• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatunsaray zengin mirasa sahip
03 Ekim 2011 Pazartesi 13:16

Hatunsaray zengin mirasa sahip

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünün ev sahipliğinde Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Hatunsaray Belediyesinin işbirliğiyle

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nün ev sahipliğinde Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Hatunsaray Belediyesi’nin işbirliğiyle “I. Uluslar arası Hatunsaray ve Çevresi, Tarih, Kültür ve Turizm Sempozyumu” düzenlendi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki sempozyuma İtalya, Almanya ve İspanya’nın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 52 bilim adamı katıldı.

    Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Hasan Bahar, “Hatunsaray ve çevresi yaklaşık 9 bin yıldan bu yana çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu bölgede tarih öncesi Hitit, Frig ve Roma dönemlerine ait çok sayıda iskan olduğu bilinmektedir. Özellikle Roma döneminde St. Paul’un bölgedeki faaliyetleri buraya belirgin ün kazandırmıştır. Selçuklu ve Osmanlılar döneminde de Hatunsaray önemli bir yol güzergahı olarak dikkat çekmektedir. Ancak Hatunsaray’ın geçmişten aldığı bu tarihi miras günümüzde neredeyse unutulmuş durumda. Amacımız tarih, kültür ve turizm açısından oldukça zengin olan Hatunsaray’a yeniden dikkat çekmek.” dedi.

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Muşmal ise çok köklü bir tarih, kültür ve turizm zenginliğine sahip olan Hatunsaray ve çevresinin tanıtım eksikliği nedeniyle günümüzde çok fazla bilinmediğini, bu tarihi mirası sempozyumla gündeme getirerek özellikle inanç turizmine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

   3 gün sürecek sempozyumda İtalya, Almanya ve İspanya’dan gelen 10 bilim adamı ile Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden katılan 52 akademisyen 50 tebliğ sunacak.  Sempozyumda “Meram İlçesi’nin Coğrafi Özellikleri”, “Hatunsaray Deresi Havzası’nın Fizik Coğrafyası”,  “Hatunsaray ve Çevresinin Erken Yerleşimleri”, “Selçuklu Döneminde Hatunsaray Bölgesindeki Yerleşimler”, Hatunsaray Bölgesi’nde Üretim” başta olmak üzere birçok konu ele alınacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA