• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Havuçun lezzetli olmasının sırrı
11 Kasım 2011 Cuma 11:00

Havuç'un lezzetli olmasının sırrı

Türkiye'de havucun önemli üretim merkezlerinden Konya'nın Kaşınhanı bölgesinde havuç, topraklı olarak kasalara konuyor ve soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor.
Türkiye'de havucun önemli üretim merkezlerinden Konya'nın Kaşınhanı bölgesinde havuç, topraklı olarak kasalara konuyor ve soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor. 5-6 ay sonra depodan çıkarılan havuç, hasat edildiği günkü gibi lezzetli ve sulu oluyor.
    
Kaşınhanı'ndaki havuç üretim tesisi Saddam Tarım Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arıcı, havuç hasadının bir ay önce başladığını belirtti.
    
Havucun tarlada hasadı yapıldıktan sonra arazide boylamasının yapıldığını anlatan Arıcı, ''Havuç tarladan alındıktan sonra, kalibrasyonunu yani boylamasını yapıyoruz. Topraklı olarak sepetlerimize yerleştiriyoruz ve bu işlemin ardından soğuk hava deposuna koyuyoruz. Bu işleme 'havucun bitkisel hayata alınması, uyutulması' diyoruz'' dedi.
    
Soğuk hava deposuna konmadan önce havucun kuruluk ve nem oranına baktıklarını ifade eden Arıcı, şunları kaydetti:
     ''Depoya konacak havuçların kuruluk ve nem oranı çok önemli. Ne çok çamur olacak, ne de çok kuru olacak. Eğer çok kuru olursa havuç, soğuk hava deposuna konulduktan sonra kuruma ve acıma yapar. Bir insanın bunu tüketmesi için pazarlara sunamazsınız. Bunun nem oranını güzel bir şekilde ayarladıktan sonra havucu uyutma işlemine geçiyoruz.'' Burada nem ve kuruluk oranının iyi ayarlanması gerektiğine dikkati çeken Arıcı, soğuk hava deposunda bunun iyi ayarlanmadığı zaman toprağın havucu iyi beslemediğini, yıkamaya geçtiği zaman acıma yaptığını, nem derecesi iyi ayarlanmayan havucun çürüme yaptığını vurguladı.
Havucu soğuk hava deposunda bekletme süresinin 5-6 ay sürdüğünü ve ondan sonra piyasaya sürüldüğünü dile getiren Arıcı, havucun depodan çıkarıldığı zaman topraktan çıkarıldığı ilk günkü gibi lezzetli ve sulu olduğunu vurguladı. 
     
  -''Nem derecesi ve kuruluk oranı çok önemli''- 
     
Soğuk hava deposunda bekletilen havucun nem derecesini ve kuruluk oranını iyi sağladıklarını hatırlatan Arıcı, şöyle devam etti:
    
 ''Havucu soğuk hava deposuna almaktaki amacımız, İç Anadolu Bölgesi'nde özelikle ocak ve şubat aylarında kış şartlarının çetin geçmesi. Toprak ısınmaya başladıktan sonra bu havuç toprakta beklemez. İçindeki su oranını yaprağa verir ve havuçta en ufak insan sağlığına yararlı bir mineral kalmaz. Onun için havucu, soğuk hava depolarına koyuyoruz. 5-6 ay sonra, depodaki havucu, topraktan çıktığı ilk günkü gibi lezzetli ve sulu olarak piyasaya sunuyoruz.''
    
Türkiye'nin havuç ihtiyacının yüzde 75'inin bölgelerinden karşılandığını bildiren Arıcı, üretimlerinin 5'te biri oranında havucu soğuk hava depoladıklarına koyduklarını, Kaşınhanı bölgesinde yetişen havucun, toprağı ve ikliminin etkisiyle çok kaliteli olduğunu ve bölgede şu anda 7 bin 500 ton kapasiteli 7 adet özel soğuk hava deposunun bulunduğunu sözlerine ekledi.
 
 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA