• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı
30 Haziran 2009 Salı 16:52

Hem sağlığa hem de ekonomiye zararlı

Türkiye'de her yıl sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisine harcanan para, Sağlık Bakanlığı bütçesinin 4 katı olduğu kaydedildi.
Türkiye'de her yıl sigaranın yol açtığı hastalıkların tedavisine harcanan para, Sağlık Bakanlığı bütçesinin 4 katı olduğu kaydedildi.

Sigaranın hem insan sağlığına hem de ülke ekonomisine verdiği zararın önüne geçilemiyor. Devlet, vatandaşları sigaranın zararlarından korumak için birçok tedbir alıyor. Alınan önlemlerin başında sigaranın birçok mekanda yasaklanması ve toplu kullanım alanlarında sigara içenlerin denetlenmesi geliyor. Bu kapsamda kurulan İl Tütün Kontrol Kurulları, belirli periyotlarla çalışmalarını kamuoyu ile paylaşıyor.

Konya Tütün Kontrol Kurulu, hekimevinde bilgilendirme toplantısı düzenledi. Kontrol Kurulu Başkanı ve Konya Vali Yardımcısı Zikri Şahin başkanlığında düzenlenen toplantıda sigara ile ilgili yapılan çalışmalar kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıda konuşan Konya Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürü Ayhan Kurt, ülkemizde sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için harcanan paranın Sağlık Bakanlığı için ayrılan bütçenin 4 katı olduğunu söyledi. Her yıl Türkiye'de hayatını kaybeden 450 bin kişinin 100 binini sigaraya bağlı hastalıklar oluşturduğu bilgisini veren Dr. Kurt, dünyada 1 milyar 300 bin kişinin sigara içtiğini aktardı.

Ayhan Kurt, Türkiye'de 20 milyon kişinin sigara içtiğinin tahmin edildiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü; "Türkiye'de günde 70 milyon lira sigaraya harcanıyor. ABD'de sigaranın yol açtığı hastalıklar için harcanan para yaklaşık 150 milyar dolardır. Ülkemizde sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için harcanan para Sağlık Bakanlığı için ayrılan bütçenin 4 katı."

İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı ve Vali Yardımcısı Zikri Şahin ise tütün ürünlerinin kullanımının yasaklandığı alanların 19 Temmuzda genişletileceğini hatırlattı. Yapılan düzenleme ile kişilerin ve gelecek nesillerin tütün ürünlerinin zararlarından korunmasının amaçlandığını aktaran Şahin, "Tütün ürünlerinin alışkanlığını özendirici reklam, tanıtım 19 Temmuz 2009 tarihi itibariyle tüm lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren yerlerde yasaklanacak" dedi. (CİHAN) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA