• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayal gerçek oldu
13 Kasım 2013 Çarşamba 10:45

Hayal gerçek oldu

Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü tarafından Mavi Tünel tanıtım programı düzenlendi.
Devlet Su İşleri tarafından yapımı devam eden ve Konya Ovasına hayat katacak Mavi Tünel inceleme programı düzenlendi. Programa Konya Valisi Muammer Erol, Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, DSİ 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun ve yetkililer katıldı.
 
‘MAVİ TÜNEL BÖLGEYE HAYAT VERECEK’
Vali Erol’un Konya’ya kısa bir süre önce atanması sebebiyle bölgeyi ve yapımı devam eden Mavi Tünel inşaatını incelemek amacıyla bu programı düzenlediklerini aktaran DSİ 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, ‘‘DSİ Teşkilatı olarak Konya’da yürütmekte olduğumuz projeler birkaç amaca hitap ediyor. Bunlardan birisi içme suyu amaçlı olanıdır. Diğeri sulama suyu amaçlı olarak kullanılacak. Canlı yaban hayatında bulunması gereken sulak alanlarda bölgelerde oluşturulacak. Hotamış depolamasında birikecek su ise Karapınar ve Çumra’nın sulanmasına önemli katkı sağlayacaktır. Burada aynı zamanda 2 tane yaban hayatı oluşturulmuş. Yaban hayatının tekrar canlanmasına katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Bu projede Bakanımız Veysel Eroğlu başta olmak üzere bütün Bakanlığın çok fazla katkısı olmuştur. Sürekli olarak Bakanımız hem ödenek Hemde teknik destek vermektedir. Bu projeler vaad edilen sürenin daha öncesinde tamamlanmış olacaktır’’ dedi.
 
‘SU ENDİŞESİ ORTADAN KALKACAK’
Konya Valisi Muammer Erol ise projeyi şantiyeler ve zemin olarak yerinde görme fırsatı bulduğunu dile getirerek, ‘‘Bu şantiyelerde toplamda 10bin kişi çalışıyor. Konya’da sanayi bölgesindeki işletmelerde toplam çalışan sayımızın 30 bin olduğunu düşünürsek 3/1 rakamına tekabül ediyor. İstihdam sağlıyor. Bu proje arzu edilen süreninde öncesinde tamamlanacakmış. Burada arkadaşlar tüm gayretleriyle gece gündüz çalışıyorlar. Bu proje için bütçe ve finansman destekleri seferber edilmiş. Bu proje bittiğinde Konya’da yeni bir sayfa açılmış olacak. Katkıları ve faydaları zamanla görülecek. Bugün gördüklerim ülkemizin gelişiminin göstergesidir. Bu projeyle Konyamızın iklimi de ürün çeşitliliği de değişecektir. Su endişemiz bu projeyle ortadan kalkmış olacak. Burada dikkat çekmek istediğim diğer konu ise suyun kullanımıdır. Suyun israfından kaçınalım. Gerektiği kadar kullanalım’’ ifadelerini kullandı
 
"Bu projeler ile Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşa akan sularının yıllık 414 milyon metreküpü, Bağbaşı, Bozkır ve Afşar barajlarında toplanarak, Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzası'na aktarılacak. Gelecek olan su Hotamış ve Hasanköy gibi depolamalarda biriktirilecek. Ereğli ve Karapınar'ın güneyinde yer alan yaklaşık 200 bin hektarlık alan böylece sulanabilir hale gelecek. Mavi Tünel'den gelecek suyla yer altı suyu zenginleşecek, Konya'nın 2050 yılına kadar sağlıklı içme suyu karşılanacak."
 
Konya Ovası'nın önemli bir bölümünü sulanabilir hale getirecek asırlık rüya Mavi Tünel'in açılışı, 16 Aralık 2012'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılmıştı. Göksu'dan Konya Kapalı Havzası'na yılda 414 milyon metreküp su aktaracak 4,2 metre çapında ve 17 bin 34 metre uzunluğundaki Mavi Tünel, 234 milyon liraya mal edilmişti. SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA