• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Helalinden olsun
16 Mart 2015 Pazartesi 10:57

Helalinden olsun

Son yıllarda özellikle gıda ürünleri için alınmaya başlanan helal sertifikası beraberinde helal marketleri de getirdi. Konya’da sadece helal sertifikalı ürünlerin satıldığı Halal Dünya Market’te satılan tuvalet kâğıdından, çöp torbasına, gıdadan temizlik

Son yıllarda özellikle gıda ürünleri için alınmaya başlanan helal sertifikası beraberinde helal marketleri de getirdi. Konya’da sadece helal sertifikalı ürünlerin satıldığı Halal Dünya Market’te satılan tuvalet kâğıdından, çöp torbasına, gıdadan temizlik ürünlerine ve çocuk bezine kadar tüm ürünler helal standartlarında.

Son yıllarda özellikle gıda ürünleri için alınmaya başlanan helal sertifikası beraberinde helal marketleri de getirdi. Sadece helal sertifikalı ürünlerin satıldığı Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Konya’da da mevcut. Türkiye genelinde şu anda 30’a yakın isim hakkı Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği’ne (GİMDES) ait Halal Dünya Marketleri olduğunu belirten Halal Dünya Marketleri Konya Market sahibi Adnan Haydaroğlu, sene sonunda 100 market hedeflediklerini söyledi.

A’DAN Z’YE HER ŞEY HELAL

Halal Dünya Market’te satılan tuvalet kâğıdından, çöp torbasına, gıdadan temizlik ürünlerine ve çocuk bezine kadar tüm ürünler helal standartlarında olduğunu ifade eden Adnan Haydaroğlu, Konya’nın ilçelerinden Karaman’dan, Aksaray’dan alışverişe gelen müşterilerin olduğunu vurguladı.  2,5 senedir bu marketi işlettiklerini belirten Haydaroğlu, “Böyle bir marketin Konya için büyük bir ihtiyaç olduğunu düşündük. Konya’da ama Meram ve Selçuklu’ya da şube açmayı düşünüyoruz. İnsanlar bizi bilmedikleri için ulaşmada sıkıntı çekiyorlar. Bizi takip eden müşterilimiz de çok. Bu noktada biz Konya’nın hassasiyetini biliyoruz” diye konuştu.

HELAL YOLDA BİRÇOK KRİTER VAR

“Bir markanın Helal Gıda Sertifikası alabilmesi için belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor” diyen Haydaroğlu, “Şartların yerine getirilmesindeki temel ölçüt ise İslami şartlara uygunluk. Ürünün beslenme bakımından İslami ölçütlere, içeriğine, sağlık ve temizlik şartlarına uygun vasıfları taşıması, Helal belgesinin alınabilmesinde en önemli unsuru oluşturuyor. Uzmanlar bir diğer önemli noktanın, ürünün paketleme malzemelerinin ve depolama şartlarının insani gereklere ve İslami kriterlere uygunluk olduğunu söylüyor” dedi.

HEM HELAL HEM TEMİZ

“Kur’an-ı Kerimin yeme ve içme ile ilgili birçok ayetleri Halalen Tayyiben diye başlamaktadır”diyen Adnan Haydaroğlu, “Yani aslı hem helal hem de tayyib olacak. Yani haram ve zararlı katkı maddeler katılmamış, temiz olacak buyuruyor. Örneğin dondurmalarımız Kahramanmaraş’tan gelir. Tavuğumuz köy tavuğudur. Diğerlerinde piliç yazar bunda tavuk yazar. Kendimiz helal sertifikalı malzemeler alıp yaptırdığımız pizza, mantı var” diye konuştu.

“ E …” KODU İLE ÜRETİLMİŞ ÜRÜNLERE DİKKAT!

Domuz mamulleri başta olmak üzere birçok zararlı kimyevi maddelerden oluştuğunu ifade eden Haydaroğlu, “ E …” kodu ile üretilmiş katkı maddeleri yiyecek, içecek, ilaç, temizlik ve kozmetik ürünlerin içerisine katılarak halkın kandırıldığını söyledi.  Kapsüllü ilaçların kapsülünün domuz jelâtininden yapıldığını vurgulayan Haydaroğlu, “Karnin denen böcek kanı sucuk, salam ve çikolatalarda kırmızı rengi vermek için kullanılır. Bunlardan tutun da kanserojen olan bütün ürünlere kadar GİMDES hepsini yasaklar. Renklendirilmesi hep bitkisel maddelerle olur.  Özellikle temizlik malzemelerinde deterjanlarda kimyasal madde kullanımından dolayı ciddi sıkıntılar var. İnsan en çok vücuttan hastalığı kapar. Kıyafetlerimiz kimyasal maddelerden deterjanlardan yıkanıyor. Dolayısıyla bütün mikropları biz oradan kapıyoruz.  Bizim kullandığımız GİMDES’inde sertifika vermiş olduğu ürünlerin hemen hepsi bitkiseldir. İçerisinde kimyasal hiçbir madde yok” şeklinde konuştu.

BU MARKETTE YAHUDİ MALLARI, ÜRÜNLERİ SATILMAZ

Bir Yahudi kendi ürünleri için Koşer damgası vurduklarını belirten Haydaroğlu, “Yahudiler bu kadar dikkat ediyor bu işe. Kendileri domuzu yemiyorlar ama Müslümanlara çok rahat bir şekilde yediriyorlar.  Bizim yediğimiz ve içtiğimiz birçok ürüne katkı maddelerini koyuyorlar.  Hemen her şeyde kullandığımız tuzda topaklanmayı önleyici E-536 diye madde var diyorlar. Bu siyanürdür. Bildiğiniz zehir. Bütün tuzlarda kullanılır. Bizimde kaya tuzlarımız var. Kaya tuzundaki 84 mineral katkı maddesi girdiğinde düşüyor. Faydalı olan tuz zehir oluyor. En faydalı olan kaya tuzlarını hayvanlarımıza veriyoruz. Çankırı’da mevcut. Şu anda da kaya tuzuna talep çok. GİMDES Yahudi ürünlerine sertifika vermiyor. Bu markette Yahudi malları, ürünleri satılmaz. Yahudi benim verdiğim sertifikayla Müslüman’a yedirecek ve kazandığı parayla Filistin’i bombalayacak. Ama Hristiyan’a araştırmayla veriyor” şeklinde konuştu.

GECE BASKINLARI YAPILIYOR

İsim hakkını kullanan marketleri GİMDES olarak sürekli denetleyeceklerini ifade eden Haydaroğlu, “Sertifikalar ömürlük değil. 6 ayda ya da senede bir sertifika yenileyen firmalar oluyor. Bu süre içinde de firmalara ani baskınlar yapılıyor. Örneğin GİMDES, helal sertifikası verdiği bir firmaya yaptığı gece baskınında uygun olmayan bir durum tespit ettiğinde sertifikasını iptal ediyor” dedi.

GİMDES DÜNYANIN 56 MÜSLÜMAN ÜLKESİNDE GEÇERLİ

GİMDES’in dünyanın 56 Müslüman ülkesinde geçerli olduğunu belirten Haydaroğlu, “Diğer helal sertifikalı markaları da GİMDES tanıyor. 4 mezhebe göre sertifikayı veriyor. Çikolatalı ürünler daha tarihi gelmeden bozuluyor.  Bu da katkı maddesi ve koruyucu madde olmadığı için bu normal. İçtiğimiz su da da bu böyle. Kapaklanma sistemindeki filtreler kanserojen maddelerinden yapılıyor. Bundan geçtiğinde kanserojen şeklinde şişelere giriyor.  Bizde artık doğal ürün diye bir şey kalmadı. Her şeyde katkı maddesi var. İlaçlarda kullandığımız kapsüllerin yüzde 99 ‘u domuzdan elde edilir. Bir firmanın helal sertifikası alması ürünlerinin hepsine almış sayılmaz. Müşterilerimizi bu konuda uyarıyoruz. Bir firma sadece birkaç ürününe alabiliyor” ifadelerini kullandı.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA