• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayatını kaybeden işçilerle ilgili resmi tatil önerisi
15 Mayıs 2014 Perşembe 13:20

Hayatını kaybeden işçilerle ilgili resmi tatil önerisi

Tüm Türkiye Soma'dan gelen acı haberle üzüntüye boğulurken, Meclis'e sunulan bir önergede iş kazalarında hayatını kaybedenleri anmaya yönelik resmi tatil ilan edilmesi talep ediliyor.
Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında yüzlerce işçinin hayatını kaybetmesi ülke genelinde büyük ve derin bir üzüntüye yol açtı. Yaşanan vahim kaza sonrasında çalışma koşullarının da yeniden gözden geçirilmesi gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi. Öte taraftan dünya genelinde de durum hiç iç açıcı değil. Her yıl 2 milyondan fazla işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiği belirtiliyor.
 
İşte bu acı tablodan yola çıkılarak Meclis'e sunulan bir önergede ise iş kazalarından ötürü hayatlarını kaybedenlerin anılması için 28 Nisan'ın resmi tatil edilmesi öneriliyor...
 
2429 Sayılı Ulusal Bayram Genel Tatiller Hakkında Kanunda değişik yapılmasına dair kanun teklifi Meclis İçişleri Komisyonu'na sunuldu.
28 NİSAN RESMİ TATİL OLSUN
Komisyonda görüşülmeyi bekleyen önergede 28 Nisan'ın Uluslararası Çalışma örgütü tarafından 2001'de "Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü" ilan edildiği, 2013 yılı itibariyle de dünyada 30'u aşkın ülkede resmi şekilde "Anma ve Yaş Günü" olarak kabul edildiği belirtilerek söz konusu tarihin işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alındığı bir çalışma hayatının gerçekleşmesine katkı ve hayatını kaybeden işçilere saygının bir gereği olarak resmi tatil ilan edilmesi talep edildi.
ÇOK ÇARPICI RAKAMLAR!
Sunulan teklifin gerekçesinde, Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) ait çok çarpıcı rakamlarda verildi.
ILO 'nun verilerine göre; Dünyada her yıl 2 milyon 300 binden fazla kadın ve erkek çalışırken hayatını kaybediyor. Çalışanlar yılda yaklaşık 337 milyon kazaya maruz kalıyor ve 160 milyon kere çalışma nedenli hastalıklara yakalanıyor. İşyerlerinde kullanılan toksik maddeler her yıl 440 bin işçiyi öldürüyor. Her 15 saniyede bir, 1 işçi çalışırken ölüyor, her 15 saniyede bir ise 160 işçi iş kazası geçiriyor. Her gün 6 bin 300 işçi çalışırken ölüyor.
TEKLİF ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE GÖRÜŞÜLECEK
28 Nisan'ın tatil edilmesine yönelik önergenin önümüzdeki günlerde TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülüp karara bağlanması bekleniyor. Önergenin komisyondan geçmesi halinde ise Meclis gündemine gelerek, milletvekillerinin oylamasına sunulacak.
EN SON ''1 MAYIS'' RESMİ TATİL İLAN EDİLDİ
Türkiye en son İşçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan 1 Mayıs "Emek ve Dayanışma Günü" resmi tatil olarak ilan edilmişti. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile birlikte çalışanlar ilk defa 1 Mayıs'ta tatil yapma imkânına kavuşmuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA