• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her gün 10 milyon ekmek çöpe atılıyor
11 Şubat 2012 Cumartesi 11:15

Her gün 10 milyon ekmek çöpe atılıyor

Türkiye Fırıncılar Federasyonu kayıtları, günlük üretilen 205 milyon adet ekmekten 10 milyonunun israf edildiğini gösteriyor. Çöpe atılan ekmeklerin maddi karşılığı ise 7 milyon TL'yi geçiyor.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, halen 600 bin kişi Türkiye'de açlık sınırında yaşarken her gün milyonlarca ekmek çöpe gidiyor.

Somali gibi birçok Afrika ülkesinde açlıkla mücadele ederken Türkiye'de her gün ortalama 10 milyon 80 bin ekmek çöpe atılıyor. Çöpe atılan ekmeklerin maddi tutarı ise 7 milyon 56 bin lirayı aşıyor. İsrafın önüne geçilebilmesi halinde hem hane hem de ülke ekonomisinin kazanacağını vurgulayan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Çöpe atılan ekmeklerle çok sayıda okul, hastane açılabilir. Bu nedenle yiyeceğimiz kadar ekmek alalım, israf etmeyelim" diyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'yle ekmek üretiminde yeni düzenlemeler yaptığını belirten Halil İbrahim Balcı, bu şekilde israfın önüne geçileceğini aktardı. Ekmek üretiminde ve satışında yeni uygulamaların yavaş yavaş hissedilmeye başlanacağını ifade eden Balcı, "Daha önce 300 gr olarak baz alınan en alt değer 250 gr'a indirilmiş, böylece israfın önlenmesi için çok önemli bir karar alınmıştır. Kanunun tamamıyla yürürlüğe gireceği tarih Temmuz 2012'dir. O zamana kadar işletmelerimiz gerekli hazırlıklarını yapacak ve tüketicinin lehine olan tebliğ hükümlerini Türkiye'nin her sathında uygulayacaklardır" diye konuştu. Fırıncıların da gereğinden fazla üretim yapmaları sebebiyle israfa yol açtığını söyleyen Balcı, sağlıksız işletmelerin ve merdiven altında üretim yapan ruhsatsız fırınların bir an önce kapatılması gerektiğini vurguladı.

İsrafı önleme konusundaki etkinliklerin devam edeceğini belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı, "Ekmek İsrafını Önlemede Limitsizsiniz" başlıklı çalışmalarını panellerde, seminerlerde, bilgilendirme toplantılarında sık sık tekrarlayacaklarını anlattı. İsrafı önlemede önemli bir mesafe alacaklarını söyleyen Balcı, "Yapılan düzenleme, tüketicinin lehinedir. İsrafı önleme anlamında 250 gr olarak halka arz edilecek ekmekler, ekonomiye de katkı sağlayacaktır. Ekmekte fiyat artışı yaşanmayacaktır." açıklamasında bulundu. 2012'yi Eğitim ve Hijyen Yılı ilan ettiklerini aktaran Halil İbrahim Balcı, "Bu çerçevede tebliğ hükümlerinin anlatılacağı bir dizi eğitim programımız başlayacak. İller bazında bütün fırınlarımızı bilgilendireceğiz, eğiteceğiz ve sonunda başarılı olanları sertifikalandıracağız. Belge hak almaya kazananlar, ekmek standardında istenen noktaya gelmiş demektir. Böylece ekmekte AB kriterleri de sağlanmış olacaktır" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konuk: "Regaip Kandilinizi tebrik ederim"
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur
  • Özgüven: "Birliğimizi daim eylesin"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA