• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayırsever işadamı, servetini eğitime harcıyor
30 Aralık 2010 Perşembe 11:25

Hayırsever işadamı, servetini eğitime harcıyor

Hayırsever işadamı Ahmet Keleşoğlu, Türkiye'nin gelecekte kısa zamanda dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yerini alabilmesi için iyi eğitim gören gençlerin katkısının büyük olduğunu bildirdi.
     Hayırsever işadamı Ahmet Keleşoğlu, Türkiye'nin gelecekte kısa zamanda dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yerini alabilmesi için iyi eğitim gören gençlerin katkısının büyük olduğunu bildirdi.
     Eczacılık sektöründe faaliyet gösteren firmasıyla en fazla vergi veren şirketler arasına girmeyi başaran Keleşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş hayatı boyunca eğitime katkıda bulunmaya hep özen gösterdiğini söyledi.
     Orta halli bir ailenin çocuğu olduğunu ve hep ticaretle uğraştığını ifade eden hayırsever işadamı Keleşoğlu (86), Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğduğunu belirterek, ''İlkokuldan sonra eğitimine devam edemeyince hep ticaretle uğraştım. Hiç lükse kaçmadım. Ne yatım, ne uçağım var. Hep mütevazi bir yaşantıya kendimi alıştırdım. İstikrarlı, düzenli ve dengeli olmaya gayret gösterdim'' dedi.
     Keleşoğlu, şunları kaydetti:
     ''Benim en çok huzurlu olduğum şey eğitime katkıda bulunmak. Türkiye'nin gelecekte dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yerini alabilmesi için iyi eğitim gören gençlere ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bu sebepten dolayı eğitime katkıda bulunmaya özen gösteriyorum. Yine 1,5 yıl önce kurduğum Ahmet Nezahat Keleşoğlu Vakfı da bana huzur veriyor. Bu vakıf, sahip olduğum şirketlerimin hisselerinin yüzde 51'ine sahip. Türkiye'de 4 binin üzerinde vakıf var. Çok yeni olmasına rağmen bu vakıf, bu gün mal varlığı bakımından ülkemizde ilk 3 arasında girdi. Vakfımız bugün ve bundan sonra eğitime, sağlığa, sosyal gelişmeye, kimsesizlere, fakirlere, sakatlara, yurtlar, yuvalar kısacası hayırlar yapmaya devam edecek. Benim hayırlarım hep devam edecek yüzlerce sene ve ismimi yaşatacak. Ben bu konuda çok huzurluyum, beni mutlu eden en büyük konulardan birisi bu.''
     Son olarak yaptırdığı SÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nin yaklaşık 16 milyon dolara mal olduğunu anlatan Keleşoğlu, şöyle devam etti:
     ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu ay içerisinde açılışı gerçekleştirildi. Eğitim Fakültemizin açılışını Sayın Başbakanımızla, Bakanlarımızla YÖK Başkanımızla birlikte yaptık. Çok mutlu bir gün geçirdim. Allah ömür verirse hayırlar yapmaya devam edeceğim. Şimdi kendimi kuş gibi rahat ve hafif hissediyorum. Açılışta Sayın Başbakanımızın huzurunda söz verdik. İlahiyat Fakültesi Dekanı çok içli mektup yazdı. 'Biz burada fakir kaldık yıkılacağız' diyordu. İnşallah bunu da yapacağız.''
    
     -YÖK BAŞKANI: ''BU YÜCE BİR DUYGU'' -
    
     YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da, bir programa katılmak için geldiği Konya'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir insanın kendisine ait olan bir şeyi hiçbir karşılık göstermeden bir başkasına vermesini olağanüstü bir şey olarak değerlendirdi.
     Keleşoğlu ve hayırseverlerin ne kadar büyük insanlar olduğunun, kişilerin malvarlığının ne kadarını başkasına karşılıksız verebileceklerini sormaları halinde anlaşılacağını, bu memleketi ne kadar çok sevdiklerinin o zaman anlaşılabileceğini belirten Özcan, ''Bu insanlar bu memleketten kazandıklarının bir kısmını, Keleşoğlu ise yarısını memleketin diğer insanlarına kullandırmak istiyorlar. Bu yüce bir duygu. Bu yüce duygunun biz de farkındayız, devlet büyüklerimizde farkında'' dedi.
     Özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu tür hayırseverleri köşkünde ağırladığını, elinden geldiği kadar onurlandırmaya çalıştığını dile getiren Özcan, şunları kaydetti:
     ''Biz hepimiz bunun farkındayız. Bizim için hayırseverlerin başka bir önemi devlet tarafından yapılan yatırımlarda bazen yatırım, üniversitenin rektörünün insafına kalan bir şekilde gidiyor. Ama böyle olursa bu insanlar yatırım bittikten sonra da sahip çıkıyorlar. Herhangi bir eksiği olduğu zaman hayırsevere gidiyorsunuz, bunu tamamlıyorlar. Devamı için de bu önemli.''
     Keleşoğlu'nun Eğitim Fakültesinin açılışında Başbakana İlahiyat Fakültesi binasının da yapacağını ifade ettiğini anımsatan Özcan, ''Keleşoğlu'nun kendi adına bir üniversite yapmasını istiyoruz. Bu kendi vakfının da kalıcı olmasını sağlayacaktır. İsmi ilelebet yaşayacaktır'' dedi.
     Özcan, şöyle devam etti:
     ''Selçuk Üniversitesi'nde hayırsever yatırımlarının fazla olması tamamen Sayın Rektörümüzün başarısıdır. Buradaki hayırsever yatırımları Kayseri'nin yatırımları ya da başka bir şehrin yatırımlarından hiç de aşağıda değil. Bir araştırma yapılsa belki de Selçuk Üniversitesi, Türkiye'de en fazla hayırsever desteği alan üniversitelerin başında gelir. İşte bu şehri bu kadar büyük yapan unsurların biri de budur. Eğitim işte böyle ortamlarda gelişiyor. Öyle her şeyi devletten beklerseniz her istediğinizi yapamazsınız. Bunlar Konya ülkemiz açısından son derece sevindirici şeyler. İyi bir yoldayız milletçe. Terör gibi bir şey hızımızı kesmezse çok daha iyi noktalara gideriz. İnşallah her şey çok daha iyi olacak.''
    
     -SÜ REKTÖRÜ PROF. DR. OKUDAN-
    
     Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, asla unutulmayan bazı insanların bulunduğunu belirterek, ''Yaşamımında bu öneme haiz insanlardan biri de Ahmet Keleşoğlu'dur'' dedi.
     Selçuk Üniversitesi'nin kuruluşundan itibaren her türlü katkıyı veren, eğitim gönüllüsü Keleşoğlu'na teşekkür ve minnet borçlu oldunu ifade eden okudan, ''Hayatını eğitime ve bilime adamış, benim gözümde bir hayat profesörü olan bu güzel insan her türlü övgüye layıktır. SÜ ailesi, kendilerinin üniversitemize yaptığı katkıları hiç bir zaman unutmayacaktır'' dedi.
    
     -AHMET KELEŞOĞLU HEP EĞİTİME HARCADI-
    
     İlk olarak 10 işçiyle iş hayatına başladığı ilaç sektöründe, kurduğu Selçuk Ecza Deposu şirketini büyütmeyi başaran Keleşoğlu, sahip olduğu şirketi 62 yıllık bir çalışmanın sonunda bugün sektörde en fazla vergi veren şirketler arasına sokmayı başardı.
     Bu süre içinde sürekli eğitim yardımlarında bulunan Keleşoğlu, milyonlarca liralık eğitim yardımına imza attı.
     Son olarak 16 milyon dolar harcayarak SÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'ni eğitim hayatına kazandıran Keleşoğlu, kurduğu, mal varlığı açısından Türkiye'nin üçüncü büyük vakfı olan Ahmet Nezehat Vakfı ile eğitime, öğrencilere ve yoksullara yardım etmeye devam ediyor.
     Keleşoğlu'nun 56 bin metrekarelik alanda Türkiye'deki 33 üniversiteden büyük olan Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi'nde 82 teorik sınıf, 12 resim atölyesi, 16 müzik çalışma odası, 17 araştırma laboratuvarı, 6 bilgisayar laboratuvarı, 10 öğrenci laboratuvarı, 112'şer kişilik 4 anfi, 297 akademisyen odası, 384 kişilik konferans salonu, 350 kişilik yemekhane, 2 katlı kütüphane bulunuyor.
     Bugün 10 binden fazla öğrencinin eğitim gördüğü, her yıl 1500-1700 öğrencinin mezun olduğu Eğitim Fakültesi'nin açılışı 17 Aralık 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA