• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hazırgiyimde yüzler gülüyor
07 Ekim 2012 Pazar 12:06

Hazırgiyimde yüzler gülüyor

Eylül ayında yüzde 25lik ihracat artışı yakalayarak en fazla ihracat yapan üçüncü sektör konumuna yükselen Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektöründe yüzler gülüyor.

Eylül ayında yüzde 25’lik ihracat artışı yakalayarak en fazla ihracat yapan üçüncü sektör konumuna yükselen Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektörü’nde yüzler gülüyor.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden (EİB) yapılan açıklamaya göre Türkiye Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin evsahipliği’nde Ege İhracatçı Birlikleri’nde biraraya geldi. Hazırgiyim Zirvesi’ne dönüşen toplantı, Eylül ayında yakalanan yüzde 25’lik ihracat artışı nedeniyle neşeli geçti. Toplantıda 2013 yılı masaya yatırıldı. 2013 yılında sektörün güçlü olduğu Avrupa Birliği pazarı yanında, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Japonya başta olmak üzere potansiyel pazarlar “Hedef Pazar” olarak belirlendi.

ABD, Rusya ve Japonya’nın küresel krizin etkilerinden sıyrıldığına işaret eden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, “2013 yılında bu ülkelere yönelik Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu, bu ülkelerden Türkiye’ye VIP Alım Heyeti Organizasyonları gerçekleştirmeyi ve hazırgiyim sektörünün yüzde 15 ihracat artışı sağlamasını hedefliyoruz. Her yıl sağlayacağımız yüzde 10-15 arası ihracat artışıyla 2023 yılı için belirlediğimiz 52 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak istiyoruz. Sektörle ilgili Türkiye genelinde global kararların alındığı Sektör Kurulu’nda bu ülkelere yönelik çalışma yapılması konusunda tam bir mutabakat var” diye konuştu.

“HAZIRGİYİM SEKTÖRÜ EN AZ MALİYETLE EN YOĞUN İSTİHDAMIN SAĞLANDIĞI BİR SEKTÖR"
Hazırgiyim sektörünün en az maliyetle en yoğun istihdamın sağlandığı, Türkiye’nin vazgeçemeyeceği bir sektör olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, yeni teşvik kanununun hazırgiyim sektöründe yeni yatırımların kapısını aralayacağı konusunda Sektör Kurulu Toplantısında ortak bir görüşün oluştuğuna da vurgu yaptı.

SEKTÖR EYLÜL’DE İHRACATINI YÜZDE 25 ARTIŞLA 1.4 MİLYAR DOLARA ÇIKARDI
Türkiye Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu’nun Ege İhracatçı Birlikleri’ndeki toplantısına; Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Şenol Şankaya ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert’in aralarında bulunduğu Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu üyeleri katıldı.

Türk hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü Eylül ayında, 2011 yılı Eylül ayına göre ihracatını yüzde 25’lik artışla 1 milyar 373 milyon dolara çıkardı. Aynı dönemde Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ise yüzde 21’lik ihracat artışıyla 88 milyon 237 bin dolarlık ihracata imza atmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA