• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hekimoğlu: Müslümanın radikali olmaz
22 Mayıs 2010 Cumartesi 22:02

Hekimoğlu: Müslüman'ın radikali olmaz

Ünlü romancı ve fikir adamı Hekimoğlu İsmail, İslam'ın, sıfatları içinde barındırmayan bir din olduğunu belirterek, "Radikal ve Entelektüel Müslüman olmaz." dedi.
Ünlü romancı ve fikir adamı Hekimoğlu İsmail, İslam'ın, sıfatları içinde barındırmayan bir din olduğunu belirterek, "Radikal Müslüman olmaz. Entelektüel Müslüman olmaz. Müslüman her şeydir. Sıfatlar takmaya gerek yok. İslamiyet böyle sıfatları istemez. Sıfatlar, bizi böler ve parçalar." dedi.

Minyeli Abdullah romanıyla Türk edebiyatının unutulmaz isimleri arasında yer alan ve Hekimoğlu İsmail olarak bilinen Ömer Okçu, bu yıl ikincisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı'nda bir konferans verdi, ardından kurucusu olduğu Timaş Yayınevi'nin standında kitaplarını imzaladı. İslam'da teslis (3 ilah) anlayışının olmadığını vurgulayan Hekimoğlu İsmail, "Allah'tan başka ilah yoktur. O, ol dese olur, olma derse olmaz. Her şeyi yapan ve yaratan O'dur. Hiçbir şey O'nun emri dışında hareket edemez." dedi. Allah'ın ilminin çok fazla olduğunu kaydeden Hekimoğlu İsmail, "Allah'tan hiçbir şeyi gizleyemeyiz." şeklinde konuştu.

"OKUL VE CAMİ BÜTÜNLEŞMELİ"

Cami ile okulun birleştirilmesi gerektiğini savunan Hekimoğlu İsmail, şöyle konuştu: "Cami ile okulu bütünleştirmemiz gerekiyor. Camide anlatılan başka okulda anlatılan başka. Bunların bir bütün olması gerekiyor. İslam'da akıl ve vahiy birleşmek zorundadır. Akıl etmeden, akletmeden olmaz. Bu yüzden okulu ve camiyi birbirine bağlamak zorundayız." ifadelerini kullandı. Tesadüf diye bir şey olmadığını belirten Hekimoğlu İsmail, "İslamiyet'te cehalet bilgisizlik değil, hakla batılı birbirine karıştırmaktır." diye konuştu.

"MÜSLÜMAN'IN RADİKALİ OLMAZ"


"Radikal Müslüman olmaz. Entelektüel Müslüman olmaz." diyen Hekimoğlu İsmail, "Müslüman her şeydir. Sıfatlar takmaya gerek yok. İslamiyet böyle sıfatlar istemez, bizi böler parçalar. Müslüman'ın İslamcısı şucusu, bucusu olmaz. Kıblemiz bir, camimiz bir, kitabımız bir. Biz de bir ve beraberiz. Bana "Müslüman romancı" diyorlar. Ben Müslüman romancıysam, diğer romancılar ne o zaman? Sanki Müslüman değil. Olur mu böyle bir şey?" diye sordu.

HEKİMOĞLU İSMAİL KİMDİR?

Asıl adı Ömer Okçu lan Hekimoğlu İsmail, 1932'de Erzincan'da doğup burada ilk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra 1952'de Zırhlı Birlikler Okulu'ndan mezun oldu. Daha sonra astsubay olarak göreve başladığı Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 1972'de emekli oldu. 2009 itibari ile 80 baskıyı geçen, bir dönem yasaklanıp daha sonra serbest bırakılan "Minyeli Abdullah" romanını 1967'te yazdı. Gazeteciliğe haftalık İttihad Gazetesi ile başlayıp 5 yıl Yeni Asya Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan ve 1975'te Sur Dergisi'ni çıkaran Hekimoğlu İsmail, Türdav ve Timaş'ın kurucuları arasında yer aldı. Birçok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu'nun 40'tan fazla eseri bulunuyor. Halen haftalık olarak Zaman Gazetesi'nde düşüncelerini kaleme alan Hekimoğlu İsmail, yurtiçi ve yurt dışında konferanslar vermeye devam ediyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Hançerli'ye ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA