• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedefimiz göçü durdurmak
23 Ocak 2013 Çarşamba 15:03

'Hedefimiz göçü durdurmak'

Türkiye için GAP Projesi ayarında önem taşıyan KOP Eylem Planı'nın en kısa zamanda uygulanmaya başlanacağını vurguladı.
‘DURMAK YOK KALKINMAYA DEVAM’
“Kalkınma Ortak Paydamız” sloganıyla 2011 yılında kurulan KOP İdaresi Başkanlığı, kalkınmayı hızlandırmayı amaçlıyor. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu,  ''“KOP İdaresi” ve “KOP” denilince, kamuoyunda sadece su temini projelerini yürüten bir kurum ve proje algısı hâkimdir, aslında KOP Bölge Kalkınma İdaresi, Bölge’nin tüm sektörler itibariyle kalkınmasını hızlandırmak üzere kurulmuştur’’ dedi.
Öncelikli hedefimiz; tarımın altyapısını hazırlayacak, bölgeyi denizlere açacak, yenilenebilir enerji yatırım üssü haline getirecek ve bölgede sosyokültürel gelişmeyi sağlayacak KOP Eylem Planı'nı hazırlamak diyen KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu “KOP İdaresi” ve “KOP” denilince, kamuoyunda sadece su temini projelerini yürüten bir kurum ve proje algısı hâkimdir, aslında KOP Bölge Kalkınma İdaresi, Bölge’nin tüm sektörler itibariyle kalkınmasını hızlandırmak üzere kurulmuştur’’ dedi.
‘BÖLGESEL KALKINMAYI BAŞARACAĞIZ’
Bölgesel kalkınmayı farklı sektörleri gözeterek bütüncül bir yaklaşımla başaracaklarını ifade eden Babaoğlu, ‘‘Bölgesel kalkınma, ancak birçok sektörü gözeten bütüncül bir yaklaşımla gerçekleştirilebilir. Kalkınmanın tek sektör odaklı planlanması reel olmayıp, böyle bir yapılanma gelecekte büyük riskleri de beraberinde getirecektir.  KOP İdaresi; Bölgenin üretim kapasitesini ve rekabet gücünü artıracak, gelir dağılımında iyileşme sağlayacak, genç ve dinamik nüfus potansiyelini optimum düzeyde ve yerinde değerlendirecek, istihdamı artıracak, Bölge insanının yaşam kalitesini yükseltecek, ekonomik ve sosyal eşitsizlikten zarar gören dezavantajlı kesimlere fırsatlar sunacak, sivil toplumu güçlendirecek ve sosyal sorumluluk bilincini yerleştirecek projelerle Bölgede beşeri gelişme ve sosyal dayanışmayı güçlendirmeye yönelik olarak bir çok sektörde etkinlik gösterecektir’’ diye konuştu
 ‘ÖNEMLİ HEDEFİMİZ, GÖÇÜ DURDURMAK’
Babaoğlu, ''Çalışma bölgemizde 3 milyon civarında nüfus var. Ancak bölgede yaşayan insanlar arasında, özellikle dağlık ve ovalık alanlarda yaşayanlar şeklinde önemli bir gelişmişlik, gelir seviyesi farkı var. En önemli hedeflerimiz, gelir durumu iyi olmayan bölgelerde gelir seviyesini yükseltmek, göçü durdurmak, hatta tersine göçü başlatmak'' dedi.
‘BURAYA SUYU NE ZAMAN GETİRECEKSİNİZ’
     Babaoğlu, KOP bölgesindeki 4 il arasında en iyi durumda olan Konya'nın bile göç verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:  ''Bu durum, bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğini ve bölgede daha yapılacak çok şey olduğunu gösteriyor. Ayrıca KOP İdaresi olarak gittiğimiz her yerde bize sorulan ilk soru, 'buraya suyu ne zaman getireceksiniz' oluyor. Biz önce kendimizi doğru ifade edip, zihinlerde KOP İdaresi ile ilgili oluşan bu yanlış yargıyı kırmak zorundayız. Çünkü bizim görev alanımız sadece, bölgenin sulama altyapısını geliştirmek değil. Zaten, bölgemizin kalkınmasının da sadece tarımla olabileceği görüşünde değiliz. Mesela GAP bölgesi ile karşılaştırıldığında toprak miktarımız aynı, ancak bizim su varlığımız GAP ile karşılaştırılamayacak oranda az. Öncelikli hedefimiz; tarımın altyapısını hazırlayacak, bölgeyi denizlere açacak, yenilenebilir enerji yatırım üssü haline getirecek ve bölgede sosyokültürel gelişmeyi sağlayacak KOP Eylem Planı'nı hazırlamak. Bölgesel kalkınmada, hangi unsurun hangi unsurları tetikleyeceği, gelişmenin nereden başlayacağını kestiremiyoruz.''
    
‘DEMİRYOLU PROJESİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ’
    
KOP Eylem Planı'nın hazırlanması çalışmalarının Ankara'daki bölümünün önümüzdeki günlerde başlayacağını anlatan Babaoğlu, bu çalışmayı en kısa sürede tamamlayarak, Türkiye için GAP Projesi ayarında önem taşıyan KOP Eylem Planı'nın en kısa zamanda uygulanmaya başlanacağını vurguladı. KOP bölgesindeki 4 ilde 100 bin hektar alana kurulması planlanan, güneş enerjisinden elektrik üretimi başta olmak üzere yenilenebilir enerji üretim üssü ile bölgeyi önce Akdeniz'e, sonra da Karadeniz'e bağlayıp, yük ve yolcu taşıyacak demiryolu projesine büyük önem verdiklerine işaret eden Babaoğlu, ''KOP sınırları içinde yer alan ve sürekli göç veren Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde göç almaya başlarsa, işte o zaman tüm bu çalışmalarımızın olumlu ilk göstergesi olacaktır'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA