• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedef, yeni rekorlar
19 Ocak 2015 Pazartesi 11:40

Hedef, yeni rekorlar

HÜSEYİN ATAK, MERVE ATEŞ / YENİ HABER

Yeni Haber söyleşilerine bu hafta Ak Parti Karatay İlçe başkanı Mehmet Genç oluyor. Başkan Genç ile 2015 seçimlerini, Konya’nın paralel ile mücadelesini, Konya’nın vizyonunu ve  Karatay’ın siyasi  hedeflerini konuştuk.

GENEL KONGRE KADAR HEYECANLIYDI

Kongre süreciyle başlamak istiyoruz. Kongre süreci nasıl geçti.?

“6 Aralıkta kongreye tek aday olarak gittik. Katılım büyük bir şekilde gerçekleşti. Ankara’dan iyi bir katılım oldu. Milletvekilleri STK’lar ve özellikle ilçelerden müthiş bir katılım oldu ve buda bizi çok memnun etti. Salonun ambiyansı mükemmeldi. Hemen arkasından gerçekleştirdiğimiz İl kongresi de büyük kongre kadar harika oldu. Katılımından organizasyonun güzelliğine kadar herşeyiyle. Hatta biz arkadaşlar arasında Büyük Kongreyi de burada yapabiliriz şeklinde espiriler yaptık. Ama espirilerin de ötesinde gerçeklik payı da şu ki o kadar güzel ve görkemli ve Genel Kongre kadar heyecanlı ve gösterişliydi.”

Kongreden hemen sonrada çalışmalar ivme kazandı sanıyorum?

Teşkilatları motive etmek ve zinde tutmak lazım. Boş durmamak gerek. Bir seçim bitti bizimde işimiz bitti diyemezsiniz. Önümüzde yeni seçimler yeni hedefler var. O hedeflere en iyi şekilde koşmamız gerek. Hedefimiz çok büyük. Yerel yönetimlerde birinciyiz. Bu hedefi koruyacaksınız, hatta yükselteceksiniz. Çok meşekkatli bir işe koyulduk. Önceki seçimde aldığımız oyu artırmak için çalışıyoruz. Çalışmalıyız da. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 87 oy verdi Karatay.

14 MİLLETVEKİLLİĞİNİ ALMAYA TALİBİZ

Bu gerçekten yüksek bir oy oranı?

Evet. Türkiye’de rekor kırmak kolay değil. Ama biz 14 milletvekilliğinin tamamına talibiz. 12 şart zaten ama diğerlerini zorlamak istiyoruz. CHP zor çıkarmıştı Atilla Kartı bu sefer daha da zorlanması bizim gayretlerimize bağlı tabi.  Oy oranını artırmak Konya’da önemli bir mesele yüzde 87 nasıl aşılabilecek bir rakam? “Her seçimin kendine özgü özelliği var.14 milletvekilliğini almaya talibiz. Geçen dönem CHP çok sınırda aldı.12’yi alıp diğerlerini almamız gerekli. Konya’da sivil toplum kuruluşlarından proje bekliyoruz. Çok şeyler yapılıyor aslında”

HER 10 KİŞİDEN 9’U KARATAY’DA BİZİ TERCİH ETTİ

“Teşkilatlanmaları zinde tutmak için motive etmek gerekiyor. Seçim bitti diye hedeflerimizi noktalamıyoruz. Karatay’ın hedefi Haziran’da ki seçimler. Seçim bazlı düşündüğümüz zaman büyük bir ilçe, yerel yönetimlerde, cumhurbaşkanlığında birincisiniz. Bu hedefi koruyup üzerine bir şeyler koymanız bekleniyor. Herkes Karatay’ı takip ediyor. Mihenk taşı biz olduk. Diğer ilçelerimizle de tatlı bir rekabet var. Cumhurbaşkanlığında yüzde 87 aldık her 10 kişiden 9’u Karatay’da bizi tercih etmiş.”

ASLI OLMAYAN SENARYOLAR ÜZÜCÜ

Kongre’nin hemen akabinde yaşanan tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Çok hoş şeyler yaşanmadı. Daha öncede sıkıntı vardı bu  konuda. Ama giderayak böyle şeyler yaşanması herkesi çok üzdü. İl Başkanımızla konuyu görüştük. Özgür hanımın ifadeleri kendi ifadesi değil. Kimlerin yazdığını biliyoruz. Eğer sorununuz bir kişiyleyse anlatın. Çözüme kavuşturalım. Sözkonusu kişi ile ilgili çok detaylı araştırmalar sorgulamalar yapıldı. Ama yinede kendini gizlemiş olabilir tabi ki. Bu nedenle diyorum. Çözüme kavuşmayacak bir şey değildi. Ama bu ifadelere gerek yoktu. Ve diğer iddialarıyla ilgili de 2014’e kadar İl Yönetiminde olan biri olarak söylüyorum. Aslı olmayan senaryolar bunlar çok üzücü. Bu konulara karşı önceki başkanımız Ahmet Bey’de, yeni Başkanımız Musa Arat Bey’de çok hassaslar. Bunu Özgür hanımın kendisi de biliyor aslında. Çok üzüldük.”

Çok hassastılar derken, yapılan mücadeleyi yeterli buluyormusunuz?

Aslında bu noktada önemli çalışmalar önemli mücadeleler yapılıyor. Ama sözlerin etkisiz kaldığı yerler olabiliyor tabi. Dershaneler den öncede MİT’e Başbakan’a hakaretler başlamıştı bu sıkıntılar. Dershaneler olayın gün yüzüne çıkan noktası oldu. Ticaretle uğraşan bir insan olarak şahsende karşılaştım bu sıkıntılarla hatta bu insanların tehditleriyle. Paralel ile mücadele konusunda erlimizden geleni yapıyoruz. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Eski yönetimin farklı bir tarzı vardı, bu mücadele yapılmıyor anlamında değildi.  Musa Beyin daha farklı bir tarzı var. önümüzdeki günlerde bu hissedilecektir eminim. Daha sert çıkışlar yapılacaktır. Bunların bundan sonra medyada da daha fazla dillendirileceğinden eminim. Madyaya da yansıyacaktır yani. Mücadelenin şeklinden ve çerçevesinden habersiz kalmayacaksınız. Bu dönemde daha da dillenecektir paralel ile mücadele.

BARO İLE İLGİLİ HER ŞEY DEĞİŞEBİLİR

Bu noktada Baro Başkanını ile ilgili tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Seçimlerden öncede vardı bu tartışmalar. Çok sorgulandı. Açıklama istedik, verildi bu yönde açıklamalar. Sıkıntı olmayacağı düşünüldü ancak son açıklamaları şehirde büyük sıkıntılara neden oldu. Avukat arkadaşların bu noktada bu konuda neler yapılabilir diye toplandıklarını tartıştıklarını biliyorum. Şu an birşeyler yapılmıyor gibi görülüyor olabilir ama arkadaşlarımız sıkı takipte. Sıkıntıların sürmesi durumunda mücadelenin artacağını ve birşeylerin değiştirmek için herkesin elinden geleni yapacağını biliyorum. Çoğunlukta sıkıntılar yok. Hatalar yapıldı ancak hatalardan dönülmez diye bir şey yok dönmek lazım.”

Yeni Başkan Musa Beyin tarzından sözettiniz, Medaşla ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz Yönetimdeyken üç muhalefetimiz var diyorduk. CHP, MHP ve MEDAŞ. Bu konuda da mücadelenin hızlanacağını ve bu mücadelenin medyaya daha fazla yansıyacağı inancındayım. Çünkü Musa Bey MEDAŞ komisyonundaydı. Ve bu konuyu en iyi bilenlerdendi.

HEDEF TÜRKİYE’DE EN YÜKSEK OY ORANLARINA SAHİP ÇIKMAK

Yüzde 88’i nasıl gerçekleştirecek Karatay?

“Kolay olmayacak tabi. Ama kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla ve diğer tüm yönetimimizle başaracağız. Bu noktada eğitim çalışmalarına hız verdik. Bu ay sonunda Kadın ve Gençlik kolları kongre süreçlerimiz tamamlanacak ve seçim startını erken vereceğiz. Bu noktada şuna da değinmek istiyorum ki bu bir ekip çalışması ve ekip başarısı. Tüm yönetimimizin arkadaşlarımızın büyük fedakarlıklarının yanında Belediyemizin çalışmaları da çok önemli. Eski köy yeni mahalleler var. Her yeni köyde bir çalışması var belediyenin. Su çalışmaları var. Asfalt çalışmaları var. Bizde takip ediyoruz bu çalışmaları. Belediye ile organize içindeyiz. Halkımız için istişare halindeyiz. İsmil’de Kapalı Pazar yeri var örneğin. Bu şu demek Konya’da ne varsa oralardada aynı şeyler olacak demek. STK’ları hiç boş bırakmıyoruz örneğin. Sürekli irtibat halindeyiz onlarla da. Çalışmaktan ve birşeyler yapabilmiş olmaktan zevk alıyoruz.”

Nasıl yetişiyorsunuz bu yoğunluğa?

“Allah da “zamanı” bereketli yapıyor sanıyorum bize. Her yerdeyiz, her alandayız. Çalışma arkadaşlarımızın büyük gayretleri var bu noktada. Özel günleri takip ediyorlar mesela. Dişçiler günü oluyor ordayız. Başka grupların günü oluyor yine orda arkadaşlar. Hatta geçenlerde “ebeler” günü için bile bir dizi ziyaret gerçekleştirdiler, onları çok mutlu etmişler çünkü hiç giden olmamış onlara… Haberimiz bile olmadan gidiyorlar. Hatırlıyorlar, hatırlarını soruyor, Gönüllerini alıyor, sorunlarını dinliyorlar.”

Önümüzde bir Genel Seçim var, sizin yoğunluğunuz anlamına geliyor buda.

“Evet. Yeni yoğun bir zaman dilimine giriyoruz. Seçim çalışmalarına erken start vereceğiz inşallah. 2010-2014 arasında il teşkilatında görev aldım. Geçtiğimiz yıl 3 Şubatta bu göreve geldikten hemen sonra kolları sıvadık ve 30 Mart’a kadar yoğun bir tempoyla çalıştık. Ki çalışmamız gerekiyordu çünkü önümüzde bizi bekleyen Belediye Meclis Üyelerinin belirlenmesi, Seçim çalışmaları ve Mitingler vardı. Allah tüm bunlardan yüzümüzün akıyla çıkmamızı nasip etti bize. Türkiye birincisi olduk. 4 Miting ve 2 seçimi atlattık.”

Gelecek dönemde Konya’yı nerede görüyorsunuz.?

KONYA OLARAK HIZLI TREN FIRSATINI DEĞERLENDİREMEDİK

“ Odalar, STR’lar Üniversiteler ve Siyasetçiler hep birlikte Konya’nın sorunları ve projeleri hakkında sürekli irtibat halindeyiz. Konuyor ve tartışıyoruz. Neler yapılabilir daha fazla diye. Ama bir taraftanda devam eden projeler var. Büyük projeler bunlar. 5. Organize sanayi bölgesi kuruluyor Konya’ya. Algida’da bir yer aldı örneğin 5. Organizeden. Konya içinden ve dışından çok fazla taliplisi var. Karatay Belediyesi Büsan’da yer sattı. Kapış kapış gitti. Kurulan firmalara ülkelerden mal temin ediliyor. Konya sermaye olarak kendini katlıyor. Konya artık bir Katma Değer. Varlığıyla bile değer kazanıyor, kazandırıyor. Bunlar çok önemli gelişmeler Konya açsından. Konya ulaşım merkezi oluyor mesela. Bu da çok önemli.  Karayolları ve hızı tren bazında. Konya’ya hızlı tren geldi fakat hazır değiliz. Konyalı olarak bu fırsatı şu ana kadar iyi değerlendiremedik. Vatandaşımızla da Esnafımızla hazır değiliz. Ben hızlı treni kullandım stadyuma kadar y ürüdüm. Evlerin mimarisi bölgeye uygun değil diye düşünüyorum. Herşeyi devletten de beklememek lazım aslında. Hızlı tren sayesinde konyanın vitrini olacak bu bölgeyi daha iyi değerlendirme mecburiyetimiz var. Bedesten civarında yapılan yenileme çalışması çok güzeldi ve tren garı bölgesinde de gerçekleştirilebilir. Ayrıca bu bölgelere hareketlilik de getirmek lazım. Geç kapatılarak vs. olabilir.”

Bedesten dediniz. Ordaki esnaf özellikle aziziye camii etrafı için oldukça şikayetçi?

O bölgenin tüm çalışması için esnaflarla istişare edildi. Halende ediliyor sanıyorum. Herkesten görüş alınıp nasıl ve ne zaman yapılacağı konusunda fikirleri alındı. Ama herkesten farklı fikir ve öneri geldi. Karışıklıkta bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Herkesi memnun etmek biraz zor.

İLÇE OLARAK BİRİNCİLİĞİ KOVALAYACAĞIZ

Şunlarda olsa her şey tamam olur dediğiniz şeyler var mı?

“Öz eleştiri yapıyoruz kendimize. Üye ziyaretlerimi tam olarak gerçekleştiremiyoruz. Yönetimde 150’ye varan arkadaşlarımız var meclisle beraber. Konya olarak üye bakımından ilk 10 içerisindeyiz. Geçen yıl yerel seçimlerde 60 bin mektup dağıttık Karatay’da. Zaten 60 bin hane var her haneye 300 kişi ile mektup ulşatırdık.82 mahalle var taşra mahallelerimiz de var. Başbakan’ımızın mektubunu ve belediye başkanımızın mektubunu herkese ulaştırdık. İlçe olarak birinciliği kovalayacağız.0 eve giden mektubu önemsiyorum. Ulaşamadığımız vatandaşımız kalmamıştır. Büyük bir organizasyon içerisinde olduğumuzu gösteriyor bu da.”

AK PARTİ’NİN KURUMSALLIĞI DÜNYAYA ÖRNEK GÖSTERİLECEK

2015 yılı seçimlerinin startını verdiğinizi söylediniz. Nelerdir çalışmalarınız?

“Biz her türlü çalışmamızda Milletvekilleri olsun İl Yönetimindeki arkadaşlar olsun büyük destekler gördük. Belediyemizin çalışmalarındaki kalite bizim oy oranımıza yansıyor. Bu da başarıyı getiriyor. Yatırımı getiriyor. Bununda dönüşü en sonunda partimize oluyor tabi ki.  Bu desteklerin önümüzdeki seçim döneminde de devam edeceği ümidi taşıyoruz. Meclis üyelerimizle Belediye başkanımızla uyumlu çalışıyoruz. Birlik ve beraberliği halk görüyor, yatırım geliyor ve işlerimiz kolaylaşıyor.2015 seçimleri üç açıdan çok önemli. Birincisi,  ilk defa kurucu Genel Başkanın dışında seçime gidilecek kurumsallığın gösterilmesi adına önemli bir viraj. Kurumsallaştığımızın Türkiye’ye ve Dünya’ya ilanı olacaktır inşallah bu seçim. Konyalı bir Başbakana sahiplenildiğini gösterilmesi açısından çok önemlidir bu seçim. Tüm dünyada örnek gösterilecektir bu seçim. Üçüncü neden se; bakın etrafımızdaki ülkelerde büyük sıkıntılar varken bizde büyük yatırımlar devam ediyor. Hali hazırda devam eden, bitirilmek üzere olanlar ve yeni başlanacak onlarca yüzlerce büyük proje. Bu projelerin akıbeti açısındanda çok önemli olarak görüyoruz biz bu seçimi. Bu milletin dışında bu ümmetin de büyük beklentileri var. bu beklentilerin yarım kalmaması bu yatırımların yarım kalmaması için Anayasayı değiştirebilecek bir çoğunlukla seçimi kazanmamız gerekiyor. Bu yatırımların bu gelişmişliğin bu istikrarın sürmesi için her zamankinden daha çok çalışacağız. Tüm gönüldaşlarımızla birlikte… ” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA