• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hem doğalgaz hem de elektrik iniyor
28 Nisan 2009 Salı 09:01

Hem doğalgaz hem de elektrik iniyor

Geçtiğimiz aylarda yüzde 17'lik bir indirim yapılan doğalgaza yeni indirim geliyor. Üstelik sadece doğalgaz değil elektrik de inecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen, "Hem doğalgazda hem elektrikte fiyatların aşağı doğru gideceğini söyleyebilirim" dedi. Çimen, doğalgaz indirimi konusunu şeffaf bir şekilde yürüttüklerini belirterek, 2008 Temmuz'undan itibaren maliyet bazlı fiyatlandırmaya geçtiklerini hatırlattı.

Aksamaya meydan vermedik
Hiçbir aksamaya meydan vermeden maliyetleri yansıtan bir fiyatlandırma modelini uyguladıklarını ifade eden Çimen, "4-5 gün içerisinde çalışmaları bitirip, 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olacak olan yeni tarifeleri açıklayacağız" dedi.

Sırada elektrik var
Çimen, elektrikte de zammın söz konusu olmayacağını tahmin ettiğini, çünkü elektriğin en önemli girdisinin, elektriği hangi kaynaklardan üretiyorsanız o maliyet artışları olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Bir tanesi kömür, bir tanesi doğalgaz ve su, hidrolik kaynaklardan ağırlıklı olarak elektrik üretiyoruz. Bunların hiçbirisinde bir maliyet artışı öngörülmüyor. Dolayısıyla elektrikte de zam söz konusu değil. Aksine indirim olabilir''

Enerjiye para vermiyor
Alman Wolf firmasının Türkiye Distribütörü Siracettin Tayfur, yılın 310 günü güneş gören Güneydoğu'daki evlerin ısınmasını da güneş enerjisi ile gerçekleştirmek üzere harekete geçti. İlk sistemi Diyarbakır'da kendi evinde kuran Tayfur, bu sayede ısınma harcamalarından yüzde 70-80 kazanç sağlandığını belirtti. Yaklaşık 400 metrekarelik bir yerde ısınma sistemi 20-25 bin liraya kuruluyor. sistem 4 yılda sağladığı enerji tasarrufuyla maliyetini çıkartıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA