• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hazırlanın, kış geliyor
01 Ekim 2015 Perşembe 13:13

Hazırlanın, kış geliyor

Yaklaşan kışla birlikte artan masraflara ve enerji verimliliğine dikkat çeken Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, küçük önlemlerle ekonomiye büyük katkılar sağlanacağını kaydetti.

BAKIMLI CİHAZ VERİMLİ ISINMA
Doğalgaz cihazlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması verimi artırarak önemli oranda tasarruf sağlıyor. Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy,  doğalgaz kullanan sistemlerde hem rahat çalışmayı sağlamak hem daha çok verim almak için sistemin bakımının önemli olduğunu söyledi.

Ev, iş yeri ve benzeri yerlerin ısınmasında kullanılan kombi cihazlarınızın bakımını yapmak cihazın performansını ve ömrünü uzatıyor.  Doğalgaz faturanızı cep yakmayacak hale getirmek için alabileceğiniz bir kaç tedbir var. Kışa girerken ısınma en önemli meselelerimizden biri olduğunu ifade eden Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ömer Erdoğan Duransoy, kışa ne kadar tedbirli ve donanımlı girilirse o kadar rahat, ekonomik, can güvenliğini tehlikeye atmadan çıkılacağını söyledi. Havaların biraz serinlemesiyle birlikte ısınmayı düşünen vatandaşların kombi, tesisat bakımlarına yöneldiğini ifade eden Duransoy, “Hem cihaz için hem de ekonomik bir ısınma için bakım önemli. Kombi bakımlarının bu aralar tam zamanı” dedi.

omer-erdogan-duransoy_.jpg

BAKIM İÇİN YAZ MEVSİMİNİ TERCİH EDİN
Bakımlar için yaz mevsiminin tercih edilmesi gerektiğini belirten Başkan Duransoy, “Aslında bakımlar için yaz mevsimleri tercih edilse daha iyi olur.  Çünkü servisler kışa yakın zamanlarda çok yoğun durumda oluyor. Bakımlar yazın yapılsa servislerin daha doğrusu yetkili servislerin en rahat olduğu zaman. Servislerin işlerini hem düzgün hem rahat yapabilecekleri zaman yaz ayları.  Normalde kış bitiminden sonra yapılması lazım” dedi.

BAKIMI YETKİLİ SERVİSE YAPTIRIN
“Bakımların mutlaka yetkili servislere yaptırılması gerekiyor”diyen Duransoy, “TSE tarafından hizmet yeri yeterlilik Belgesi almış servislerin bu bakımları yapması gerekiyor. “Bakım yakıt tasarrufu yapmaya yönlendiren bir işlem. Kombilerde ve ya kazanlarda kirlenmiş yüzeylerin temizlenmesi orada oluşan ısı transferini rahatlatıyor. Dolayısıyla düzgün ısı transferi olduğu zaman harcadığınız yakıtın suya naklettiği enerji daha yüksek oluyor. Yakıtın büyük bir kısmını enerjiye çevirebiliyorsunuz. Daha ucuza daha iyi ısınmış oluyorsunuz. Bunun yanında kombi bakımları kombinin ömürlerini de uzatıyor. Bakımlar çevreye verilen zararı da düşürüyor. Yakıt hava karışımı düzgün olmayan bir kombi çevreye daha fazla atık yayarken bakımlı kombinin çevreye zararı da düşük oluyor. Yüksek maliyetli arızaların önüne geçiyor” diye konuştu.

TESİSAT BAKIMI DA YAPILMALI
Tesisat bakımının da önemli olduğunu ifade eden Başkan Duransoy, “Cihaz bakımının yanında tesisat bakımının da yapılması gerekiyor. Cihazlarımızın girişlerinde filtreler olur. Bu filtreler hem kalorifer tesisatında, hem çeşme suyu tesisatında hem de gaz tesisatında olur. Bu 3 adet filtre sezon boyu çalıştığı için kirleniyor. Bu da cihazın zorlanması anlamına geliyor.  Mutlaka bunların temizlenmesi gerekiyor” dedi.

ISI KAÇAKLARINI ENGELLEYİN
Yakılan yakıtın ne kadarının enerjiye çevrildiğinin de öneminin büyük olduğunu söyleyen Duransoy, “Siz yaktığınız yakıtın karşılığından bunun ne kadarını enerji olarak eve alabiliyorsunuz. Bu da çeşitli materyallerden geçiyor. Kombinin verimi, boruların temizliği ve verimi, radyatörler temizliği ve verimi, dolayısıyla bakım bunların hepsini kapsadığı zaman insanlar daha az yakıtla daha fazla ısı elde ediyor.  Elde ettiğimiz ısıyı evde ne kadar tutuyoruz. Bu da önemli. Bu ısıyı evde ne kadar fazla tutabilirseniz o kadar az yakıyorsunuz demektir.  Isı kaçaklarını engellemek en büyük sorunlardan biri. Bu kaçakların olmaması için yalıtım yapılması gerekiyor. Eski binalarda camlardan, pencerelerden, döşemelerden, duvarlardan ısı kaçışı var. Termal kamerayla ısıtılmış duvarları renk olarak görebilirsiniz” şeklinde konuştu. İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA