• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayalleri için sınava girecekler
02 Nisan 2012 Pazartesi 15:13

Hayalleri için sınava girecekler

Babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli ilköğretim üçüncü sınıf öğrencilerine liseyi bitirinceye kadar parasız, yatılı, kolej seviyesinde eğitim veren Darüşşafaka Eğitim...
Babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli ilköğretim üçüncü sınıf öğrencilerine liseyi bitirinceye kadar parasız, yatılı, kolej seviyesinde eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, okul giriş sınavlarını anlatmak için 2 Nisan 2012 tarihinde Konya’da sınav tanıtım toplantısı düzenledi.

İstanbul Maslak’taki kampüsünde, Türkiye’nin dört bir köşesinden sınavla seçtiği öğrencilerine tam burslu, yatılı ve İngilizce eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında bünyesine katacağı yeni öğrencileri belirleyecek sınavı için geri sayım başladı. Darüşşafaka yeni öğrencilerini seçmek için aralarında Konya’nın da olduğu 22 ilde sınav tanıtım toplantısı düzenliyor.
DARÜŞŞAFAKA’DA KONYA’DAN 18 ÖĞRENCİ EĞİTİMİNE DEVAM EDİYOR
2 Nisan 2012 tarihinde saat 09.30’da Konya Meram Anadolu Lisesi’nde  Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın temsilcileri, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetimi, mezunları, okul müdürleri ve velilerinin katılımıyla sınav tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıda, Darüşşafaka’da öğrencilere sunulan imkânlar hakkında öğretmenlere ve potansiyel öğrencilerin velilerine bilgi verildi. Ayrıca eğitimde fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan, yetenek ölçümüne dayalı sınav sistemi de öğretmenlerle paylaşıldı. Darüşşafaka’nın öğrencilerine sunduğu sosyal imkânlar ve spor faaliyetleri toplantının konu başlıkları arasında yer aldı. Okula giriş sınavı ise 27 Mayıs 2012 tarihinde Mümtaz Koru İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilecek. Türkiye genelinde farklı şehirlerden sınava katılacak öğrencilerin ve velilerin talep etmeleri halinde sınav merkezlerine ulaşım giderleri, Darüşşafaka tarafından karşılanacak.
Halen Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda tam burslu ve yatılı eğitim almakta olan 18 Konyalı öğrenci bulunuyor.
ÖĞRENCİLERİN BÜYÜK HAYALLERİ VAR
Darüşşafaka ile yaşamları değişen öğrencilerin her birinin büyük hayalleri var. Örneğin; Muhammet Yusuf Carı, 5.sınıf öğrencisi Beden Eğitimi derslerinde basketbola yatkınlığı ile öne çıktı. Geleceğin Darüşşafaka Basketbol Takımı için yetiştiriliyor. Fatmanur Toklu, 5.sınıf öğrencisi. Dramaya özel yeteneği var. Özellikle sunum yapma, hikaye anlatma, rol yapma yeteneği yüksek. Melisa Ünal da 5.sınıf öğrencisi. Beden Eğitimi derslerinde ritim duygusu ve vücut uyumu hemen dikkati çekti.  Şimdi yer jimnastiği çalışıyor. Jimnastik öğretmeni bireysel çalışmalarla Melissa’yı artistik jimnastik dalında yarışmalara hazırlıyor. Gelecekte madalyalar beklenen öğrencilerden biri.
65 İLDEN 927 ÖĞRENCİ KOLEJ SEVİYESİNDE EĞİTİM GÖRÜYOR
Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 1873 yılından bu yana babası hayatta olmayan, ailelerin maddi olanaksızlıkları nedeniyle iyi eğitim fırsatı bulamayan öğrencilere, ilköğretim 4. sınıftan liseyi bitirinceye kadar tam burslu ve yatılı, İngilizce eğitim veriyor. Üniversiteyi iyi bir dereceyle kazanan öğrencilere ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından burs verilmeye devam ediliyor.
2011 - 2012 eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde 65 ilden 927 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, öğrencilerin eğitim masraflarının yanı sıra giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaçları masrafları da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor.
HER İLİN SINAV BİRİNCİSİNİN EĞİTİM GİDERLERİNİ TÜRKİYE İŞ BANKASI KARŞILIYOR
Tüm öğrencilerin parasız eğitim gördüğü Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası arasında düzenlenen anlaşma paralelinde Türkiye İş Bankası sosyal sorumluluk projesi “81 İlden 81 Öğrenci” kapsamında her ilin sınav birincisinin eğitim giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanıyor.
ADAYLARDA ARANAN KOŞULLAR
T.C vatandaşı,
Babası hayatta olmayan,
Ailesinin maddi durumunun öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan,
Ocak 2002 sonrası doğmuş (Yaş düzeltmesi geçersizdir),
2011 – 2012 eğitim-öğretim yılında 3. sınıf öğrencisi olan,
Sağlık ve diğer yönlerden, yatılı okula kabulüne sakınca bulunmayan,
öğrencilerin aday kaydı için müracaatları uygundur. Uygun başvuru koşullarını taşıyan adayların, başvurularını 23 Mayıs’a kadar gerçekleştirmeleri gerekmektedir.  Konya için Sınav Merkezi: Mümtaz Koru İ.Ö.O -  0332 351 12 22    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA