• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedefin önüne geçildi
03 Temmuz 2012 Salı 12:43

'Hedefin önüne geçildi'

Konya İl Genel Meclisi, Temmuz ayı toplantılarının ikinci birleşiminde İl Özel İdaresinin altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Konya İl Genel Meclisi, Temmuz ayı toplantılarının ikinci birleşiminde İl Özel İdaresi’nin altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kurumun yol, su ve asfalt çalışmaları hakkında üyeleri bilgilendiren Altyapı ve Ulaşım Daire Başkanı Ramazan Şevik, hedeflerini aştıklarını kaydetti.

İl Genel Meclisi, Konya’nın ilçe ve beldelerine yapılacak yatırımlar için önemli kararlar almaya devam ediyor. Yoğun gündem maddeleriyle ikinci birleşimini gerçekleştiren Meclis, 2009 yılında aldığı kararla İl Özel İdaresi birimlerinin çalışmaları hakkında bilgi almaya devam etti. Hafta boyunca 7 daire başkanlığının çalışmaları ile ilgili bilgi alacak Meclis’in ilk konuğu Altyapı ve Ulaşım Daire Başkanı Ramazan Şevik oldu. Başkanlığı’nın 2012 yılı Nisan, Mayıs, Haziran aylarında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Şevik, yoğun girdikleri asfalt sezonunda, hedefi şimdiden aştıklarını, sezon tamamlanmadan hedefi aşacaklarını söyledi.
İl Özel İdaresi’nin 2012 yılı altyapı bütçesini; 49 milyon 341 bin TL’si yol, ulaşım, su ve makine ikmal hizmetleri, 7 milyon 735 bin TL Köydes olmak üzere toplam 58 milyon 981 bin 377 olarak açıklayan Şevik, şunları ifade etti:

“2012 yılı programında Özel İdare bütçesinden 513.7 km., Köydes kaynaklarıyla 51.4 km. olmak üzere 565.1 km. 1. ve 2. kat asfalt kaplama yapılmıştır. Bunun 460.3 km.’si stabilize, 186.7 km.’si tesviye, 3 bin km.’si yama ve 124 km.’si onarımdır. Asfalt kaplamada yüzde 22.6, stabilize ve malzemeli bakımda yüzde 149.3, tesviyede yüzde 84, onarımda yüzde 101, asfalt yamada ise yüzde 40 gerçekleşme sağlandı. 2 Temmuz 2012 tarihi itibariyle alınan bu rakamlar hedefimizin önünde olduğumuzu gösteriyor. İçme suyu için Özel İdare kaynaklı ayrılan 4 milyon 465 bin TL’lik bütçenin 2 milyon 984 bin TL’si kanalizasyon yapım işlerine, 961 bin TL de içme suyu yapım işlerine ayrılmıştır. İçme suyu konusunda gerek mevcut yapımlar gerekse de yeni kaynak araştırma çalışmaları devam etmektedir. İçme suyuna Köydes’ten ayrılan rakam ise 2 milyon 752 bin TL’dir. Bu ödenek ile toplam 41 adet içme suyu tesisi programa alındı, yaklaşık maliyet hazırlıkları tamamlanmak üzere. Makine alım çalışmalarımız ise devam etmektedir.”
İlçe ve beldelere gerçekleştirdikleri inceleme gezilerinde Özel İdare’nin altyapı çalışmalarını yerinde gördüklerini ve başarılı buldukları bu çalışmaları taktir ettiklerini dile getiren Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Özel İdare’nin yaptığı yolları müteahhitten daha başarılı bulduklarını bildirdi. Bu başarının İdare’nin tecrübesini gösterdiğini vurgulayan Selvi, “İdaremizin çalışmalarıyla içme suyu ve asfalttaki eksikliklerimizi bu yıl gidermiş olacağız. Personelimiz gece gündüz çalışıyor. Üyelerimiz de ilçelerine gelen ekipleri ziyaret edip sahip çıksın. Böylece onlar da şevklenip daha iyi çalışacaktır. İlçelerin programı belli. Bu ziyaretlerle aynı zamanda otokontrol da yapmış olacağız. Zorluksa da bizim, başarıysa da bizim. Bu çıtayı nasıl yükseltebiliriz bunun için çalışıyoruz. Meclis olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.

Şevik, daha sonra İl Genel Meclisi üyelerinin bölgelerinde yapılan altyapı çalışmaları ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Konya İl Genel Meclisi, Temmuz ayı toplantılarının 3. birleşimine 04 Temmuz 2012 Çarşamba günü saat 10.00’da başlayacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA