• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hep aynı hakim
02 Mart 2014 Pazar 08:16

Hep aynı hakim

Suriye'ye yardım götüren MİT TIR'larına baskınla, Adana merkezli dinleme skandalı arasındaki paralel bağlantı da deşifre oldu.

Binlerce vatandaşın hayali 'Selam Terör Örgütü' soruşturması kapsamında adalete aykırı bir şekilde dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından yurt çapındaki telekulak skandalları bir bir deşifre olmaya başladı. Suriye'ye yardım taşıyan MİT TIR'larının durdurulmasıyla gündeme gelen Adana'da da dinleme skandalının yaşandığı belirlendi. Dinlenenler arasında Vali Hüseyin Avni Coş'un yanısıra Mersin Valiliği santrali, hakimler, politikacılar, emniyet yetkililerinin de olduğu ortaya çıktı. Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi ile Yetkili Adana Cumhuriyet Başssavcılığı skandal üzerine kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Dinlemelerin 'yasal' kılıfa alınması için özel yetkili mahkemeden kararlar alındı. Herhangi bir somut iddiaya dayanmayan dinleme kararlarının altındaki imza ise tanıdık. Adana'da durdurulan MİT TIR'larıyla ilgili ihbarı yaptığı iddia edilen iki jandarma istihbarat mensubunu savcılığın tutuklama talebine rağmen 'şüphe olmadığı' iddiasıyla serbest bırakan TMK 10. Madde ile yetkili Adana 3 No'lu hakimi Cebrail Cem Alıcı'nın, Adana ve çevre illerdeki dinlemelerin büyük çoğunluğuna onay verdiği ileri sürülüyor.

İKİ HAKİM AYNI GEREKÇE

'Silah taşıdığı' iddia edilerek MİT TIR'larının durdurulmak istenmesiyle Türkiye'nin Selam Terör Örgütü soruşturmasında olduğu gibi 'teröre yardım eden ülke' gibi gösterilmeye çalışıldığı ortaya çıkmıştı. TIR'larla ilgili ihbarı yaptığı ileri sürülen Ankara Jandarma İstihbarat Şubesi'nde görevli iki asker, başlatılan 'casusluk' soruşturmasının şüphelisi konumundaydı. Ankara Özel Yetkili hakimi Halil İbrahim Kütük, şüphelilerin adreslerinde arama ve el koyma talebini 'TIR'ların taşıdıklarının devlet sırrı olup olmadığının bilinmediği', 'demokratik toplumda genel ilkenin işlemlerin halkın gözü önünde cereyan etmesi olduğu' ve 'suçun askeri suç kapsamına girme ihtimalinin bulunduğunu' gerekçe göstererek reddetmişti.

DİNLEMELERE ONAY VERMİŞ

Hakimlik kararı üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheliler hakkında re'sen gözaltı kararı çıkarak iki askeri Adana'ya götürdü. Savcılık sorgusunun ardından iki şüpheli tutuklanmaları istemiyle Özel Yetkili Adana 3 No'lu Hakimi Cebrail Cem Alıcı'ya sevk edildi. Alıcı tutuklama talebini reddederek, casusluk yönünden kuvvetli suç şüphesinin bulunmadığını belirtti. Alıcı da suç şüphesinin askeri suç kapsamına girme ihtimalinin bulunduğunu ifade etti. Her iki hakimin kararının, MİT TIR'larıyla ilgili 'casusluk' soruşturmasının askeri yargıya havale edilme ihtimalini arttırdı. MİT TIR'larını ihbar eden jandarma istihbaratçıları suç şüphesi olmadığı gerekçesiyle salıveren hakim Alıcı'nın ise Adana'daki dinleme skandalının mimarlarından olduğu iddia ediliyor.

ÖZGÜN KAYNAK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA