• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedef tahtasında duran çavuş konuştu
18 Şubat 2011 Cuma 21:40

Hedef tahtasında duran çavuş konuştu

Şırnak'ın Seslice taburunda yüzbaşının askerleri hedef tahtasının yanına koyarak ateş ettiği görüntülerde bulunan asker Mustafa Tunay (26), konuştu. Tunay, komutanın eğitim gereği böyle bir şey..

Şırnak'ın Seslice taburunda 2006 yılında askerleri hedef tahtasının yanına koyarak ateş ettiği yerde bulunan asker Mustafa Tunay (26), komutanın eğitim gereği böyle bir şey yaptığını söyleyerek, "Ben hiç korkmadım arkadaşlarında korktuğunu sanmıyorum, çünkü komutanımızda biz korkmamayı öğrendik" dedi.

2006 yılında Yüzbaşı iken Şırnak'ın Seslice Taburunda atış poligonunda askerleri hedef tahtasının yanına koyarak ateş eden Metin Gürcan'ın görüntülerinin ortaya çıkmasını o dönem Seslice'de Çavuş olarak vatani görevini yapan Mustafa Tunay değerlendirdi.

Tunay, komutanının çok iyi birisi olduğunu, görüntülerden sonra linç edilmeye çalışıldığını belirterek, "Görüntüleri ortaya çıkan komutanı çok iyi tanıyorum. Benim komutanımdı. Onunla 10 ay çalıştım. Onunla beraber çalışmaktan gurur duydum. Hiçbir zaman yarım dakikalık görüntüyle yargılanacak bir insan değil komutanım. Kendisi linç edilmek istendi. Şehit aileleri tepki gösterdi. Böyle bir komutanla çalıştığım için ben çok şanslıyım. Ben çünkü ondan öğrendim her şeyi. O görüntüler çekilirken ben o an ordaydım. Komutanımız askeri korkutma amaçlı bir şey yapmadı. Zaten orada gülen askerlerde vardı. Biz korkusuzluğu cesareti ondan öğrendik. Ben askerdeyken her zaman en önde o oldu. Hiçbir zaman uyumadı. Ben onun eğitime katılmayıp oturduğunu hiç görmedim. Ben atış yaparken de, bomba atarken de yanımdaydı ben onun vatanı en iyi şekilde koruduğunu düşünüyorum. Kendi 105 kişilik bir bölükte asla bir şehit ya da yaralı vermedi. Ben şimdi askere gitsem yine onun yanında olmak isterim. O gün atış eğitimi vardı. Bakın size bir eğitim göstereceğim dedi. Biz bunları yaşadık zamanında dedi. Bana göre orada bir eğitim ders verdi. Ben hiç korkmadım. Kimsenin de korktuğunu sanmıyorum. Ateş etti hedefi vurdu zaten hiç sektirmezdi. 20 metreden hedefi şaşması imkansız" dedi.

Tunay, komutanının 105 kişilik taburda bir tek bile şehit vermediğini diğer taburlarda çok şehit gördüklerini ancak kendi askerlerine "Analarınız ağlamayacak 'uyumayacağız şehit olmayacağız' dedi ve bunu başardı" diye konuştu.

İşte o görüntüler

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA