• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haydi Çocuklar Kurana
20 Ağustos 2011 Cumartesi 14:11

'Haydi Çocuklar Kur'an'a'

Mazlum-Der Konya Şubesi, düzenlediği eylemle Kur'an öğretiminde yaş sınırının kaldırılmasını istedi.
Mazlum-Der Konya Şubesi, düzenlediği eylemle Kur'an öğretiminde yaş sınırının kaldırılmasını istedi.
Mazlum-Der tarafından Türkiye çapında aynı anda düzenlenen eylemlerin Konya ayağı Konya Kültür Park'ta gerçekleşti. Kur'an öğretiminde yaş sınırının kaldırılmasıyla ilgili düzenlenen eylemde ellerinde "Haydi Çocuklar Kur'an'a, İlk Dersimiz Kur'an" yazılı dövizler taşıyan çocuklar dikkat çekti. Mazlum-Der Konya şube Başkanı Derviş Argun, 28 Şubat iradesinin Kur'an öğrenenleri potansiyel suçlu gördüğünü ve bu nedenle Kur'an eğitimi veren kurum ve kişiler hakkında çeşitli yasaklar getirdiğini belirterek,
"Eğitimin, biliminin, eğitim için önemli olduğunun belirtildiği yaşlarda, çocuklarımızı Kur'an'dan uzaklaştırmanın yolu olarak, Kur'an eğitimine 12-15 yaş sınırı getirilmiştir. Yaz Kur'an kursları için 12, kesintisiz zorunlu eğitimle kış Kur'an kursları için ise 15 yaş sınırı dayatılmış, ayrıca Kur'an ve Mealini öğrenmek isteyenlere yardımcı olan ve yasada belirtilen yaş sınırını dikkate almaması gerektiğine inan kurum ve kuruluşlara ceza gelmiştir. 28 Şubat dönemi ürünü hukuksuzlukların çoğunun tarih olduğu bir dönemde, Kur'an-ı Kerim ve meali eğitim ve öğretimi için konulan yaş sınırı hala devam etmektedir. Kaldırılmamış bu yaş sınırı ve mevzuattan tasfiye edilmemiş olan hükümler sebebiyle pek çok kişi yargılanmış, para cezasına çarptırılmıştır" dedi.
Kur'an öğretiminin önüne konulan engelin ibadet ve eğitim hakkı gibi temel hakların çiğnenmesi olduğunu da dile getiren Derviş Argun, bu yasakların hala devam ettiğini ve bu yasakları koyan ve sürdürenlerin bu günahın vebali altında kalacaklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA