• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her gün milyonlarca ekmek israf ediliyor
25 Mayıs 2010 Salı 15:25

Her gün milyonlarca ekmek israf ediliyor

Her gün milyonlarca ekmek çöpe atılıyor. Bunun önüne geçmek için hem ekmek üreticileri hem de tüketicilere büyük görev düşüyor.
Her gün milyonlarca ekmek çöpe atılıyor. Bunun önüne geçmek için hem ekmek üreticileri hem de tüketicilere büyük görev düşüyor.
 
Türkiye’de günde 140 Milyon ekmek üretiliyor.  Üretilen ekmeğin 6-8 milyon adedi çöpe gidiyor. Buda her ay 180 trilyon civarında Türk Lirasının çöpe gitmesi demek. Birçok ülkede insanlar açlık çekerken ülkemizde yapılan bu israfın faturası ise hepimizin cebinden çıkıyor. Küçük önlemlerle ekmek israfının önüne geçebilmek mümkün.  Uzmanlara göre ekmek alırken seçici olmalıyız. Kalitesine inandığımız, uzun süre taze kalan ekmeklerden ihtiyacımız kadar almalıyız.
 
Bu sayede israfın önüne geçmekte önemli bir adım atmış olurken, bayat ekmeklerimizde değerlendirerek ev ekonomisine katkıda bulunarak israfı önlemiş olunmakta. Bu konuda bir açıklama yapan Aymek ekmek fabrikası genel müdürü Mevlüt İPEK yaptığı açıklamada; “Ekmek çok önemli bir gıda maddesi. Onsuz sofra düşünülemez. Düşünceleri dünyaca benimsenen kabul gören Hz. Mevlana, “ekmek olmazsa sofra bezenmez” der. Ekmek yere düşünce alırız ve öpüp başımıza koyar sonrada ayakaltında olmayacak şekilde yüksek bir yerde olmasını sağlarız. Yani, ekmek bu kadar değerli bir gıda maddesidir. Bu kadar değerli bir şeyi israf etmek büyük kayıptır” dedi.
 
“Biz Aymek olarak ekmek kalitesini arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz.” diyerek sözlerine devam eden Mevlüt İPEK, “kaliteli un kullanıyoruz, ekmekte kullanılan suyu arıtma sistemimizde arıtıyoruz. Bunların hepsi güzel ekmeği üretmek için. Bu sayede ekmeklerimiz günlerce taze kalıyor. Sadece satış odaklı düşünsek kaliteli ekmek üretmezdik. Ekmeklerimiz bir günde bayatlardı. Tüketicileri bir sonraki gün taze ekmek almaya zorlardık. Ama biz hem israfın önüne geçmek hem de tüketicilere kaliteli ekmek sunmak için hijyeni ön planda tutarak titiz bir şekilde çalışıyoruz. Güzel ekmeğimizi israf etmeyelim. Bu konuda tüm üreticiler duyarlı olmalıdır. Ekmek kaliteli olursa uzun süre taze kalır. Tabi ki israfın önüne geçmek için bu yeterli değil. Tüketicilere de bu konuda büyük görevler düşmekte. Öncelikle tüketebilecekleri kadar ekmek alınmalı, artan ekmekleri değerlendirmenin yolları bulunmalıdır. Bayat ekmekleri değerlendirmenin yollarını ev hanımları iyi bilir. Bayat ekmekleri kızartarak çorbalarımızda kullanabiliriz. Köfte gibi yemeklerin harçlarında kullanabiliriz. Bayat ekmeklerden tatlı yapabiliriz. Bunun gibi birçok yöntemle bayat ekmekleri değerlendirebiliriz. Öncelikle ihtiyacımızdan fazla ekmek almamalı artan ekmek varsa onu değerlendirmeye çalışmalıyız. Dünyada bu kadar aç insan varken israf etmemeliyiz. İsraf bize maddi ve manevi yönden zarar verir. Hem üreticileri hem de tüketicileri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Uzmanlara göre ekmek israfını  önlemek için;

Üretim talebe göre planlanmalı.

Raf ömrü uzun kaliteli ekmek üretilmeli.

Ekmek satış yerinde uygun koşullarda muhafaza edilmeli.

Ekmeğin pişirilme ve satış arasındaki sürenin en aza indirilmeli.

Toplu tüketim yerlerinde ve evlerde ekmek dilimlenmiş olarak sunulmalı.

Toplu yemek tüketim yerlerinde, mönüye göre ekmek siparişi verilmesi; artan ekmeklerin daha sonraki günlerde kullanılmasını sağlayacak mönü düzenlemesi.

Satılamayan ekmeklerin fırınlar tarafından, galeta unu, kurutulmuş ekmek içi gibi başka gıda maddelerinin üretiminde kullanılması.

Orta derecede bayatlamış ekmeklerin düşük fiyattan satılması. (Amerika Birleşik Devletleri’nde, 48 saat içinde satılmayan ekmekler, “tasarruf dükkânları” olarak tanımlanan yerlerde daha düşük fiyattan satılmaktadır.)

Tüketicinin, soğumuş ekmeği bayatlamış saymaması.

Evlere ihtiyaçtan fazla ekmek alınmaması.

Evlerde ekmeğin oda sıcaklığında veya buzdolabında değil, derin dondurucuda saklanması.

Ev hanımlarının bayatlamış ekmeği değerlendirme konusunda bilgilendirilmesi ve teşvik edilmesi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Konya'da otomobil tramvay yoluna düştü: 2 yaralı
  • Erdoğan, kahvaltı programına katıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA