• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayat kurtaracaklar
28 Kasım 2012 Çarşamba 17:09

'Hayat kurtaracaklar'

İlk ve acil yardım hizmetlerinde teorinin yanı sıra uygulamalı eğitim de verebilmek amacıyla Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan İlk ve Acil Yardım...
 İlk ve acil yardım hizmetlerinde teorinin yanı sıra uygulamalı eğitim de verebilmek amacıyla Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan “İlk ve Acil Yardım Uygulama Laboratuvarı” törenle açıldı.
Meslek Yüksekokulu binasında gerçekleşen törene SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Akgemci, Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Prof. Dr. Mustafa Şahin, Genel Sekreter Fazilet Uyar’ın yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.
PROFESYONEL SAĞLIK PERSONELİ YETİŞECEK
İlk ve Acil Yardım Uygulama Laboratuvarı, temel yaşam desteği için yetişkin, çocuk ve bebek maketleri, etübasyon maketleri, ambulans ekipmanları, intravenöz enjeksiyon kolu gibi hastane öncesi acil hizmetlerin profesyonelce verilmesi için her türlü araç, gereç ve teçhizat ile donatıldı. Laboratuvar sayesinde öğrenciler, ilk ve acil yardım uygulamalarını, tüm ambulans ekipmanı ve maketleri kullanarak öğretim elamanlarının gözetiminde kolaylıkla yapabilme imkanı bulabilecek.
“HAYAT KURTARACAKLAR”
Selçuk Üniversitesi olarak iyi bir sağlık eğitimi verdiklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel “Bölümle ilgili her türlü araç gereci içinde barındıran böylesi bir laboratuarı öğrencilerimizin eğitimine sunduğumuz için çok mutluyum. İnanıyorum ki öğrencilerimiz, buradan aldıkları eğitimle meslek yaşamlarına çok daha deneyimli olarak adım atacaklar ve son derece faydalı olacak bu sistemle, pek çok hayat kurtaracaklar” dedi.
“SİMÜLASYON MERKEZİ KURMAK İSTİYORUZ”
Daha donanımlı bir simülasyon merkezi kurma düşüncesinde oldukların ifade eden Rektör Gökbel, “Burada gördüğünüz cihazların daha gelişmişinin yer aldığı bir simülasyon merkezi kurma düşüncemiz var. Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Tıp Fakültemiz simülasyon merkezinin kurulması için çalışıyorlar. Bu konuda umuyorum ki yakın zamanda projeyi hayata geçirerek Tıp Fakültemiz, Diş Hekimliği Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültemiz ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun hizmetine sunarız.” diye konuştu.
Açılış esnasında İlk ve Acil Yardım Programı öğrencileri tatbikat yaptı. Koltuk üzerinde yatan yetişkin makete müdahale eden ve hastayı dakikalar içinde yaşama döndürebilecek tüm yöntemleri kullanan öğrenciler, hünerlerini sergiledi. Tatbikatı ilgiyle izleyen Gökbel, öğrencileri tebrik etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA