• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayal kırıklığına uğradık
29 Eylül 2012 Cumartesi 09:46

Hayal kırıklığına uğradık

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Filistin, Azerbaycan, Suriye, Kıbrıs ve Myanmar'da devam eden krizlerde, BM'den beklentileri konusunda hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.
BM  67. açılış etkinlikleri çerçevesinde BM Genel Kurulu'na hitap eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Şimdi değilse ne zaman'' diyerek, BM ve Güvenlik Konseyi'nin uluslararası krizlere müdahalede yeterince hızlı hareket kabiliyeti olmadığını söyledi.
Bakan Davutoğlu, Filistin, Azerbaycan, Suriye, Kıbrıs ve Myanmar'da devam eden krizlerde Birleşmiş Milletler'den (BM) beklentileri konusunda hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, ''Birçok konuda tek sesle konuşuyoruz ancak birlik içinde harekete geçmek konusunda çoğu zaman başarısız kalıyoruz'' dedi.
Filistin sorununda iki devletli çözüm formülüne olan desteklerini birçok defa kuvvetle vurguladıklarını ve bu yönde sayısız kararı kabul ettiklerini ifade eden Davutoğlu, ''Filistin'in BM Genel Kurulu'nda eşit bir üye olarak yer alacağı günü halen ümit etmekteyiz'' diyerek BM Genel Kurulu'nda aynı konuların her yıl tekrarlanmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Davutoğlu, teröristlerin acımasızca saldırmaya ve masum insanların canlarını almaya devam etmesine karşın, ''terörizm'' melanetine karşı da halen etkin bir uluslararası işbirliği ve dayanışmanın gösterilmediğini belirterek, şöyle konuştu:
''Bugün aynı zamanda, bazı devletler de devlet terörü uygulamakta ve bizzat korumak zorunda oldukları masum vatandaşlarının hayatlarına kıymaktadır. Ancak bunun cezasıyla yüzleşmemektedirler. Suriye'de, Somali'de, Filistin'de, Afganistan'da, Myanmar'da ve başka birçok yerde yaşayan insanların haklarını kendimizinkiyle eşit görmediğimiz takdirde, nasıl özgürlük ve adaletten bahsedebiliriz?''
 
 -''Şimdi değilse ne zaman?''-
 
Davutoğlu, ''Eğer temel insan hakları, siyasi güç hesapları için kurban ediliyor hatta BM Güvenlik Konseyi'ndeki bazı ülkeler arasında pazarlık konusu yapılıyor ve feragat dahi edilebiliyorsa evrensel insan hakları ve güvenlik nasıl sağlanabilir? Şimdi değilse ne zaman birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz? Birleşmiş Milletler değilse, kim bize önderlik edecek'' dedi.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BM'nin çalışma usulleri ve yapılarının dünyanın bugünkü gerçekleri ile uyumlu olmadığının da altını çizdi.
 
-''İslamafobi de, antisemitizm gibi, yeni bir ırkçılık türü haline gelmiştir''
Son haftalarda İslam ülkelerinde tepkilere neden olan İslam karşıtı film hakkında da konuşan Davutoğlu, ''Hz. Muhammed ve İslam dinine yönelik son saldırıların açık bir provokasyon olduğunu vurgulamak isterim. Bu saldırılar, halkları ve ulusları birbirine düşürme amacından başka bir niyet taşımamaktadır'' ifadelerini kullandı.
''Maalesef, İslamafobi de, antisemitizm gibi, yeni bir ırkçılık türü haline gelmiştir'' nitelemesini yapan Davutoğlu, Müslümanlara ve diğer dinlerin mensuplarına yönelik nefret ve ayrımcılığı teşvik eden her türlü hakareti kınadığını söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ YÖNTEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA