli biraileye benzeterek savunduğu öğrenildi. Buna karşılık Türkiye'nin ise "bu ailenin neden yanlış yapan bir üyesini uyarmadığı ve AB'nin bir ülkenin sorunlarını çözmeden üye alınmaması gibi temel bir değerinin GüvenlikKonseyi'nde dosyası olan Kıbrıs konusunda neden hatırlanmadığını ifadeettiği öğrenildi.

İRAN'DAN TÜRKİYE'YE AÇIK ÇEK

İrankonusunda Türkiye'nin neden Batı'dan farklı düşündüğü sorumuza da Gül,kapsamlı bir cevap verdi: "İran'ın kendi risk değerlendirmesine görebalistik füzeler edinmesi bizi endişelendirmez. Bize düşman olacaksabunlara gerek yok. Komşuyuz, topla bile saldırabilir. Ama nükleer konuda bizim de Batı gibi kaygımız var. Şu anda İran nükleer silah yapıyordiyemeyiz. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu da bunu diyemiyor. NPT'yetaraf olduğu için daha şeffaf olması isteniyor, İran da şeffafım diyor.Tartışma burada. Biz sadece İran'ın değil, bölgede kategorik olaraknükleer silaha karşıyız diyoruz. Ayrıca bu sorun sıcak bir çatışmayadönüşürse, yani Irak trajedisi gibi bir de İran olayı yaşanırsa, komşuolarak bundan en çok biz etkileniriz. Güvenlik sorunu olur, göç olur,ekonomi etkilenir, vb. Burası bizim mahalle, Latin Amerika'daki birkonudan bahsetmiyoruz. Tabii ki bu sorunun büyümesini önlemek için gecegündüz çalışacağız. Yanlış olan, buna seyirci kalmamız olur." NATOdışişleri bakanları toplantısının sona ermesinden sonraCumhurbaşkanı'nın sohbetine katılan Ahmet Davutoğlu da Türkiye'ye vedile getirdiği tezlere karşı büyük bir anlayış gördüğünü, birçok ülkenin Türkiye'nin AB katılım sürecinin hızlanması gerektiğini söylediğiniifade etti. Zirve boyunca bir yandan da İran ile Güvenlik Konseyi ileAlmanya arasında yapılması planlanan müzakereler konusunda temaslarınısürdüren Davutoğlu, müzakere tarihinin belli olduğunu, yer konusundaİran'ın Türkiye'ye açık çek verdiğini ifade etti. Alınan bilgilere göre, şayet Türkiye bu toplantının İstanbul'da yapılmasında ısrar ederseİran, konuşulan Viyana veya Cenevre gibi diğer şehirleregitmeyebileceğini iletti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA