• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hazal Taşın Safiye Sultanı görücüye çıktı
25 Mayıs 2012 Cuma 16:04

Hazal Taş'ın Safiye Sultan'ı görücüye çıktı

Yeni nesil yazarlardan Hazal Taş'ın, ilk kitabı Safiye Sultan okurlarıyla buluştu.Çan sesiyle biten bir hayatın Ezan sesiyle dirilişi'nin simgesi Safiye Sultan'ın hikayesi Hazal Taş'ın muhteşem anlatı
Yeni nesil yazarlardan olan ve haberkonya.com ailesinden Hazal Taş'ın, ilk kitabı Safiye Sultan okurlarıyla buluştu.Çan sesiyle biten bir hayatın Ezan sesiyle dirilişi'nin simgesi Safiye Sultan'ın hikayesi Hazal Taş'ın muhteşem anlatımıyla okura sunuluyor.
Hazal Taş bu eserinde Safiye Sultan'ın gök mavisi gözlerinden başlayan tasvirini, hayatının her safhasında renkli tanımlamalarla sürdürerek okura harika bir kadın portresi sunuyor.
Mola Kitap'tan çokan Safiye Sultan, önemli kitap marketlerde satışta.
 
Kaderin yazgısına inat, aşkın gücü hakim olur gibiydi kalplerde. Ama yanılsamaydı bu! Kader sadece kendisini iyi hissetmesi için zaman aralığı vermişti aşka. 'Sadece bir süreliğine' demişti tekrar hüküm sürmek için de, aşk duymamıştı.Tam kendini bulutların üzerinde hissederken, kader tekrar aldı sahnesini.

Aşk, bulutların üzerindeyken bir anda ters yüz oldu. Artık bulutlardan yağan hüzünlerde ıslanıyordu.Düşündü derince; hiç çıkar yolu yok muydu? Vardı elbet. Vardı ama ne çare! Tek çıkar yol çoktan karanlığa gömülmüştü. Ve o an yemin ederken buldu kendini: "And olsun ki; yenilmek yok sana. Sen böyle yazılsan da ben mutlu olmasını bilirim!" Böyle demişti ve dediğini de yaptı. En umutsuz anda dahi bir yükseliş buldu hep. Çünkü; geçmişi hep zirvelerdeydi. Acı da olsa...

Çaresizliğin zirvesinde...

Güzelliğin zirvesinde...

Şansın zirvesinde...

Aşkın zirvesinde...

Ve hükümranlığın zirvesinde!

Diğer yanda yedi cihana hükmeden bir imparatorluk ve tahta aday genç, yakışıklı ve zeki bir şehzade. Tahtın cezp ediciliği beraberinde Sultanı bekliyordu! Sultan... Osmanlı'ya yakışır güzeller güzeli bir Sultan olmalıydı bu.

Bu kitapta tarihin altın harflerle yazdığı Safiye Sultan ve 3. Muradın hayatından kesitler bulcaksınız. Öyle ki; tarihin, Cecilia Sophia Baffo'yu, Osmanlı'nın Safiye Sultanı yapması hiç kolay olmayacak!

Kİtap, siz değerli okuyuculara sunulurken; olaylar zaman akışına uygun şekilde anlatılıp, betimlenmiştir. Okuduğunuz bu kitap, iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm; Venedikli bir kız çocuğunun (Cecilia Sophia Baffo), Osmanlı topraklarına esir düştü anı betimleyerek serilermekte. İkinci bölüm ise; bu kız çocuğunun taht yolunda yaşadığı aşkı, hırsı ve ihtirası ara ara betimlemekte, daha çok da duygu yoğunluğuyla anlatmakta.

Kitap tarihin yazdığı iki muazzam insanın (3. Murad Han ve Safiye Sultan) yanı sıra Osmanlı kültüründen de izler taşımakta; yer yer okuyacağınız satırlarda Osmanlı'ya özgü adetler vuku bulacak. Kişiler, tarihler ve bilgiler kesin doğruluk taşımakla birlikte betimlemelerde kurgulamalara şahit olacaksınız. Kitap belli başlı tarihi kalıp içerisinde aşkın duygu yoğunluğunda yazıldı. Aşk işlendi her harfe teker teker. Zaman miladı yaşadı tabir-i caizse. Salisesine kadar hissetti hırsı, ihtirası. Ama en çok ta aşkı...

Bu kitap tarihin çekişmesini günümüze yansıtırken; aşkın değişmezliğini vurguladı en çok. Aşk; her tende anlamı farklı, her zamanda yangını farklı... Onların aşkı yenik düştü saltanatlığa, zorundalığa. Onların aşkı, hükümdarlık/hükümranlık koltuğuna kurulana kadardı. Ama her şey bir yana onların aşkı aslında 21. yüzyıla kadar taşınacak muhteşem bir aşk... Ve bu yüzden bu kitap Hreme Düşen Yıldırım Safiye Sultan adında hayat buldu!

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA