• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haziranda iz bırakan kişi, kurum ve olaylar
10 Temmuz 2013 Çarşamba 13:07

Haziranda iz bırakan kişi, kurum ve olaylar

Konyada gazete ve dergilerde öne çıkan kurum, kişi ve olayları mercek altına alan Medya Takip Merkezi (MTM), Haziran...
Konya’da gazete ve dergilerde öne çıkan kurum, kişi ve olayları mercek altına alan Medya Takip Merkezi (MTM), Haziran ayını kapsayan bir araştırma hazırladı. Buna göre, Mavi Tünel projesi ve Konyalı oda ve derneklerin kalibrasyon işbirliği ayın basında öne çıkan konuları olurken, Selçuklu en çok konuşulan belediye, Konya Şeker ise şehrin basında en fazla yer alan markası oldu…
 
Mavi Tünel yatırımları tam gaz ilerliyor…
Konya Ovası’nı suyla buluşturacak olan Mavi Tünel yatırımları, ay içerisinde Konya’da öne çıkan konular arasında yer aldı. Yatırımlar kapsamında, Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel projeleri tamamlanırken, diğer projelerin ise zamanında bitirilmesinin planlandığı açıklandı. Mavi Tünel yatırımlarının bitirilmesi ile, Konya’nın sulama ve içme suyunun 2045 yılına kadar karşılanacağı belirtildi. Ayrıca, yatırımlar kapsamında ihale süreçleri biten 34 tesisin temelleri Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katıldığı törenle atıldı.
 
Konyalı dernek, birlik ve odalar standartları belirleyen olmak istiyor
Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve TSE’nin işbirliği ile düzenlenen Kalibrasyon İşbirliği Protokolü; Konya Sanayi Odası’nda imzalandı. İmza törenine TSE Başkanı Hulusi Şentürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Tunahan Aygın, Konya Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Büyükeğen katıldılar. Başkan Memiş Kütükcü, imzalanan protokolle KSO, KTO ve KTB üyelerinden TSE belgesi olanların TSE'nin kalibrasyon hizmetlerinden yüzde 40, kalibrasyon eğitim hizmetlerinden yüzde 30 oranında yararlanabileceklerini, TSE belgesi olmayan üyelerin ise, kalibrasyon hizmetlerinden yüzde 30, kalibrasyon eğitim hizmetlerinden yüzde 20 oranında indirimle yararlanabileceklerini ifade etti. Kütükçü ayrıca, standartlara uyan değil, belirleyen olmak istediklerini dile getirdi.
 
En fazla Davutoğlu gündeme geldi
Medya Takip Merkezi’nin Haziran ayını kapsayan Konya gündemi araştırmasına göre, gazete ve dergilerde adından en fazla söz edilen Konyalı isim, bir önceki ay olduğu gibi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu. Ankara’da düzenlenen Konya Tanıtım Günleri’ne katılan Davutoğlu, ABD’nin Gezi Parkı protestolarına ilişkin açıklamalarına ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry’i arayarak tepki gösterdi. Protestolar ile ilgili İngiliz Guardian Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmeler ile de ay içerisinde konuşulan Ahmet Davutoğlu, toplamda bin 266 haber ve yazıda yer buldu.
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Haziran ayında basında en fazla öne çıkan ikinci Konyalı isim oldu. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen Tarihi Kent Meydanı düzenlemesi ile gündeme gelen Akyürek, ay genelinde 509 haber ve yazı ile konuşuldu. 
 

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ

No

Kişi

Adet

1

Ahmet Davutoğlu

1.266

2

Tahir Akyürek

509

3

Aydın Nezih Doğan

262

4

Mehmet Hançerli

258

5

Faruk Bal

246

6

Hakkı Gökbel

219

7

Ahmet Sorgun

210

8

Atilla Kart

198

9

Uğur İbrahim Altay

193

10

Recep Konuk

164

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Selçuklu Belediyesi ilk sırada...
 
MTM’nin aynı araştırmasına göre, Selçuklu Belediyesi Haziran ayında basında en fazla söz edilen belediye oldu. Dünya Çevre Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleyen belediye, “Büyük Selçuklu Mirası” projesini Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde gerçekleştirilen resepsiyon ile tanıttı. Selçuklu Belediyesi Haziran ayında 454 haber ve yazıya konu oldu.
 
Haziran ayını kapsayan araştırmaya göre, Karatay Belediyesi Konya’nın basından en fazla konuşulan ikinci yerel yönetimi oldu. Bisiklet Sporunu Kalkındırma Derneği, Konya Bisiklet İl Temsilciği ve Karatay Belediyesi’nin iş birliği ile düzenlenen ikinci Ödüllü Düz Bisiklet yarışları ile anılan belediye, toplamda 371 haber ve yazıda yer buldu.
 
Karatay Belediyesi’ni sırasıyla, Meram (288 haber ve yazı), Akşehir (276 haber ve yazı) ve Seydişehir Belediyeleri (273 haber ve yazı) takip ettiler. 
 
AYIN EN ÇOK KONUŞULAN KONYA BELEDİYELERİ

 

No

 

Marka

 

Adet

 

1

 

Selçuklu Belediyesi

 

454

 

2

 

Karatay Belediyesi

 

371

 

3

 

Meram Belediyesi

 

288

 

4

 

Akşehir Belediyesi

 

276

 

5

 

Seydişehir Belediyesi

 

273

 

6

 

Ereğli Belediyesi

 

88

 

7

 

Derbent Belediyesi

 

66

 

8

 

Beyşehir Belediyesi

 

45

 

9

 

Kulu Belediyesi

 

37

 

10

 

Ilgın Belediyesi

 

21

 

 

Konya Şeker ağaçlandırma projesi ile konuşuldu...
 
Haziran ayında Konya’nın basına en çok yansıyan markalarının da yer aldığı araştırmada, ilk sıradaki marka Konya Şeker oldu. Markanın 2003 yılında, tarlalardaki su kuyularının başlarına fidan dikerek başlattığı “Konya Ovası’nı Ağaçlandırma Projesi” çerçevesinde bu yılın başı itibariyle 10 milyona yakın fidanın toprakla buluştuğu belirtildi. Konya Şeker, ay boyunca 183 haber ve yazıya konu oldu.
 
MTM’nin araştırmasına göre, gazete ve dergilerin en fazla yer verdiği ikinci Konya markası Adese AVM oldu. Artarda açtığı yeni şubeleri ile adından söz ettiren Adese AVM,  geçtiğimiz ay Karatay şubesini hizmete açtı. Adese AVM toplamda 61 haber ve yazı ile gündeme geldi.
 
Adese AVM’den sonra, basında en çok söz edilen diğer markalar ise, Medicana Hospital Konya (59 haber ve yazı), Rixos Hotel Konya (44 haber ve yazı) ve Medline Sağlık Grubu (42 haber ve yazı) oldular.
 
AYIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI

 

No

 

Marka

 

Adet

 

1

 

Konya Şeker

 

183

 

2

 

Adese AVM

 

61

 

3

 

Medicana Hospital

 

59

 

4

 

Rixos Hotel

 

44

 

5

 

Medline Sağlık Gurubu

 

42

 

6

 

TÜMOSAN Türk Motor Ve Traktör Sanayi

 

39

 

7

 

Kom Gıda

 

34

 

8

 

Pakpen

 

30

 

9

 

Konya Çimento

 

28

 

10

 

Eti Alüminyum Çelik

 

27

 

 

*Veriler, MTM Medya Takip Merkezi tarafından Haziran ayı boyunca 2 bini aşkın gazete ve dergilerde yapılan haber takip sonuçlarına göre derlenmiştir.
 
MTM VERİLERİYLE AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:
• Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle, Ankara’da "Dünya Kenti Konya Başkent'te" isimli organizasyon gerçekleştirildi.
• Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenleneni 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyattan Şöleni’ne katılmak üzere 40 ülkeden 200 öğrenci Konya'ya geldi. 'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla bu yıl 11'incisi düzenlenen Uluslar arası Türkçe Olimpiyattları Konya Şöleni, Konya Atatürk Stadyumu'nda yapıldı.
• Konya Barosu'nun 101'inci, Selçuk Üniversitesi (SCİ) Hukuk Fakültesi'nin 30. kuruluş yıl dönümü düzenlenen ortak törenle kutlandı.
• Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Müzesi, Konya Müzesi’nin, Ali Ulvi Kurucu Caddesi ile Kışla Caddesi'nin kesişme noktasına yapılacağı kaydetti. 
• Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirilen Efeler Gençlik Treni projesi kapsamında 100 genç Konya'yı gezdi.
• Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, 7'den 70'e binlerce Konyalı katıldığı Geleneksel Uçurtma ve Bisiklet Şenliği yapıldı.
• Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir ve şehirlilik bilincinin yapıtaşlarından olan mahalle kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla hazırlanan "Konya Semt ve Mahalleleri" kitabının birinci cildini yayımladı Kitapta beş ayrı semt ile yirmi sekiz ayrı mahalle anlatılıyor. 
• Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2013-2014-2015 yıllarını, bakanlık olarak Konya'da yatırım yılı ilan ettiklerini açıkladı.
• Konya Büyükşehir Belediyespor'dan Yaşar Sami Gökbaba, Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından İsviçre'de düzenlenen Para-Taekwondo Dünya 1 Şampiyonasında 80 kiloda Dünya Şampiyonu oldu. 
• Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından ikinci kez düzenlenen F22 Futures Tenis Turnuvası Konya’da gerçekleştirildi.
• Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, çevreyi korumak için en fazla yatının ve denetim yapan belediyenin belirlendiği çalışmada, Türkiye'nin 'çevre en'lerinde ikinci Konya Büyükşehir Belediyesi oldu.
• Konya Büyükşehir Belediyesi Yazır Hareket Merkezi ile Meram Tıp Fakültesi arasında yeni otobüs seferlerini hizmete sundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA