• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hemşireliğin yasal boyutu ne?
24 Ekim 2011 Pazartesi 10:59

Hemşireliğin yasal boyutu ne?

Türk Hemşireler Derneği Konya Şubesi Başkanı Canan Güngör, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi
Türk Hemşireler Derneği Konya Şubesi Başkanı Canan Güngör, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Eyyüp Kalaycı Konferans Salonu'nda, hemşirelere yönelik ''Hemşirelikte Yasal Boyut'' konulu konferans verdi.
     Hemşirelikle ilgili yasal düzenlemeler, meslek ahlakı ve kamu hastaneleri ile ilgili konuların konuşulduğu konferansa, Meram Tıp Fakültesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Serap Selçuk, Hemşirelik Hizmetleri Müdür Yardımcıları Şükran Ülger ve Hayriye Öztürk, sağlık memurları, hemşireler ve acil tıp teknisyenleri katıldı.
     Dernek çalışmalarının hemşirelik mesleğinde önemli bir yerinin olduğuna değinen Güngör, şunları kaydetti:
     ''Hemşirelik mesleğiyle ilgili örgütlere üye olup kendi mesleğimizle ilgili haklarımızın farkında olmalıyız. Haklarımızın ve mesleğimizin etik ilkelerinin farkında olarak sağlık bakımı, bilimsel araştırmalar ve yeni teorilerin geliştirilmesi konusunda daha etkili olunacaktır. Dernek üyeliği ile o mesleğin hakları aranır hale gelir ve sınırları belirlenir. Bu yönden meslektaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yaparak genel haklarımızın farkında olunarak çalışılmalıdır. Bunun için tüm meslektaşlarımız THD'ye üye olmalı ve mesleki haklarının farkında olmalıdır.''
     Hemşirelik Kanunu ile mesleğin belirlenmiş kurallarına göre hareket edilmesi gerektiğini dile getiren Güngör, ''Hemşirelik Kanunu çıkmadan önce ameliyatlarda ya da hasta bakımı sırasında üzerimize düşmeyen, sorumlu olmadığımız işleri yapmak zorunda kalıyorduk. Bunun sonucunda herhangi bir problem doğduğunda da biz suçlu durumuna düşüyorduk. Ama şimdi kanunla hemşirelerin görevleri, hakları ve meslek etik kuralları belirlendiği için bu kurallara uyduğumuz takdirde hiçbir yasal sıkıntı yaşamayacağız'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA