• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Helal kazanç kişinin kurtuluşudur
25 Nisan 2009 Cumartesi 13:45

'Helal kazanç kişinin kurtuluşudur'

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantıları kapsamında bu hafta Peygamber Efendimizin (SAV) Ticari Hayatı konulu bir konferans verildi.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantıları kapsamında bu hafta “Peygamber Efendimizin (SAV) Ticari Hayatı” konulu bir konferans verildi.
 
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Önkal ‘ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Konyalı sanayiciler ve iş adamları tarafından yoğun ilgi gördü.
Peygamber Efendimizin (SAV) ticari hayatı, ticarete bakış açışı ve İslam’da ticaret anlayışını anlatan Önkal, Kutlu Doğum Haftası’nın hemen akabinde böyle bir konuyu işlemenin çok faydalı olacağını söyledi.
 
Ahmet Önkal, “Helal kazanç kişinin hem kurtuluşu hem de mükafatıdır. Çıkar ve nefisle hareket edilince kişi maalesef çeşitli yollara başvurmaktadır. Daha fazla kazanç ve hırs uğruna kazancımıza haram karıştırmanın hiçbir anlamı bulunmamaktadır. Bilinmelidir ki yüce peygamber her daim bizlere adaleti emretmiştir. Bizler sanayiciler ve iş adamları olarak her daim adaleti gözetmeli ve adaletli olmalıyız. Nitekim bu konuda yüce peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuşlardır: ‘Kıyamet gününde tacirler kötüler arasında dirileceklerdir. Ancak Allah’tan korkanlar, dürüst olanlar ve hakikati savunanlar hariç.’ İşte bizlerde bu hadisten yola çıkarak müşterilerimize, çalışanlarımıza adaletli olmalı hak ve hukuklarını gözetmeliyiz” dedi.
 
Ticaretin, hayatın temelini oluşturduğunu söyleyen Dekan Ahmet Önkal, “Peygamber dönemine bakıldığı zaman bile birçok zaman ambargolar yapılmış ve Müslümanlar ticari yollarla inançlarından caydırılmaya çalışılmıştır. İşte ticaret bu denli kuvvetli bir silah, güçlü bir siperdir. Hz. Muhammed (SAV) çok iyi bir tüccardı ve ticaretin önemini çok iyi bilirdi. Bu nedenle Medine’deki ilk işi Müslüman pazarı kurmak ve ekonomik gücü ele geçirmekti. Çünkü peygamber şunu çok iyi biliyordu ki Ülkelerin, siyasi bağımsızlık ve istikrarı, iktisadi bağımsızlık ve istikrarından geçmekteydi. Bu haseple yüce peygamber ticaretin üstüne yoğunlaşmış ve önemini her fırsatta vurgulamıştır” diye konuştu. 
 
Konuşmasının sonunda ise İslamiyet de ticaretin çok önemli olduğuna vurgu yapan Önal, kişilerin kendilerine bir uğraş alanı belirleyerek, o konuda İslam’a uygun şekilde kendilerini geliştirmeleri gerektiğini ifade etti. 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA