• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedef: İnovasyon bölgesi Konya olmak
30 Mart 2010 Salı 15:59

Hedef: 'İnovasyon bölgesi Konya' olmak

Konya Teknokent tarafından ABD'de bulunan Silikon Vadisi'ne düzenlenen inceleme gezisiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Konya Teknokent tarafından ABD'de bulunan Silikon Vadisi'ne düzenlenen inceleme gezisiyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
    

Konya Teknokent tarafından inovasyon ve teknoloji geliştirme konusunda dünyadaki en başarılı bölgelerden olan Silikon Vadisi'ne inceleme gezisi düzenlendi.
    

Geziye, Türk Standartları Enstitüsü ve Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Hüseyin Üzülmez, Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammed Uğur Kaleli, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı ve Konya Teknokent Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
    

İnceleme gezisini tamamlayarak yurda dönen heyette bulunan KTO Başkanı Üzülmez, KTB Toplantı Salonu'ndaki bilgilendirme toplantısında, dünyadaki teknolojik gelişmelerin en iyi olduğu Silikon Vadisi'ni yerinde görmek ve Konya Teknokent'i Türkiye'nin en iyisi haline getirmek hedefi açısından seyahatin anlamının çok yüksek olduğunu belirtti.
    

Gezinin yeni kurulan KTO Karatay Üniversitesi açısından da önem taşıdığını ifade eden Üzülmez, ''Silikon Vadisi'nde yer alan üniversiteleri yakından incelemek de son derece önemliydi. Biz bu seyahat sayesinde üniversitelerin bir bölgeye gelişim, kalkınma ve inovasyon anlamında ne gibi katkılarda bulunduğunu görme imkanına kavuştuk. Bu seyahatten aldığımız ışık, Konya'daki üniversitelerimizin gelişimine katkı sağlayacaktır'' dedi.
    

Prof. Dr. Fatih Botsalı da Konya Teknokent'i daha iyi yerlere getirebilmek amacıyla bu geziyi tertiplediklerini söyledi.
    

İnceleme gezisi ile ilgili sunum yapan ve katılımcılara bilgiler veren Botsalı, tespit ve gözlemlerini aktardı.
    

Dünyada birçok ülkenin Silikon Vadisi modelini kopya etmeye çalıştığını anlatan Botsalı, değişik ülkelerde değişik kopyalar olduğunu ancak Silikon Vadisi'nin başarısını hiçbirinin yakalayamadığını bildirdi.
    

Silikon Vadisi gezisiyle Konya'daki kanaat önderlerini bölgeye götürmek amacında olduklarını ifade eden Botsalı, inceleme gezilerinin devam edeceğini ifade etti.
    

Botsalı, sunumun ardından yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:''Silikon Vadisi'ne iyi çalışan bir 'İnovasyon Ekosistemi' diyebiliriz. Konya bölgesinde iyi modellenmiş ve iyi çalışan bir inovasyon ekosisteminin kurulması gereklidir. Konya bölgesinin teknolojik ve ekonomik gelişimi için yabancı girişimciler ve yabancı araştırmacıların bölgeye çekilmesi zorunludur. Bölgesel politikalar geliştirilirken Konya'nın inovasyon alanında marka şehir olması için hedefler konulmalı, 'İnovasyon Bölgesi Konya' hedefine ulaşmak için hedefler belirlenmeli, bu hedeflere ulaşmak için gerekli stratejiler belirlenmelidir.''
    

Toplantıya, Konya Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran, daire müdürleri ve çok sayıda sanayici ile öğretim üyesi katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA