• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayırseverlerin derslik yarışı
01 Mart 2011 Salı 11:03

Hayırseverlerin 'derslik' yarışı

Konya'da, Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde imzalanan 160 protokolle bin 580 derslik yaptıran hayırseverlerin 2003 yılından bugüne kadar eğitime yaptıkları katkı yaklaşık 80 milyon lira
     Konya'da, Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde imzalanan 160 protokolle bin 580 derslik yaptıran hayırseverlerin 2003 yılından bugüne kadar eğitime yaptıkları katkı yaklaşık 80 milyon lirayı buldu.
     İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılında tüm yurtta Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'nın, Türkiye'nin derslik sıkıntısı çekilen pek çok yerinde olduğu gibi Konya'da bu sorunun çözülmesi için önemli bir başlangıç olduğunu belirtti.
     Kampanyanın ihtiyaçtan ortaya çıktığını ifade eden Şahin, yaptıkları planlamada bütün okullarda tekli öğretim ve 30'ar kişilik sınıfların ana hedefleri olduğunu söyledi.
     Şahin, bu hedefe ulaşmak için dersliklere ve bütçeye ihtiyaç olduğunu dile getirerek, ''Her ne kadar devletimiz bütçede en büyük payı eğitime ayırıyor olsa da bunun yetmediği görülünce Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası başlatıldı. 2003 yılında başlayan bu kampanya ile eğitime destekler bugüne kadar artarak devam etti'' dedi.
    
     -KRİZDE BİLE DESTEKLER SÜRDÜ-
    
     Dünyanın ekonomik krizde olduğu dönemlerde bile eğitime katkının devam ettiğine dikkati çeken Şahin, şunları kaydetti:
     ''Toplam bin 580 dersliği kapsayan 136 protokol yaptık. Bunun dışında 24 adet arsa, lojman bağışı ve büyük onarım protokolü imzaladık. Dersliklerin bin 210'unu tamamlayarak hizmete açtık, 370'inin ise inşaatı devam ediyor. Diğer taraftan yeni derslikler için de hayırseverlerle görüşmelerimiz sürüyor. İmzalanan protokoller kapsamında ilköğretim okulu daha fazla yapıldı. Hayırseverlerimizden mesleki teknik eğitim ve ortaöğretim alanında daha fazla yatırım bekliyoruz. Mesleki eğitim alanında yatırım yapmak isteyen hayırseverlerimize arsa temin etme imkanımız var. Mesleki eğitim alanda okul ihtiyacının daha çok olduğu gözüküyor.''
     Şahin, Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası kapsamında hayırseverlerin yaklaşık 80 milyon lirayı bulan yardımlarıyla yapılan dersliklerin ardından derslik başına düşen öğrenci sayısının ikili eğitimde merkez ilçeler Meram ve Selçuklu'da 35, Karatay'da 37 civarında olduğunu anlatarak, ''Konya'da bütün ilçeler hesap edildiğinde ise derslik başına düşen öğrenci sayısı 30'a düşüyor. Ama bu rakam bizi yanıltıyor. Çünkü yerleşim yerleri bazında biz bu hesabı yapıyoruz. Karatay, Selçuklu ve Meram'ın köylerini ayırıp ayrı hesap ettiğimiz zaman görüyoruz ki yoğun yerleşim yerlerinde rakam artıyor ve derslik ihtiyacı görülüyor'' diye konuştu.
     Mesleki teknik eğitimde durumun biraz daha ''vahim'' olduğunu söyleyen Şahin, Meram'da derslik başına 70, Selçuklu ve Karatay'da ise 60 civarında öğrenci düştüğünü, bu nedenle mesleki eğitime yapılacak yatırımları daha fazla önemsediklerini bildirdi.
    
     -BİN 800 DERSLİĞE DAHA İHTİYAÇ VAR-
    
     Şahin, derslik ihtiyacının daha çok merkez ilçelerde olduğunu vurgulayarak, Konya genelindeki okullarda tekli öğretimde 30'ar kişilik sınıflar oluşturabilmek için bin 800 dersliğe daha ihtiyaç olduğunu bildirdi.
     Son 8 yılda hayırseverlerin dışında genel idare ve özel idare bütçesiyle 4 bin dersliğin yapıldığı Konya'da, bin 800 dersliğin çok büyük bir rakam olmadığını vurgulayan Şahin, sadece 2010'da Konya'da 650 derslik yapıldığını anımsattı.
     Şahin, bu yıl Özel İdare bütçesinden 301 derslik yapılacağını belirterek, diğer katkılar düşünüldüğünde derslik ihtiyacının giderilmesinin zor olmadığını, hayırseverlerin desteklerinin artarak devam etmesini beklediklerini kaydetti.
     Şahin, Konyalı hayırseverlerin eğitime önemli katkılarda bulunduğunu ifade ederek, ''Bir gazete kağıdına sardığı emeklilik ikramiyesi 25 bin lirayı eğitime bağışlayan emekli öğretmenimizi unutamıyorum. Doğrusu memnuniyetimizi ifade etmeye kelimeler yetmiyor. Yine öldükten sonra bütün mal varlığını eğitime bağışlayan hayırseverimiz var. Diğer hayırseverlerimiz de bizim için çok değerli. Hepsine teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA