• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Helal gıdaya giden yol...
14 Kasım 2009 Cumartesi 19:03

Helal gıdaya giden yol...

MÜSİAD Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Başkanı Dr. Halim Aydın, 26 Ekim 2009 tarihinde çıkan ''Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Başkanı Dr. Halim Aydın, yönetmeliğin, bugünün teknolojisi ile tohum üzerinde, ıslahat, hibrit, gen nakli veya kopyalama (klonlama) gibi bütün işlemlerin hepsini veya bir kısmını yaparak ancak farklı beyanlarla yönetmeliğe uydurup tescilleyerek satılan ürünlerin önüne geçeceğini ve böyle bir karışıklığı gidereceğini belirtti.
    
MÜSİAD
Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Başkanı Dr. Halim Aydın, 26 Ekim 2009 tarihinde çıkan ''Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik'' hakkında yazılı bir açıklama yaptı.
     Aydın, son 50 yılda yapılan bilimsel çalışmalarla tohumda inanılmaz aşamalar kat edildiğini vurgulayarak, tohumun ıslahı ile başlayan verim artırıcı gelişmelerin, hibrit tohum, transgenik tohum ve klonlama ile genleri değiştirilmiş tohuma (GDO) kadar ilerlediğini belirtti.
     Aydın, şunları kaydetti:
     ''Genleri değiştirilmiş organizmaların ithalatı birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de serbest değildi. Ancak 26 Ekim 2009 tarihinde çıkan yönetmelik ile GDO'lu gıda ürünlerinin ithalatı ve çocuk mamaları hariç işlenmesi, kullanımı ve pazara sunumu serbest oldu. Yönetmeliğin, yapıla gelen bazı karışıklıkların önüne geçebileceğini ümit etmekteyiz.
     Şöyle ki; Bir önceki yönetmeliğe göre GDO'lu ürünlerin ithalatı, işlenmesi, kullanımı ve satışı yasaktı. Ancak bu yasak sebebiyle GDO'lu ürünlerin başka türlü beyan edilerek yurda sokulması veya yurt içinde üretilerek pazara sunulması söz konusuydu.
     Yönetmelikle, aynı tohum üzerinde, ıslahat, hibrit, gen nakli veya kopyalama (klonlama) gibi bütün işlemlerin hepsini veya bir kısmını yaparak ancak farklı beyanlarla yönetmeliğe uydurup tescilleyerek pazara sunmanın önüne geçilerek, izinli olarak üretimin ve ithalatın yapılması bu sayede tüketicinin istediği ürünü seçebilmesinin önünün açılması sağlanacaktır. Yapılan bu düzenlemenin verimli olması açısından sıkı ve etkin bir denetim de şarttır
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA