• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedef Bağdat
13 Haziran 2014 Cuma 09:16

Hedef Bağdat

Petrol zengini bölgeleri bir bir işgal eden IŞİD, silahlı diğer grupların da desteğiyle ilerlemeye devam ediyor. Örgüt sözcüsünün ses kaydına göre IŞİD, militanlarından 'uzun ve ağır hesabı görmek için başkent Bağdat, Kerbela ve Necef'e gitmek üzere hazırlanmalarını' istedi.

 

Irak'ın en büyük kentlerinden Musul'u işgal eden ve ardından Kerkük ile Tikrit'i esir alan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, yönünü başkent Bağdat'a çeviriyor. IŞİD sözcüsü olduğu öne sürülen Ebu Muhammed el-Adnani'ye ait ses bir ses kaydına göre, örgüt militanlarına Irak'ın başkenti Bağdat, Kerbela ve Necef kentlerine doğru ilerleme emri verdi. Ses kaydında Adnani, IŞİD militanlarından 'uzun ve ağır hesabı görmek için başkent Bağdat, Kerbela ve Necef'e ilerlemek üzere hazırlanmalarını' istedi. 'Savaşın henüz kızışmadığını ve Bağdat ile Kerbela'da kızışacağını' iddia eden Adnani, 'Ele geçirdiğiniz bir karış topraktan dahi vazgeçmeyin. Rafızilerin (Şiiler), ceset parçalarınız haricinde bir yere basmalarına izin vermeyin' diye konuştu. IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed El-Adnani ayrıca, yayınlanan ses kaydında Başbakan Nuri el-Maliki'yi 'ahmak' olarak nitelendirerek, 'Sen ve siyasi-askeri yönetiminiz birbirinize ne diyorsunuz? Eski işine (iç çamaşırı satıcılığına) dön' ifadelerini kullandı.

BAŞKENTE 100 KİLOMETRE KALDI

Yerel kaynaklara göre kuzeyde bazı bölgeleri kontrolü altına alan IŞİD ve müttefiki silahlı gruplar, başkent Bağdat'a 100 kilometre kadar yaklaştı. Öte yandan son gelen bilgilere göre, kuzeydeki Selahaddin sınırları içersindeki, daha önce düşen Tikrit'in yanı sıra Süleymanbeg ve Yesrib'in de aralarında bulunduğu 10 ilçe ve nahiye, ordunun kontrolünden çıktı. Selahaddin'e bağlı 14 ilçe ve nahiyeden sadece Samarra, Beled, ed-Decil ve Tuzhurmatu'nun yönetimin kontrolünde kaldığı, özellikle Samarra ilçesinin özel kuvvetler tarafından korunduğu ifade edildi. Şu ana kadar bir saldırıya maruz kalmayan Samarra'da Şiilerce kutsal sayılan İmam Ali el-Hadi'nin mezarı bulunuyor. Buraya yönelik herhangi bir saldırının 'iç savaş' tehdidi anlamına geleceği belirtiliyor.

Musul'u işgal eden IŞİD'e bağlı silahlı kişiler kentin giriş ve çıkışına kontrol noktaları kurdu. IŞİD'in kontrolüne geçen Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit'te de sokaklarda silahlı grupların kutlamaları devam ediyor.

Sadr'dan 'Barış Tugayı' çağrısı

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, hükümetle birlikte işbirliği yaparak, Müslümanların ve Hristiyanların mukaddes mekanlarını 'karanlık güçler'den korumak için 'Barış Tugayı' adı altında güvenlik birlikleri oluşturmaya çağırdı. Geçtiğimiz şubat ayında siyasi hayatına son verdiğini açıklayan Şii lider 'Türbeler, mescitler, hüseyniyeler, kiliseler tehlike altındayken elim kolum bağlı duramam' dedi. Sadr, Maliki ile koalisyona karşı çıkmıştı.

30 bin asker 800 militandan korkup kaçmış!

Irak'ta 4 şehrin, bankaların ve askeri üslerin ele geçirilmesinden sonra yaklaşık yarım milyon insan göç etmek zorunda kaldı. Iraklı yetkililerin İngiliz The Guardian gazetesine verdikleri bilgilere göre 2 tümen asker (30 bin asker) sayıları sadece 800 olan militanın saldırısı sırasında kaçtı. Orduyu ihanetle suçlayan üst düzey hükümet yetkilileri, Musul'un yağmalanmasının Irak sınırlarını tehlikeye atacak büyük bir stratejik felaket olduğunu söyledi. Irak Melisi Savunma Komitesi üyesi Hamad al-Mutlak da, 'Musul'da olanların kasıtlı ihmal veya taraflar arasında yapılan bir anlaşma sebebiyle yaşandığı bir gerçek. Çünkü bir ordunun sayıları yaklaşık 800 olan savaşçılar karşısında geri çekilmesi neredeyse imkansız' dedi. Öte yandan gelişmeler ABD'nin uzun yıllar eğittiği donanımlı askerlerin saldırılara karşı hazırlıklı olduğu iddialarını da çürüttü. Yüz binlerce Iraklı'nın hayatını kaybettiği ABD işgali, kendi askerlerinden 4 bin 500 kişinin ölümüne neden olurken aynı zamanda Washington'a yaklaşık 1 trilyon dolar kaybettirmişti.

Karargah talan edildi

IŞİD tehdidi nedeniyle komutanlarının ve askerlerin terk ettiği Kerkük'teki 12.Tümen Komutanlığı'na ait karargah talan edildi. Komutanlarının ayrıldığını fark eden askerler de üniformalarını çıkararak karargahtan ayrıldı. Bir tek askerin kalmadığı karargahta talan gerçekleşti.

Kerkük peşmergede

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanı Cafer Mustafa, Kerkük'ün Havice ilçesine bağlı bazı nahiye ve köylerde peşmerge güçleriyle IŞİD arasında yer yer çatışmaların yaşandığını ve çatışmalarda 10 peşmergenin öldüğünü açıkladı. Peşmerge güçlerinin Kerkük'ün genelinde kontrolü ele aldığını bildiren Mustafa, 'Şu anda bulunduğumuz bölgenin ilerisine doğru gitmeyeceğiz. Havice'den itibaren Kerkük'e herhangi bir saldırı yapılmaması için bölgede kalmaya devam edeceğiz' diye konuştu.

Batı petrolü silahlı gruplarda

Irak Petrol Bakanı Yardımcısı Mutesim Ekrem, batı bölgelerindeki petrol boru hatlarının çoğunun, silahlı grupların kontolüne geçtiğini bildirdi. Ekrem, 'Ülkenin batı kesiminde yer alan petrol boru hattının çoğu kontrolümüzden çıktı, terör örgütü silahlı grupların eline geçti' dedi. IŞİD militanları, Irak'ın en büyük kentlerinden Musul'un yanı sıra bölgedeki bazı ilçe ve beldelerde kontrolünü ele geçirdiği açıklanmıştı. Bunlardan biri de Kerkük-Yumurtalık boru hattının girişinde yer alan Selahaddin vilayetine bağlı Beyci kenti.

Obama'dan askeri müdahale sinyali

ABD Başkanı Obama, Irak'taki durum konusunda kısa vadede yapılması gereken askeri işler olduğunu ve kendilerinin bütün seçenekleri değerlendirdiğini söyledi. Obama, IŞİD eylemlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.Obama, 'İsyancılarla mücadele konusunda Irak'a yardım için hiçbir şeyi dışlamıyorum' dedi. Irak'ta herhangi bir seçeneği ortadan kaldırmadığını söyleyen Obama 'Çünkü bu cihat yanlılarının ne Irak'ta ne de Suriye'de kalıcı şekilde tutunmamalarından emin olma yönünde riskler bulunuyor' diye konuştu. Öte yandan Irak ve Şam İslam Devleti'nin ilerleyişi üzerine Irak hükümetinin hava sahasını ABD savaş uçaklarına açmak için yeşil ışık yakmaya gönüllü olduğu öne sürüldü.

Selahaddin vilayetine yeni komuta

IŞİD'in ilerleyişi karşısında savunmaya geçmek yerine kaçmayı tercih eden Irak ordusuna eleştiriler sürerken, kuşatma altındaki Selahaddin vilayetinde askeri operasyonların yönetimi için yeni atamalar yapıldığı bildirildi. IŞİD örgütünün de aralarında bulunduğu silahlı grupların bazı kent ve beldeleri ele geçirmesinin ardından, orgeneral Ali Muhsin el-Fereyci ve Orgeneral Hatem el-Maksusi, Selahaddin kentinde silahlı gruplara karşı yürütülen operasyonları yönetmek üzere görevlendirildi.

Kürt vekiller OHAL'e karşı

Irak Parlamentosu'ndaki 62 Kürt vekil, IŞİD tehdidinden dolayı ülkede olağanüstü hal ilan edilmesine karşı çıkıyor. Kürdistan İttifakı Sözcüsü Müeyyed Tayip, 'Olağanüstü ilanı için mecliste üçte iki oranında çoğunluğun sağlanması gerekiyor. Fakat Irakiye Bloku, Muttahidun ve Sadr Bloku da buna karşı çıkıyor. Mecliste böyle bir karar çıkmayacaktır' dedi. Karar çıkması durumunda bütün yetkinin Bağdat hükümetinde olacağını söyleyen Tayip, 'Bütün yetki ve güç, silahlı kuvvetlerin genel komutanı olan Maliki'nin eline geçecektir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA