• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedef 10 yıl sonra 1 milyon hektar
24 Ağustos 2011 Çarşamba 12:04

Hedef 10 yıl sonra 1 milyon hektar

Anadolu'da ''diken'' adıyla bilinen aspir bitkisinin ekim alanlarının 30 bin hektara ulaştığı bildirildi.

     Anadolu'da ''diken'' adıyla bilinen aspir bitkisinin ekim alanlarının, 100-150 hektar ekildiği 2000'li yıllardan bugüne kadar geçen sürede büyük bir artış göstererek, 30 bin hektara ulaştığı bildirildi.
     Türkiye Aspir Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Akınerdem muhabirine yaptığı açıklamada, aspiri develere, atlara ve eşeklere yem olarak üreten Anadolu insanının bu bitkiye ''diken'' ismini verdiğini belirtti.
     Yağ kalitesinin yüksek olması nedeniyle aspir bitkisinin ıslah edilen çeşitlerinin 2000'li yıllardan itibaren ticari olarak ekilmeye başlandığını anımsatan Akınerdem, son yıllarda kolza ve aspir gibi bitkilerin üretiminin artmasının Türkiye'nin bitkisel yağ açığının kapatılması için ümit verici olduğunu dile getirdi.
     Akınerdem, özellikle kırsal alanlarda ve kuraklık yıllarında üretim açısından daha şanslı olan aspir bitkisinin üzerinde ısrarla durulması gerektiğini ifade ederek, ''Tohumunda yüzde 30-45 arasında yağ bulunan aspir, içeriğindeki oleik asit sayesinde zeytinyağı gibi rafine edilmeden tüketilebiliyor. Yağı, sabun, boya, vernik ve cila olarak kullanılabiliyor. Yine ürünün 3'te 2'sinden küspe olarak faydalanılabiliyor. Küspede yüzde 25 oranında protein barındırıyor. Renkli çiçekleri gıda ve kumaş boyasında kullanılabiliyor. Ayrıca, aspir bitkisinin yağı biyodizel olarak kullanılıyor. Bütün bu özellikler aspir bitkisini değerli kılıyor'' dedi.
     2000'li yıllarda 150-200 hektar olan aspir ekim alanlarının, doğru üretim politikaları ile sürekli artış gösterdiğini ve 2011 yılında ekim alanlarının 30 bin hektara çıktığını dile getiren Akınerdem, bu durumun aspirin özellikle üretici ve bitkisel yağ sanayicisi tarafından benimsendiğini gösterdiğini söyledi.
    
     -HASAT BAŞLADI-
    
     Prof. Dr. Akınerdem, aspir hasadının başladığını ve Ağustos ayı sonuna kadar devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:
     ''Bu üretim yılında aspirin tonu 700 liradan alınmakta ve ciddi bir alım talebi bulunmakta. Üreticinin cebine ürüne kilogramda verilen 40 kuruş destekle beraber ton başına ham olarak 1.150 lira girecek. Yine bu yıl uygun iklim şartları dolayısıyla ülkemizde ortalama aspir veriminin hektarda 2 tonun altında olmayacağını tahmin ediyoruz. Fiyat politikalarında da belirgin bir iyileşme var. Yine aspir bitkisine olan bakanlık desteğinin artarak devam etmesini temenni ediyoruz.''
     Aspir ekim alanlarının önümüzdeki yıllarda artarak devam etmesini beklediklerini söyleyen Akınerdem, ''Hedefimiz 10 yıl içinde 1 milyon hektara ulaşmak. Bunun karşılığında da 250 bin ton ham yağ almayı düşünüyoruz'' diye konuştu.
     Akınerdem, Türkiye'de 2 milyon hektar nadas alanının değerlendirilmesi ve yağ açığının kapatılması için aspirin son derece önemli olduğunu vurguladı.
     Aspirde geçmiş yıllarda yaşanan pazarlama sıkıntısının tamamen sona erdiğini belirten Akınerdem, tüccarın ürünü tarladan satın aldığını sözlerine ekledi.

aa

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü kavşaktaki toprağa saplandı
  • Konya'da boş evde yangın
  • Konya'daki kaza sonrası yaralı halde 10 km yürüdü!
  • Konya’da trafik kazası: 1 ölü
  • Konya'da zanlının cezası yarım yüzyıl hapis

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA